BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Dinozorlar dalının Dinosauria hayvanların bir gruptur. , Kretase (66 milyon yıl önce) sonuna kadar (yaklaşık 200 milyon yıl önce) Jura başından itibaren, ilk 231400000 yıl önce Trias döneminde ortaya çıkan ve 135 milyon yıl boyunca baskın karasal omurgalılar vardı Kretase-Tersiyer yok oluşu Mesozoik Dönemi sonunda en dinozor gruplarının yok olmaya yol açtı zaman. 20. yüzyılın sonlarına kadar, tüm gruplar soyu tükenmiş olduğuna inanılan edildi; Ancak, fosil kayıtları kuşlar, çağdaş tüylü dinozor olan Jura Dönemi’nde Theropod atalarından evrimleştiği belirtir. Bunun gibi, kuşlar kitlesel yok olay hayatta kalmak için tek dinozorlar vardı.

Dinozorlar, taksonomik, morfolojik ve ekolojik açıdan hayvanların çeşitli gruptur. Kuşlar, 10000 üzerinde canlı türü de, perciform balık yanında omurgalıların en gruptur. Fosil kanıtları kullanarak, paleontologlar 500 ayrı cins ve olmayan kuş dinozorların 1000’den fazla farklı türler üzerinde belirledik. Dinozorlar kaybolmamış türlerin ve fosil kalıntıları hem her kıtada temsil edilmektedir. Bazıları etçil, otçul bulunmaktadır. Dinozorlar ancestrally iki ayaklı iken, birçok soyu tükenmiş grupların dört ayaklı türler dahil, bazı bu duruş arasında geçiş yapmak için başardık. Bu tür boynuzları veya tepesi gibi ayrıntılı görüntüleme yapılarının tüm dinozor gruplarının ortak ve bazı soyu tükenmiş gruplar, kemik zırh ve dikenler olarak iskelet değişiklikler geliştirdi. Kanıt yumurtlama ve yuva kurma tüm dinozorlar tarafından paylaşılan ek özellikleri olduğunu göstermektedir. Modern dinozorlar (kuşlar) nedeniyle uçuş kısıtlamaları genellikle küçük olsa da, pek çok tarih öncesi dinozorlar büyük sauropod dinozorların 39,7 metre (130 feet) ve 18 metre yükseklikleri (59 feet) uzunlukları ulaştığı tahmin edilmektedir büyük gövdeli-edildi ve tüm zamanların en büyük kara hayvanlar vardı. Yine de, olmayan kuş dinozorlar eşit dev olduğu fikri koruma önyargı kısmen dayalı bir yanılgıdır, gibi büyük, sağlam kemikler onlar fosilleşmiş kadar sürecek olasılığı daha yüksektir. Pek çok dinozor oldukça küçük: Xixianykus, örneğin, yaklaşık 50 cm uzunluğunda (20) idi.

Kelime dinozor “korkunç kertenkele” anlamına gelse de dinozorlar kertenkele değil gibi, isim, biraz yanıltıcıdır. Bunun yerine, bir çok soyu formları gibi, bir yayılan ekstremite duruş ve ectothermy gibi geleneksel sürüngen olarak görülen özelliklere sergilemedi, sürüngenler ayrı grubunu temsil etmektedir. Ayrıca, mosasaurs, ihtiyozorların, pterozorların, plesiosaurs ve Dimetrodon dahil olmak üzere birçok prehistorik hayvanlar, halk dinozor olarak düşünülür, ancak taksonomik dinozorlar olarak sınıflandırılır değildir. Kuşların dinozor olduğu kabul edilmeden önce, 20. yüzyılın ilk yarısı boyunca, bilimsel topluluğun çoğu dinozorlar halsiz ve soğukkanlı olduğu sanılıyor. 1970’lerden beri gerçekleştirilen en fazla araştırma, ancak, tüm dinozorların yüksek metabolizması ve sosyal etkileşim için çok sayıda uyarlamalar aktif hayvanlar olduklarını belirtti.

