BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Wombats Avustralya’ya yerli kısa bacaklı, kas dört ayaklı keseli vardır. Bunlar küçük, güdük kuyrukları ile uzunluğu yaklaşık 1 m (40) ‘dir. Orada üç kaybolmamış türü vardır ve onlar aile Vombatidae tüm üyeleri bulunmaktadır. Onlar hoşgörülü uyarlanabilir ve habitat, ve Tazmanya dahil güney-doğu Avustralya’nın ormanlık, dağlık ve fundalık alanlar, yanı sıra merkezi Queensland Epping Forest National Park yaklaşık 300 hektarlık (740 dönüm) bir izole yama bulunur.

Vombatidae genetik çalışmalar yapılmıştır olmasına rağmen, ailenin evrimi iyi anlaşılmış değildir. Wombatlar sürece 40 milyondan yıl önce, nispeten erken bir diğer Avustralyalı keseli uzaklaşmıştır tahmin edilmektedir yaklaşık 25 milyon yıl bazı tahminler yer ayrışma sırasında. Bazı teoriler gibi gergedan boyutlu DİPROTODON olarak diprotodonts bir minyatür yakınları gibi Wombats yer olsa da, daha yeni çalışmalar ayrı bir aile olarak bu nedenle, mevcut sınıflandırma ayrı bir paralel evrim sahip olarak vombatiformes yerleştirin.

Wombats onların kemirgen gibi ön dişler ve güçlü pençeleri ile geniş yuva sistemleri kazmak. wombats biri ayırt edici adaptasyonu onların geriye doğru kese olduğunu. Bir geriye dönük kese avantajı kazma ne zaman, wombat genç üzerindeki kese içinde toprağı toplamak olmamasıdır. özellikle alaca karanlık ve gece olmasına rağmen, wombats da soğuk ya da bulutlu günlerde beslemek için dışarı girişim. Onlar genel olarak küçük sakıncaya aracılığıyla veya altında gitmiş çitler tedavi ve ayırt edici kübik dışkı bırakarak gördük, ama onların pasajın yeterli kanıt bırakmak değildir.

Wombats otçul; onların diyetler çoğunlukla otların, ayak otlarının, otlar, ağaç kabuğu ve kökleri oluşur. Bunların kesici dişler biraz plasental kemirgenlerde (sıçan, fare, vs.), bu, sert bitki kemirme uyarlanmıştır benzer. diğer birçok otçul memeliler gibi, onların kesici ve nispeten basit yanak dişleri arasında büyük bir diestema var.

Wombats ‘kürk kahverengi bir kumlu bir renk değişir, ya da gri siyah yapabilirsiniz. Her üç bilinen kaybolmamış türü uzunluğunda bir metre civarında ortalama 20 ve 35 kg (44 ve 77 lb) arasında ağırlığındadır.

20-21 gün: Kadın wombats tüm keseli wombatta durumunda, değişebilir gibi bir gebelik süresi, sonra, ilkbaharda bir tek genç doğurur. Onlar torbalar, iyi gelişmiş hangi genç izni yaklaşık altı-yedi ay sonra. Wombats 15 ay sonra sütten ve cinsel 18. ayda olgun vardır.

wombats Bir grup bilgelik olarak bilinir.

Wombats kurak koşullarda hayatta kalmalarını yardımcı sindirim, tamamlamak için sekiz ila 14 gün etrafında alarak, olağanüstü yavaş çalışan bir metabolizma var. Bunlar genellikle yavaş hareket. tehdit, ancak, onlar 40 km / saat (25 mil) kadar ulaşabilir ve en fazla 90 saniye süreyle bu hızı koruyabilir. Wombats kendi yuvalarda merkezli ev toprakları savunmak ve onlar davetsiz misafirleri sert tepki. kıllı burunlu türler en fazla 4 hektar (10 dönüm), çok daha küçük aralıkları varken ortak wombat, en fazla 23 hektar (57 dönüm) bir dizi kaplar.

