BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE
Maasai toplum her Masai grubu için en önemli konuların karar, bazen emekli büyükleri katıldı, yaşlı erkeklerle, doğada güçlü ataerkil olduğunu. Oral hukukun tam vücut davranış birçok yönlerini kapsar. Biçimsel yürütme normal konularda yerleşmek sığır ödeme bilinmemektedir, ve. Bir out-of-mahkeme süreci de ‘barış yapmak’, ‘amitu’ olarak adlandırılan, ya da ‘arop’, önemli bir özür içerir hangi dinlere edilir. Maasai Enkai veya Engai adlı tek bir ilah ibadet, tek tanrılı vardır. Engai ikili bir doğası vardır: Engai Narok (Siyah Tanrı) hayırsever ve Engai Nanyuki (Kırmızı Tanrı) intikamcı değildir. “Tanrı Dağı”, Ol Doinyo Lengai, kuzeydeki Tanzanya yer almaktadır. Maasai dini sistemde merkezi insan figürü olan rolleri şamanistik şifa, kehanet ve kehanet, savaş ya da yeterli yağış sağlanması başarıyı dahil Laibon olduğunu. Tek bir Laibon vardı ne olursa olsun güç kişilik ziyade pozisyonunun bir fonksiyonu oldu. Birçok Maasai da Hıristiyanlığı ve İslam’ı kabul etmişlerdir. Maasai onların karmaşık takı için bilinir.
Maasai insanlar ve ön planda enkang bariyer ile kulübe – doğu Serengeti 2006
Maasai arasında yüksek bebek ölüm oranı da 3 ay ilapaitin bir yaşa gelinceye kadar gerçekten kabul edilmesi değil bebekler yol açmıştır. Maasai geleneksel yaşam için, ömrünün sonuna neredeyse töreni olmadan, ve ölü temizleyiciler için dışarı bırakılır. temizleyiciler tarafından reddedilen bir ceset sosyal rezil neden yanlış ve sorumlu bir şey olması olarak görülüyor; organları kesilen öküz gelen yağ ve kan kaplı olması dolayısıyla, bu nadir değildir. Toprağa zararlı olduğuna inanılmaktadır çünkü Defin geçmişte büyük şefleri için ayrılmıştır.
Geleneksel Maasai yaşam tarzı yiyecek birincil kaynağını oluşturan kendi sığır etrafında merkezleri. Bir adamın zenginlik ölçüsü sığır ve çocukların bakımından olduğunu. 50 sığır sürüsü saygın ve daha fazla çocuk daha iyi. bir ancak diğer bol olan bir adam düşük olduğu düşünülmektedir. Bir Maasai dini inanç Tanrı diğer kabilelerin sığır hışırtı haklı onların ne geri alma meselesi inanç, çok daha az yaygın hale gelmiştir bir uygulama lider, yeryüzünde hepsini sığır verdi ilgilidir.
gıda Maasai tüm ihtiyaçlarını kendi sığır tarafından karşılanmaktadır. Onlar kan içmek, süt ve vesilesiyle içki, et yemek. Bulls, öküz ve kuzular özel günlerde ve törenlerde eti için katledildiler. yaşam Maasai en tüm yolu tarihsel, onların sığır azalan, daha geçenlerde kendi sığır … üzerinde Maasai bağlı olan bu tür sorgum, pirinç, patates ve lahana (keçi yaprak olarak Maasai için bilinir) olarak gıda bağımlı büyüdü.