İlk dinozor fosilleri 19. yüzyılın başlarında tanınmış olduğundan, fosil dinozor iskeletleri dünyada müzelerde önemli turistik olmuştur ve dinozorlar dünya kültürünün kalıcı bir parçası haline gelmiştir monte edilebilir. Bazı grupların büyük boyutlarda yanı sıra, onların görünüşte korkunç ve fantastik doğa gibi Jurassic Park gibi kitaplar ve filmler, en çok satan dinozorların düzenli görünümünü sağlamıştır. hayvanlar için Kalıcı kamu coşku dinozor bilim önemli fon sonuçlandı ve yeni keşifler düzenli medya tarafından karşılanmaktadır.

takson Dinosauria resmen “farklı kabile veya saurian Sürüngenler alt sipariş” daha sonra İngiltere’de ve dünyada tanınan ediliyordu başvurmak için kullanılır paleontolog Sir Richard Owen tarafından 1842 yılında seçildi. terimi ( “kertenkele” ya da “sürüngen” anlamına sauros) ve σαῦρος ( “korkunç” “güçlü”, ya da “korkuyla harika” anlamına deinos) Yunanca kelime δεινός türetilmiştir. taksonomik adı sık sık dinozorların diş, pençe ve diğer korkunç özellikleri referans olarak yorumlanır olmasına rağmen, Owen o sadece kendi boyutu ve heybet uyandırmak amacıyla.

insan standartlarına göre, dinozorlar fantastik görünüm ve genellikle muazzam boyutta yaratıklar vardı. Bu nedenle, onlar popüler hayal yakalanır ve insan kültürünün kalıcı bir parçası haline gelmiştir. ortak argo içine kelime “dinozor” girişi hayvanların kültürel önemini yansıtan: İngilizce, “dinozor” yaygın impractically, büyük eskimiş veya nesli için bağlı olan bir şey tanımlamak için kullanılır.

dinozorlar Kamu coşku ilk 1854 yılında, dinozor kalıntılarının ilk bilimsel açıklamaları sonrasında üç yıl, gerçekçi dinozor heykeller bir hayvanat bahçesi Londra’nın Crystal Palace Park açıklandı Viktorya İngiltere, gelişti. Crystal Palace dinozorların küçük kopyaları güçlü bir pazar yakında geliştirilen o kadar popüler oldu. sonraki yıllarda, dinozor sergiler ardışık nesiller Sürükleyici ve heyecan verici bir şekilde hayvanlara tanıtıldı olacağını garanti dünyada parklar ve müzeler açıldı. Dinozorların kalıcı popülerlik, kendi sırayla, dinozor bilim için önemli kamu finansmanı sonuçlandı ve sık sık yeni keşifler teşvik etmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, örneğin, kamu dikkatini çekmek için müzeler arasındaki rekabet kavgaları paleontologlar bir çift büyük bilimsel katkılarda sırasında 1880’lerde ve 1890’larda, Bone Savaşları yol açtı.

dinozorlar popüler uğraşı edebiyat, film ve diğer medya kendi görünümünü sağlamıştır. Charles Dickens ‘Kasvetli evinde geçen bir söz ile 1852 yılından itibaren, dinozorların kurgusal eserlerin çok sayıda özellikli olmuştur. Dünyanın Merkezine, Sir Arthur Conan Doyle’un 1912 kitabında Kayıp Dünya, ikonik 1933 filmi King Kong 1954 Godzilla ve birçok sequels, Michael Crichton tarafından en çok satan 1990 romanı Jurassic Park için Jules Verne’in 1864 yeni Yolculuğu onun 1993 film uyarlaması kurgu dinozor maçta sadece birkaç önemli örneklerdir. Genel faiz non-fiction yazarları, bazı önde gelen paleontologlar da dahil olmak üzere, genellikle genel bilim hakkında okuyucuların eğitmek için bir yol olarak hayvanları kullanmaya çalışmışlardır, dinozorlar hakkında çalışır. Dinozorlar reklam her yerde vardır; çok sayıda şirket ya kendi ürünlerini satmak için ya da yavaş hareket eden olarak rakiplerini karakterize loş zekâlı ya da eskimiş amacıyla, basılı veya televizyonda reklamlarda dinozorlar başvurulan.

