BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Troy Hisarlık de güneybatısında Çanakkale / Hellespont sonu ve İda Dağı’nın kuzeybatı güney bulunan Küçük Asya, modern Türkiye’de artık kuzeybatısında Anadolu gibi klasik kaynaklardan bilinen yer alan bir şehir oldu. Bu Truva Savaşı’nın ayarı Yunan Destanı Döngüsü ve özellikle İlyada, Homer atfedilen iki epik şiirlerinden birinde anlatılan olduğunu. Ϝίλιον (Wilion): İlyada ve Odysseia metrik delil adı Ἴλιον (Ilion) eskiden bir Digamma ile başladı göstermek gibi görünüyor. Bu, daha sonra Hitit formu Wilusa’nın tarafından desteklenmiştir.

Ilium olarak adlandırılan yeni sermaye Roma İmparatoru Augustus zamanında sitede kuruldu. Bu Konstantinopolis’in kuruluncaya kadar gelişti ve Bizans döneminde kademeli olarak azaldı.

1865 yılında, İngiliz arkeolog Frank Calvert o Hisarlık yerel bir çiftçi satın aldığı bir alanda deneme siperler kazılmış ve 1868’de Heinrich Schliemann, zengin bir Alman işadamı ve arkeolog, aynı zamanda Calvert ile bir şans toplantı sonrasında bölgede kazı başladı Çanakkale. Bu kazılar arkaya inşa çeşitli şehirler ortaya çıkarmıştır. Schliemann Troy ile Hisarlık belirlenmesi ile ilgili ilk şüpheci idi, ama Calvert tarafından ikna edildi ve Calvert’ın mülkiyet oldu Hisarlık sitenin doğu yarısında Calvert’ın kazı devraldı. Troya VII Hitit şehir Wilusa’nın, Yunan Ἴλιον muhtemel kökeni ile özdeşleşmiş ve genellikle (ama kesin) Homeros Troy ile özdeşleşen değil.

Bugün, Hisarlık tepeye Troia arkeolojik sitesini ziyaret turist ticaretin desteklenmesi, kalıntıları yakınında küçük bir köy adını vermiştir. Çanakkale ili içinde yatıyor, eyalet başkenti yaklaşık 30 km güney-batı, aynı zamanda Çanakkale denir. En yakın köy Tevfikiye olduğunu. haritası burada Homeros düzlükte küçük bir şekilde iç Ilium adapte Scamander haliç gösterir.

Troia 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklendi.

1334 M.Ö. 1250 M.Ö., Samos Duris MÖ, Herodotos 1184 için Eratosthenes: Antik Yunan tarihçileri değişik 12., 13. Truva Savaşı’nı yerleştirilebilir veya 14 yy. Modern arkeologlar arkeolojik Troy VII ile Homeros Troy ilişkilendirmek.

İlyada, Achaean’ların onların gemilerini karaya çıkardığı yer olduğu Nehri Scamander (muhtemelen çağdaş Karamenderes), ağız yakınında kamp kurdu. Truva kendisi şehir Truva Savaşı savaşları gerçekleşti Scamander ovasında, karşısında, bir tepenin üzerinde durdu. Antik kentin site bazı 5 kıyıdan km bugün ancak Scamander antik ağızlar, bazı 3000 yıl önce, beri alüvyal malzeme ile doldurulmuş bir doğal liman oluşturan büyük bir koy içine boşaltılarak, iç bu mesafe yaklaşık edildi . Son jeolojik bulgular orijinal Truva kıyı şeridi baktım olurdu nasıl yeniden izin var, ve sonuçları büyük ölçüde Truva Homeros coğrafya doğruluğunu teyit etmektedir.

2001 yılının Kasım ayında, Delaware Üniversitesi’nden jeolog John C. Kraft ve Trinity College, Dublin classicist John V. Luce, bölgenin jeoloji içine 1977 yılında başlamış, incelemelerin sonuçlarını sundu. Onlar manzara ve İlyada ve diğer klasik kaynaklardan özellikle Strabon’un Geographia açıklanan kıyı özellikleri ile mevcut jeoloji karşılaştırıldı ve bu Yunan kampına, jeolojik delil olarak Schliemann’ın Truva ve diğer yerlerde konumu arasında düzenli tutarlılık olduğu kanısına varıldı , topografya açıklamaları ve İlyada savaşta hesapları.