dış dünyadan gelen etkiler
Geleneksel pastoral yaşam sürdürmek nedeniyle modern dünyanın dış etkilere giderek daha zor hale gelmiştir. “Avam trajedisini” özetleyen Garrett Hardin makalesi, yanı sıra Maasai pastoralists savana meralara neden vardı zarar hakkında ekolojistler ve politika yapıcılar etkilemek için yardımcı Melville Herskovits ‘ “sığır kompleksi”. Bu kavram daha sonra antropologlar tarafından yanlış kanıtlanmıştır ama hala derinden ekolojistler ve Tanzanya yetkililerin kafasında kökleşmiş. 1951 yılında bu etkilemiş İngiliz sömürge politika yapıcılar Serengeti Milli Parkı tüm Maasai kaldırmak ve ve Ngorongoro Conservation Area (NKA) etrafında alanlara onları havale etmek. NCA planı her şeyden Maasai çıkarlarını koymak oldu, ama bu söz hiç karşılaşmamış oldu. Nedeniyle Maasai nüfusu, hastalık sığır nüfus kaybı, nedeniyle yeni park sınırları mevcut meraların yetersizliği artışa, Maasai kendilerini sürdürülmesi için yeni yollar geliştirmek zorunda kaldılar. Birçok Maasai, almak için kültürel olumsuz inceledi bir uygulamayı mısır ve diğer bitkileri yetiştirmeye başladı. Yetiştirme ilk Maasai erkeklerle evli yerinden WaArusha ve WaMeru kadınlar tarafından Maasai tanıtıldı; sonraki nesillerin karışık geçim uygulanmaktadır. daha da durumu karmaşıklaştıran, 1975 yılında Ngorongoro Conservation Area yetiştirme uygulamaları yasakladı. Hayatta kalabilmek için onlar Tanzanya’nın para ekonomiye katılmak zorunda kalıyor. Onlar yiyecek almak için kendi hayvanlarını ve geleneksel ilaçları satmak zorunda. ekimi yasağı 1992 yılında kaldırılmış ve yetiştirme tekrar Maasai geçim önemli bir parçası haline gelmiştir. Park sınırları ve arazi özelleştirme Maasai için otlatma alanı sınırlamak için devam etti ve önemli değiştirmek için bunları zorlamıştır.
Masai Mara bir ev tamir Maasai kadın (1996)
Yıllar boyunca, birçok proje Maasai aşiret liderlerinin de modern dünya için çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını dengelerken onların geleneklerini korumak için yollar bulmak yardımcı başlamışlardır.
Maasai halkı arasında istihdam çıkan formları (geleneksel tıp satış, restoranlar / dükkan çalışan satın alma ve minerallerin satış, kadınlar tarafından süt ve süt ürünleri, nakışlar satış) / güvenlik görevlisi olarak (ve ücret istihdamı tarım, iş dahil watchmen, garsonlar, turist rehberleri), kamu ve özel sektörde uğraşan diğerleri.
Birçok Maasai ticaret ve hükümet pozisyonları uzak göçebe hayattan taşındı. Oysa onlar neden olabilir sofistike kentsel yaşam tarzı olmasına rağmen, pek çok mutlu Eve doğru yol alma sadece (o-rinka bir SHUKA (bez renkli parça), inek gizlemek sandalet giyen ve ahşap kulübe taşıyan geleneksel aile çiftlik çıkmaya, tasarımcı kıyafetler giymiş başkanlık edecek ) – kendileri ile rahat.
Sosyal organizasyon
Genç Maasai savaşçı Headdress ve işaretleri ile (junior Moran)
Maasai toplumunun merkezi ünite yaş kümesidir. Genç erkekler kısa sürede toddle gibi buzağı ve kuzuların ile gönderilir, ancak erkekler için çocukluk cesaret ve dayanıklılık test etmek için ritüel dayak hariç, çoğunlukla oyun zamanı olduğunu. Kızlar bu tür pişirme ve sağım, onlar erken yaşta annelerinden öğrenirler becerileri gibi işleri sorumludur. Her 15 yılda bir, Morans Il-murran (savaşçılar) yeni ve ayrı ayrı adlandırılmış nesil başlatılacaktır. Bu ergenlik ulaşmış ve bir önceki yaş kümesinin parçası olmayan var 12 ile 25 arasında en erkek, içerir. genç savaşçı statüsüne çocukluk çağı gelen pasajın bir ayini anestezi olmadan yapılır acı bir sünnet töreni vardır. Bu ritüel genellikle bilenmiş bıçak kullanmak ve eğreti sığır işlem için bandaj gizlemek büyükleri tarafından gerçekleştirilir. Sünnet için Maa kelime emorata olduğunu. çocuk sessizlik içinde çalışmasını tahammül gerekir. ağrı İfadeler geçici de olsa, şerefsiz getirmek. Herhangi bir ünlem ömür boyu skar, disfonksiyon ve ağrı neden olabilir hassas ve sıkıcı süreçte bir hata neden olabilir. İyileşme süreci idrara çıkma, ağrılı ve bazen neredeyse imkansız sırasında 3-4 ay, alacak ve erkek 4-8 ​​aylık bir süre için siyah giysiler içinde kalmalıdır.