Dinozorlar Permiyen-Triyas yok oluşu yeryüzündeki tüm yaşamın tahmini% 95 sildi yaklaşık 20 milyon yıl sonra, geç Triyas döneme ortasında sırasında kendi archosaur atalarından uzaklaşmıştır. 231400000 yaşında erken dinozor cinsi Eoraptor fosillerini içeren kayaç oluşumu radyometrik şu anda fosil kayıtlarında varlığını kurar. Paleontologlar Eoraptor tüm dinozorların ortak atası benzer olduğunu düşünüyorum; eğer bu doğruysa, onun özellikleri ilk dinozorlar küçük, iki ayaklı yırtıcı olduğunu göstermektedir. Böyle Marasuchus ve Arjantinli Orta Triyas tabakalarında Lagerpeton olarak ilkel, dinozor benzeri ornithodirans keşif bu görüşü destekler; kurtarılan fosillerin analizi bu hayvanların aslında küçük, iki ayaklı yırtıcı olduğunu göstermektedir. o dönemden cinsi Nyasasaurus kalıntıları kanıtladığı gibi bu hayvanların bilinen fosilin dinozor ya da çok yakın dinozor akrabaları olup olmadığını söylemek için çok bölük pörçük olsa dinozorlar, erken 243 milyon yıl önce ortaya çıkmış olabilir.

dinozorlar ortaya çıktığında, bunlar baskın karasal hayvan değildi. karasal habitatları cynodontlar ve rhynchosaurs gibi archosauromorphs ve therapsidler, çeşitli tarafından işgal edildi. Onların ana rakipleri gibi dinozorlardan daha başarılı oldukları aetosaurs, ornithosuchids ve rauisuchians gibi, pseudosuchia idi. bu hayvanların çoğu iki olaylardan biri de, Trias tükenmiş oldu. İlk olarak, yaklaşık 215 milyon yıl önce de, protorosaurs dahil bazal archosauromorphs, çeşitli, tükenmiş oldu. Bu aetosaurs, ornithosuchids, phytosaurs ve rauisuchians gibi erken archosaurlarda diğer gruplar, çoğu sonunu gördüm (yaklaşık 200 milyon yıl önce) Triyas-Jura söndürme olayı izledi. Rhynchosaurs ve dicynodonts (en azından bazı alanlarda) en azından geç erken-orta Noriyen ve erken Resiyen’in olarak, sırasıyla, ve bunların yok olma tarihi kesin bilinmemektedir atlattı. Bu kayıplar crocodylomorphs, dinozorlar, memeliler, pterosaurians ve kaplumbağalar bir arazi fauna geride bıraktı. Erken dinozorların ilk birkaç satır muhtemelen tükenmiş oldu grupların nişler işgal ederek, Triyas Karniyen ve Noriyen aşamalardan çeşitlenmiştir.

Trias sonra dinozor evrim vejetasyon değişimlerini ve kıtaların konumunu takip eder. Geç Triyas ve erken Jura, kıtalar tek kara Pangaea olarak bağlanmıştır ve çoğunlukla coelophysoid etobur ve erken sauropodomorph otçul oluşan dünya çapında bir dinozor faunası oldu. Açık tohumlu bitkiler (özellikle iğne yapraklılar), potansiyel bir besin kaynağı, Geç Triyas yayılan. Erken sauropodomorphs ağızda yiyecek işlemek için sofistike mekanizmaları yoktu ve bu yüzden sindirim sistemi boyunca uzak gıda aşağı kırma diğer araçları istihdam olmalı. dinozor faunasına genel homojenliği çoğu yerleşim stegosaurian ornithischians ve büyük sauropods oluşan ceratosaurians, spinosauroids ve carnosaurians ve otçul oluşan predatör vardı Jurassic orta ve geç, devam etmiştir. Bunun örnekleri Kuzey Amerika ve Tanzanya Tendaguru Yatak Morrison Formasyonu yer almaktadır. Çin’de Dinozorlar uzman sinraptorid Theropodlarla Mamenchisaurus gibi sıradışı, uzun boyunlu sauropods bazı farklılıklar göstermektedir. Ankylosaurians ve ornithopods da daha yaygın olmaya başladığı, ancak prosauropods tükenmiş olmuştu. Kozalaklı ve pteridophytes en yaygın bitki vardı. Sauropods, önceki prosauropods gibi, sözlü işlemciler değildi ama ornithischians gıda öğütmek için potansiyel yanak gibi ağızda yiyecek tutmak için organlar ve çene hareketleri de dahil olmak üzere, ağızda gıda ile uğraşan çeşitli yollarla gelişen bulundu. Jura diğer önemli evrimsel olay, gerçek kuşlar görünümünü oldu maniraptoran coelurosaurians soyundan.