İlyada yanı sıra, Homeros, Odyssey atfedilen diğer büyük iş Truva referanslar, yanı sıra (Aeschylus ‘Oresteia gibi) diğer antik Yunan edebiyatı vardır. Truva Homeros efsanesi onun Aeneid Roma şair Virgil tarafından geliştirilmiştir. Yunanlılar ve Romalılar bir gerçeği Truva Savaşı’nın tarihsellik ve Anadolu’daki site ile Homeric Troy kimliği için aldı. Büyük İskender, örneğin, MÖ 334 yılında siteyi ziyaret etti ve orada Homeros kahramanlar Aşil ve Patroclus ile ilişkili mezarlar fedakarlıklar yaptı.

Troy VII bir Luwi bikonveks mühür 1995 bulmak sonra, Homeros Troy konuşulan dilin üzerinde hararetli bir tartışma yaşandı. Tübingen Üniversitesi’nden Frank Starke geçenlerde Priamos, Truva Savaşı sırasında Truva Kralının adı, “son derece cesur” anlamına Luvi bileşiğe Priimuua, bağlı olduğunu göstermiştir. o Luvi öncelikle resmi dili veya günlük konuşma kullanımda olup olmadığı tam olarak net olmamakla birlikte “kesinlik, Wilusa’nın / Troy büyük Luvi konuşan topluma ait olduğunu büyüyor”.

Kritik tarih yükselişi ile, Troy ve Truva Savaşı, uzun bir süre, efsane alemlere tahsis edildi. Klasik kez ilgi ve spekülasyon konusu oldu dan Ancak, antik Truva gerçek konumu vardı.

Troas yarımada yer olması öngörülmüştür. Pierre Belon ve Pietro Della Valle de dahil olmak üzere 16. ve 17. yüzyıllarda Erken Modern gezginler, İskenderiye Troas, yaklaşık 20 km güneyinde şu anda kabul yerin harap kasaba ile Troy tespit edildiğini. 18. yüzyılın sonlarında Jean Baptiste LeChevalier Troy, yaklaşık 5 km güneyinde şu anda kabul yerin bir höyüğün site olarak Pınarbaşı, Ezine köyü yakınlarında bir yer tespit edildiğini. Neredeyse bir yüzyıl için yaptığı Voyage de la Troade oldu en yaygın kabul gören teori yayınlanan LeChavalier konumu.

1822 yılında, İskoç gazeteci Charles Maclaren şimdi Bilindiği gibi şehrin güvenle konumunu belirlemek için ilk oldu. 1866 yılında, Frank Calvert, ABD’nin bölgedeki ‘konsolosluk ajan kardeşi, geniş araştırmalar yapmış ve bilimsel dergilerde aynı sitede (arazileri üzerinde ailesi tarafından sahibi olduğu) Yeni Ilium tepenin onun kimliğini yayınladı. tepe, Çanakkale kenti yakınlarındaki Hisarlık olarak biliniyordu.

Schliemann

1868 yılında, Heinrich Schliemann Calvert ziyaret ve Hisarlık kazı izni sağladı. 1871-73 ve 1878-79 yılında tepe kazı ve Roma dönemine Tunç Çağı’ndan kalma antik kentlerin bir dizi kalıntıları keşfetti. Truva şehri olarak, ve bu tanımlama yaygın o zaman kabul edildi – daha sonra Troya II ilk Troya I, en – Schliemann bu şehirlerden birini ilan etti. Hisarlık de Schliemann buluntular Priam’ın Hazinesi olarak bilinen haline gelmiştir. Onlar Berlin müzeler tarafından kendisine elde edilmiştir, fakat onların sıhhati konusunda önemli şüpheler devam etmektedir.

Ege Denizi’ne Ilium düzlükte Hisarlık görünümü.
Schliemann Frank Calvert, ikna edebilmek için Hisarlık Höyüğü’nde de kazma ilgilenmeye başladı. İngiliz diplomat, o Truva arkeoloji yapılan katkılardan dolayı öncü, alan çalışması yürüten Troas (günümüz Biga yarımadası, Türkiye) fazla 60 yıl boyunca düşündü. Calvert alan arkeoloji bir ana otorite bölgede olduğu gibi, onun bulguları Homeros Troy tepe var olabilir kanıtlar temin ve Hisarlık de kazmak Heinrich Schliemann yönlendirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Susan Heck Allen son zamanlarda “acımasızca kendini teşvik amatör arkeolog” olarak Schliemann açıklanan şekilde, bulgular için kredi çekerken Ancak, Schliemann bu işbirliğini küçümsedi.