Bu dönemde, yeni sünnet genç erkekler “manyatta”, anneleri tarafından inşa edilmiş bir “köy” yaşayacak. Manyatta toplumu koruma savaşçı rolünü vurgulayarak, koruma için hiçbir çevreleyen barikatı vardır. Hiçbir iç yerli köyü savaşçı ne kendi sığır beri inşa ne stok görevlerini üstlenmek olduğunu. geçit daha ileri ayin “yaş geliyor”, eunoto töreninde sonuçlanan üst düzey savaşçı statüsü kazanmak önce gereklidir.
savaşçı yeni nesil başlatıldığında, mevcut Il-murran onlar da üst düzey büyükleri oluncaya kadar siyasi kararlardan sorumlu olan genç büyükleri, olmaya mezun olacak. genç yaşlı için savaşçı Bu mezuniyet Eunoto olarak bilinen büyük toplantıda yer alır. Eski savaşçıların uzun saçlı kazınıyor; yaşlılar saçlarını kısa giymek zorundadır. Onlar sünnetsiz kız sevgilileri var olsa Warriors, sünnetli kadın ile cinsel ilişkiye izin verilmez. Eunoto anda, bu kurala uymak için yönetilen savaşçılar özel tanınır.
savaşçılar kesit sınırları sınırlarının ötesine, Maasai toprakları boyunca Walkabouts şimdi onların çoğu zaman harcamak. gelişmekte olan ve esnaf ile temel stok iyileştirilmesi ve takas yerine geçmişte olduğu gibi çalmak, eskiden daha da çok daha fazla sığır ticareti olarak katılıyor.
Maasai geleneksel dans, Adumu
Maasai hakkında bir efsane, her genç adam sünnet önce bir aslan öldürmek gerekiyordu olmasıdır. Aslan av geçmişin bir etkinlik oldu, ama Güneydoğu yasaklandı Afrika henüz aslanlar hala Maasai hayvancılık hırpalamak ve geleneksel aslan öldürme meşgul genç savaşçılar önemli sonuçları yüz olmadığında avlanmaktadır. aslan nüfus ile ilgili artan endişeler bir aslan yerine avcılık ve yırtıcı öldürme yerine, hayvancılık öldürdüğünde tazminat kabul teşvik etmektedir en azından bir programa doğurmuştur. Yine de, bir aslan öldürme toplumda bir büyük değer ve ünlü durumunu verir.
Genç kadınlar da “Emuratare,” sünneti ile yetişkinlikte de genç Maasai kızları başlatır töreni denilen geçit ritüel ayrıntılı bir ayin ve daha sonra bir parçası haline olarak ( “kadın sünneti”, “kadın sünneti”, “emorata”) eksizyonu tabi erken evlilikleri düzenlenmiş. Maasai kadın sünnetinin gerekli ve Maasai erkekler değil ya evlenme ya da çok azaltılmış gelin fiyat layık değil gibi uğramıştır herhangi bir kadın reddedebilir inanıyoruz. Doğu Afrika’da, sünnetsiz kadınlar, Linah Kilimo gibi parlamentonun hatta son derece eğitimli üyeleri, ciddiye alınması için yeterince olgun olmamakla itham edilebilir. Diğerleri için kadın sünneti uygulaması kadın sünneti olarak bilinen ve bu Maasai aktivist Agnes Pareiyo olarak, bunu uğramıştır birçok kadın hem yurtdışında ve eleştiri büyük bir çizer. Son zamanlarda şarkı ve yaralama yerine dans içeren töreni bir “sözleriyle kesme” bazı durumlarda yerini almıştır. Ancak, bu uygulama kökleşmiş ve kültür tarafından değerli kalır. Sünnet, “emorata,” için Maa kelimesi hem kadın ve erkek sünneti için kullanılır. Kadın genital kesme Kenya ve Tanzanya hem yasa dışıdır. Bu sünnet genellikle genellikle Dorobo gruptan genellikle Maasai olmayan bir davet ‘uygulayıcı’ tarafından yapılmaktadır. Onlar ölüm silahları (bıçak, kısa kılıç (ol alem), mızrak, vb) yapmak için kesim yapmak bıçaklar ve bıçaklar Maasai tarafından önlenir demirciler, il-kunono tarafından modası vardır. genç erkeklerin benzer şekilde, sünnet edilecek kadınlar, koyu giysiler giymek işaretleri ile yüzlerini boya ve daha sonra törenin bitiminde yüzlerini örterler.
hamile evli kadınların böyle sağım ve toplama yakacak gibi tüm ağır iş muaf edilir. Cinsel ilişkileri de yasaklandı.