Marasuchus lilloensis iskelet, dinozor benzeri ornithodiran
Erken Kretase ve Pangaea devam eden dağılmasından tarafından, dinozorlar kuvvetle kara ayırt olma bulundu. Bu süre en erken kısmı Avrupa, Kuzey Amerika ve kuzey Afrika üzerinden ankylosaurians, iguanodontians ve brachiosaurids yayılmasını gördü. Bunlar daha sonra takviye ya da ayrıca Güney Amerika’da bulunan büyük spinosaurid ve carcharodontosaurid theropodların ve rebbachisaurid ve titanosaurian sauropods, Afrika’da değiştirilmiştir. Asya’da, dromaeosaurids, troodontids ve oviraptorosaurians gibi maniraptoran coelurosaurians ortak theropodlar oldu ve ankylosaurids ve Psittacosaurus gibi erken ceratopsians önemli otobur oldu. Bu arada, Avustralya bazal ankylosaurians, hypsilophodonts ve iguanodontians bir fauna ev oldu. stegosaurians Geç erken Kretase veya erken Geç Kretase bir noktada soyu tükenmiş gitmiş görünmektedir. Geç Kretase güçlendirilmiş olacağını erken Kretase büyük bir değişim, çiçekli bitkilerin evrimi oldu. Aynı zamanda, dinozor otçul çeşitli gruplar oral gıda işleme, daha gelişmiş yöntemler gelişti. Ceratopsians piller birbirine yığılmış dişleri ile dilimleme bir yöntem geliştirdi ve iguanodontians hadrosaur onun aşırı alınan diş piller ile öğütme yöntemi rafine. Bazı sauropods aynı zamanda en iyi rebbachisaurid Nigersaurus örneklediği diş pilleri, gelişti.

bir müzede cam durumda görüntülenen erken etobur dinozor tam iskelet,
Erken formları herrerasaurus (büyük), Eoraptor (küçük) ve plateosaurus kafatası
Geç Kretase üç genel dinozor faunası vardı. Kuzey Amerika ve Asya’nın kuzey kıtada, önemli theropodların tyrannosaurids ve küçük maniraptoran theropodların çeşitli hadrosaur, ceratopsians, ankylosaurids ve pachycephalosaurians bir baskın Ornithischian otçul topluluğu ile, idi. şimdi bölme Gondwana vermişti güney kıtada, abelisaurids ortak theropodların ve titanosaurian sauropods ortak otçul idi. Son olarak, Avrupa, dromaeosaurids, rhabdodontid iguanodontians, nodosaurid ankylosaurians ve titanosaurian sauropods yaygındı. Çiçekli bitkiler büyük ölçüde Kretase sonuna kadar ortaya çıkan ilk otlar ile, yayılan bulundu. Taşlama hadrosaur ve kesme ceratopsians Kuzey Amerika ve Asya’da son derece farklı oldu. Theropodların ayrıca therizinosaurians ve ornithomimosaurians yaygınlaşmaktadır ile otçul veya omnivores gibi yayılan edildi.

Kretase döneminin sonunda yaklaşık 66 milyon yıl önce meydana gelen Kretase-Tersiyer yok oluşu, neornithine kuşlar hariç tüm dinozor gruplarının nesli neden oldu. Bu tür crocodilians, sebecosuchians, kaplumbağalar, kertenkeleler, yılanlar, sphenodontians ve choristoderans gibi diğer bazı diapsid grupları, aynı zamanda olayı atlattı.

Böyle tüneyen olarak Mezozoik dinozor gruplarının nesli boşalan ekolojik niş giren Paleojen dönem başındaki hızla çeşitlendirilmiş, modern av hayvanları neslini, ördek ve tavukların ataları ve su kuşlarının çeşitli dahil olmak üzere neornithine kuşlar,, günümüze ulaşan soy enantiornithinesler, su hesperornithines ve hatta daha büyük bir karasal theropodların (Gastornis, mihirungs şeklinde ve “terör kuş”). Ancak, memeliler de hızla bu süre içinde çeşitlendirilmesi ve en karasal nişler egemenliği için neornithines dışı yarıştı.

Dinozor Keşiflerinin Altın Çağı; Bilmediğimiz Birçok Gerçeğin Ortaya Çıkışı38:22

  • 0 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?