Schliemann kazı gerçek Troy ana katmanlarını tahrip sahip olarak, daha sonra arkeologlar tarafından kınandı. Küçük Asya ders serisi alaycı Schliemann’ın kazılar o Yunanlılar yok ve bütününü aşağı tesviye, kendi zamanlarında yapamadığını Troy yaptım böyle kaba yöntemlerle yürütülmüştür iddia Öğretimi Şirketin Büyük Antik Medeniyetler Kenneth W. Harl yere şehir duvarları. Diğer bilim adamları siteye kaynaklanan hasar onarılamaz olduğunu kabul ediyorum.

Dörpfeld ve Blegen
Schliemann sonra site ayrıca Wilhelm Dörpfeld (1893-94) ve daha sonra Carl Blegen (1932-1938) yönetiminde kazılmıştır. Bu kazı yerleşik en az dokuz şehirde, birbirinin üst üste bu bölgede, olduğunu göstermiştir. Onun araştırmada, Blegen Troy’un dokuz düzeyleri daha kırk altı sublevels bölünebilir bir sonuca geldi.

Korfmann
1988 yılında kazı sonrası Tunç (Yunan, Roma, Bizans) Ege kıyıları boyunca kazı nezaret Profesör Brian Rose ile Tübingen Üniversitesi ve Profesör Manfred Korfmann başkanlığında Cincinnati Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yeniden başlanmıştır Truva Koyu’nda deniz. Bir savaşın olası kanıt bronz ok uçları şeklinde tespit edildi ve yangın hasarlı insan erken 12. yüzyıl M.Ö. katmanlarında gömülü kalır. Tunç-Yaş dünyadaki Troy’un statüsü sorunu 2001-2002 Korfmann ve Tübingen tarihçi Frank Kolb arasında bazen acerbic tartışma konusu olmuştur.

Ağustos 1993 yılında, kale altındaki alanların manyetik görüntüleme anketin ardından, derin bir hendek bulunduğu ve daha sonra Yunan ve Roma şehri harabeleri arasında kazılan. hendekte bulundu Remains Geç Tunç Çağı, Homeros Truva iddia edilen zaman tarihlenmektedir. Hendek kez daha önce şüpheli olmuştu çok daha büyük bir şehrin dış savunma işaretlenmiş olabileceğini Korfmann tarafından iddia ediliyor. İkinci kent yaklaşık 1250 M.Ö. ekibi tarafından tarih olmuştur ve aynı zamanda öne sürülmektedir – Profesör Manfred Korfmann ekibi tarafından ortaya çıkarılan son arkeolojik kanıtlara dayalı – bu gerçekten Truva Homeros şehir olduğunu.

Son gelişmeler
Truva arkeolojik sit 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklendi.

2006 yazında, kazılar, yeni bir kazma izni ile, Korfmann meslektaşı Ernst Pernicka başkanlığında devam etti.

Yeni kazılar yürütmek için oldu William Aylward, Wisconsin Üniversitesi’nde arkeolog tarafından yönetilen disiplinler arası uzmanlardan 2013 yılında, uluslararası bir ekip yaptı. Bu etkinlik Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi himayesinde yapılacak ve “moleküler arkeoloji” yeni tekniği kullanmak oldu. Wisconsin ekibi bırakmak oldu birkaç gün önce, Türkiye Wisconsin de dahil yaklaşık 100 kazı izni iptal etti.

Mart 2014’te, yeni bir kazı özel bir şirket tarafından desteklenen ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından yürütülecek yer alacağını açıkladı. Bu kazı ilk Türk takımı olacak ve doçent Rüstem Aslan tarafından yönetilen 12 aylık kazı olarak planlanmıştır. Üniversitenin rektör adet Belki Türkiye’nin en önemli uğrak tarihi yerlerden biri haline gelecektir. Çanakkale’nin kültür ve turizmine katkı sağlayacak Troy ortaya çıkarıldı “belirtti.

Aşk ve Kahramanlığın Merkezi Olmuş Truva’nın Gizemli Öyküsü52:50

  • 17,718 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?