Tanzanya Maasai okul
Maasai geleneksel Çok eşli olan; Bu yüksek bebek ve savaşçı ölüm oranları için uzun süredir ve pratik adaptasyon olduğu düşünülmektedir. Polyandry de uygulanmaktadır. Bir kadın kocasını, ancak tüm yaş grubunu değil evlenir. Erkekler bir ziyaret yaş arkadaşı konuk kendi yatak vazgeçmek bekleniyor. O ziyaret erkek katılacak eğer kadın kendi üzerinde kesinlikle karar verir. meydana gelebilecek her türlü çocuk kocanın çocuğu ve Maasai toplum babasoylu için onun soyundan gelmektedir. “Kitala”, boşanma veya sığınacak bir tür, genellikle eşi brüt kötü muamele için, bir eşinin babasının evinde mümkündür. vb başlık parası geri ödeme, çocukların velayeti, karşılıklı olarak kabul edilir.
Müzik ve dans
Geleneksel atlama dans
Maasai müzik geleneksel bir şarkı lideri, ya da olaranyani, melodiyi söylerken armonileri şarkı vocalists bir koro tarafından sağlanan ritimlerin oluşur. olaranyani genellikle birkaç kişi bir şarkı yol açabilir, ancak en iyi, o şarkı söyleyebilirim şarkıcı. olaranyani bir şarkının bir çizgi ya da başlık (Namba) söyleyerek başlar. grup onay tek oybirliğiyle çağrı ile cevap verecektir ve olaranyani grubun ritmik boğaz şarkı üzerinde bir ayet şarkı söyleyecek. Her şarkı çağrı ve-cevap dayalı özel namba yapıya sahiptir. Ortak ritimleri 5/4, 6/4 ve 3/4 zaman imza varyasyonları vardır. Şarkı sözleri tipik bir tema takip ve genellikle zaman içinde aynen tekrarlanır. Boyun hareketleri şarkı eşlik eder. nefes zaman baş öne doğru eğildi edilir. kafa içe nefes geri eğilir. Genel etki polifonik senkoplarla biridir. Diğer çoğu Afrikalı kabileler aksine, Maasai yaygın drone polifoni kullanın.
Kadınlar oğullarını öven ninniler, uğultulu şarkıları ve şarkıları terennüm. Nambas, çağrı ve cevap paterni, saçma cümleleri tekrarı, monofonik melodiler azalan ölçekte söylenen her ayeti şu ifadeleri tekrarladı ve kendi ayetleri yanıt şarkıcılar kadın tarafından şarkı karakteristiktir. Birçok Maasai kadın bir araya toplamak, onlar şarkı ve kendi aralarında dans.
Maasai müziğinin vokal doğaya bir istisnası Eunoto töreni için morans çağırmak için Büyükşehir Kudu boynuzu kullanılmasıdır.
Hem şarkı ve dans bazen manyattas etrafında meydana gelir ve flört içerir. Genç erkekler bir çizgi oluşturacak ve ritmik atmaya devam edeceğiz, onların alt organlarının itme ve çekilmesi ile birlikte homurtu ve kesik kesik öksürük “Oooooh-yah”. Kızlar erkeklerin önünde durmak ve erkeklere kontrpuan “Oiiiyo..yo” yüksek ölen düşüş şarkı Aynı pelvis lunges yapmak. organları yakın geliyor olsa da, dokunmayın.
Maasai dans
Eunoto, savaşçı yaş töreni gelen şarkı, dans ve ritüel on ya da daha fazla gün içerebilir. Il-Oodokilani savaşçıları bazen olmayan Maasai tarafından “atlama dans” olarak anılacaktır yürüyüşü-geçmişin bir tür yanı sıra adumu veya aigus gerçekleştirmek. Warriors iyi bilinen ve sık sık, bu rekabetçi atlama sırasında fotoğraflandı (adumu ve aigus hem “bir dans yukarı ve aşağı atlamak için” adumu anlam “atlamak için” anlamına Maa fiiller vardır). Bir daire savaşçılar ve asla onların topuk yere temas izin, dar bir duruş korurken atlama başlamak için merkezi girecek bir seferde bir veya iki tarafından oluşturulur. grubun üyeleri atlama yüksekliğine dayalı seslerinin sıklığını artırabilir.
eunoto bir parçası olarak en muhteşem kostümleri moran (intoyie) geçit kendileri kız. Moran anneler oğullarının cesaret ve cesur haraç şarkı ve dans.
Vücut modifikasyonu
gergin kulak memesi ile Maasai kadın
delici ve kulaklar gerilmesi Maasai arasında yaygındır. Çeşitli malzemeler hem delme için kullanılır ve piercing için dikenler, dallar, dallar, taşların demetleri, fil dişleri ve boş bir film bidonlar kesitinde de dahil olmak üzere lobları, streç edilmiştir. Daha az ve daha az Maasai, özellikle çocuklar, bu özel takip edin. Kadınlar kulak üstündeki her iki kulak memesi boncuklu süsler çeşitli şekillerde ve daha küçük piercing giyerler.
Erken çocukluk döneminde yaprak döken köpek dişi tomurcuklarının kaldırılması Kenya ve Tanzanya Maasai belgelenmiştir bir uygulamadır. ishal, kusma ve erken çocukluk diğer ateşli hastalıklar ‘solucan’ ya da ‘naylon’ diş içermesi düşünülen köpek bölge üzerinde şişlik dişeti neden olduğu Maasai arasında güçlü bir inanç söz konusudur. Bu inanç ve uygulama Maasai özgü değildir. Kırsal Kenya, altı aydan iki yaş arasındaki 95 çocuk bir grup 1991/92 incelendi. % 87 bir veya daha fazla süt köpek dişi tomurcukları temizlenmesine uğramış bulunmuştur. Eski bir yaş grubunda (yaş 3-7 yaş), 111 çocuğun% 72 eksik çene veya üst çene süt köpek sergiledi incelenir.
Diyet
Ngorongoro krateri içinde onun sığır otlatma bir Maasai çoban
Geleneksel olarak, Maasai diyet sığır çiğ et, çiğ süt ve çiğ kan oluşuyordu. Maasai sığır Yeoman çeşitli olduğuna dikkat edin. 1935 yazında Weston A. Price Maasai ziyaret ve bildirilen en kabileler hastalıksız olan Kenya’da yerel devlet hastanesinde Dr. Anderson göre. Birçok diş çürükleri de tek bir hatalı biçimlendirilmiş diş kemer tarafından saldırıya tek diş yoktu. Özellikle Maasai kemik çürük çok düşük% 0.4 oldu. birçok köyde hepsi de herhangi bir meyve ya da sebze yemem rağmen O, çiğ süt, çiğ kan, çiğ et ve bazı sebze ve meyvelerin (hacim sırasına göre) oluşan diyetlerine bu bağladı. O her büyüyen çocuk ve her gebe veya emzikli kadın mevcut ham kan günlük rasyon alacağı zaman olduğunu kaydetti. Weston A. Price da çiftçiler haline Maasai açmak için geri 1935 yılında hükümet çabalarını kaydetti. . Bugün, Maasai zımba diyet inek sütü ve mısır-yemek oluşan “Eski büyük ölçüde taze sarhoş ya da tatlı çay ve ikincisi bir sıvı veya katı püresi yapmak için kullanılır: Bir ILCA çalışma (Nestel 1989) belirtmektedir. katı püresi Ugali olarak bilinir ve süt ile yenir, sıvı püresi aksine, Ugali sütle hazır değil Hayvansal yağlar veya tereyağı yemeklerde kullanılan, başta püresi, mısır ve fasulye tereyağı da önemli bir bebek besindir.. . ”
Afrika Uluslararası Hayvancılık Merkezi’nin (. Bekure ark 1991) tarafından yürütülen çalışmalar 12-39 oranında ve şeker 8-13 yüzde oluşan mısır olmayan hayvansal ürünlerin doğru Maasai diyet çok büyük bir değişim göstermektedir; yaklaşık bir litre sütten, günlük kişi başı tüketilmektedir. Sütün en fermente süt veya ayran (tereyağı yapımı bir yan ürün) olarak tüketilmektedir. Süt tüketim rakamları standartlara göre çok yüksek. Protein ve esansiyel amino asitler için ihtiyaçları yeterince memnun daha vardır. Ancak, demir, niasin, C vitamini, A vitamini, tiamin ve enerji arzı tamamen tamamen süt diyet tarafından yerine asla. Değişen koşullar, süt arzı ve sık kuraklık özellikle mevsimsel doğası gereği, Maasai dahil olmak üzere en göçerler, artık diyetlerine tahıl önemli miktarda içerir.
Maasai sürü keçi ve koyun, kırmızı Maasai koyun olmak üzere, aynı zamanda daha fazla değerli hayvan. 400 genç yetişkin erkek Maasai uygulanan elektrokardiyogram testleri olursa olsun kalp hastalığı, anormallikler ya da arıza hiçbir kanıt bulunamadı. Karbon-14 izleyiciler ile fazla çalışma, ortalama kolesterol düzeyi ortalama bir Amerikan bunun yaklaşık yüzde 50 olduğunu gösterdi. Bu bulgular “Olimpiyat standart” olarak değerlendirildi Morans inanılmaz uygunluk, atfedilmektedir bulundu.
Çorbalar, muhtemelen Maasai tarafından gıda bitkilerin en önemli kullanım alanı vardır. Akasya nilotica en sık kullanılan çorba bitkidir. Kök ya da kabuğu suyu ve yalnız kaynatma sarhoş haşlanmış veya çorbaya ilave edilir kaynaklanıyor. Maasai bir ilaç olarak alarak bu düşkün ve onları, enerjik, agresif ve korkusuz olmak için bilinir. Maasai acı kabuğu ve kolesterol düşürücü saponine bulunan kökleri ile bağcıklı çorba yemek; Acı bitkilere erişimi yoktur bu kentsel Maasai kalp hastalığı geliştirme eğilimindedir. aperatifler olarak tüketilen rağmen, meyve çölde sığır yanı sıra Morans sonra seyir çocuklar ve kadınlar tarafından yutulur gıda önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.
sığır juguler ven nicking elde edilen kan, ve süt karıştırma özel kutlamalar için ve hasta için besin olarak bir ritüel içecek hazırlamak için yapılır. [90] Ancak, geleneksel beslenme kan dahil dolayı azalıyor hayvancılık numaralarının azaltılması. Daha yakın zamanlarda, Maasai mısır unu, pirinç, patates, lahana (keçi yaprakları olarak Maasai bilinen vb) ekin çiftçilerin yakınında yaşayan Maasai birincil modu olarak ekimi yapan gibi diğer alanlarda üretilen gıda bağımlı büyüdü geçim. Bu alanlarda, arsa boyutları genellikle hayvanların sürüler sığabilecek büyüklükte değildir; böylece Maasai çiftlikte zorunda kalıyor.
Barınak
Sığırlarda kaplı barınak su yalıtımı için dung
tarihsel göçebe ve daha sonra yarı göçebe insanlar olarak, Maasai geleneksel olarak konut inşa etmek, yerel, hazır malzeme ve yerli teknoloji dayanıyordu. Geleneksel Maasai ev hareket halindeki kişiler için tasarlanmış ilk etapta ve böylece doğada çok impermanent oldu. Bomba (evler) yıldız şekilli veya dairesel ya vardır, ve güçlü kuvvetli kadınlar tarafından inşa edilir. yapısal çerçeve toprağa doğrudan sabit ve daha sonra çamur, sopa, çimen, inek gübresi, insan idrarı ve kül karışımı ile sıvanır küçük dalları bir kafes, iç içe ahşap direklerin oluşur. inek gübresi çatı su geçirmez olmasını sağlar. enkaj 3×5 m hakkında ölçme ve sadece 1,5 m yüksekliğinde ayakta, küçük. Bu mekan, aile aşçılar, içinde, yiyor uyur, socializes ve gıda, yakıt ve diğer ev eşyalarını saklar. Küçük hayvancılık da sık sık enkaji içinde ağırladı. Köyler akasya, yerli ağaç thorned genellikle erkekler tarafından inşa dairesel çit (bir enkang) içine alınır. Geceleri, tüm inek, keçi ve koyun vahşi hayvanlara karşı güvenli merkezinde, bir muhafaza içine yerleştirilir.

13 Yaşındaki Güney Afrikalı Mucidin Aslan Saldırılarını Yokeden İcadı07:21

  • 639 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?