Dingos ve Tazmanya şeytanlar wombats avlar. Soyu tükenmiş yırtıcı Thylacoleo ve muhtemelen Thylacine dahil olma olasılığı vardı. Onların birincil savunma kıkırdak yapılan posterior çoğu onların sertleştirilmiş arka gizlemek olduğunu. Bu, anlamlı bir kuyruk onun eksikliği ile birlikte, ısırma ve hedefini zarar onun tünele wombat izleyen herhangi bir yırtıcı için zorlaştırmaktadır. saldırdığında, wombats bir takip saldırganın engellemek için kendi Rumps kullanarak, yakınlardaki bir tünele dalmak. Vombat bir saldırgan wombat sırtına üzerindeki başını zorlamak ve sonra tünelin çatı karşı yırtıcı kafatası ezmek için güçlü bacaklarını kullanın veya bir eşek olduğu gibi, iki ayaklı tekmeler ile kapalı sürücü izin verebilir .

Aborijinler yemek için avlanan Wombats olduğu bilinen ve kültürel önemi diğer faunası düşük bağıl olarak kabul edilir. 4.000 yaşında olduğu tahmin edilen örnekler Wollemi National Park keşfedildi rağmen kaya sanatının hayvanların tasviri, son derece nadirdir. Vombat küçük bir değere sahip bir hayvan gibi yerli Dreamtime gösterilmiştir. anakara hikayeleri kafa bencillik için ceza olarak ampute taş ve kuyruk tarafından dümdüz edilmiş Warreen adında bir kişiden menşeli olarak wombatta söyle. Buna karşılık, ilk 1830 yılında kaydedilen Tazmanya yerli hikaye Moihernee yalnız bırakmak avcıların sormuştu büyük ruhu (drogedy veya publedina olarak da bilinir) wombatta söyler. Her iki durumda da, wombat kendi burrowing habitat sürgün edilerek kabul edilir. önce Avrupa yerleşim vombatgiller dağılımı tahminleri her üç hayatta kalan türlerin sayıları üretken olduklarını ve onlar bugün daha fazla on kat daha fazla bir dizi kapalı olmasıdır.

Adı ‘Vombat başlangıçta Sidney alan yaşadığı yerli Darug insan tarafından konuşulmaktadır şimdi neredeyse tükenmiş Darug dilinden gelmektedir. John Fiyatı ve James Wilson, yerli yollarını benimsemiş bir beyaz adam, şimdi Bargo, Yeni Güney Galler ne olduğu bölgeyi ziyaret ettiğinde ilk, Ocak 1798 yılında kaydedildi. Fiyat yazdı: “Biz kısa bacakları ve büyük bir kafa ile kalın gövde yuvarlak kulakları Wilson bir hayvan yaklaşık 20 inç yüksek bir Kime-keçenin denilen hangi biri, farklı hayvan gübresi birkaç türlü gördük ve çok küçük gözler; çok şişman olduğunu ve bir porsuk çok görünüme sahip “. Wombats sık sık kendi büyüklüğü ve alışkanlıkları erken yerleşimciler tarafından porsuk çağrıldı. Bu nedenle, bu tür Badger Creek, Victoria ve Porsuk Corner, Tazmanya gibi yerleşim wombatta adını bulundu. Yazım muhtemelen Darug dilinde şive farklılıkları yansıtmaktadır ‘wambat’, ‘whombat’, ‘womat’, ‘wombach “ve” womback’, aşağıdakileri içeren yıllar boyunca birçok çeşidi, geçti.

Sydney Cove Şubat 1797 yılında Clarke Adası’nda karaya oturmuş gemi sonra, kurtarma gemisi mürettebatı, Francis, adada Wombats keşfetti. Canlı hayvan Liman Jackson geri alındı. yönetim kurulu üçüncü ve son kurtarma gezisinde Francis geziyordu Matthew Flinders, Port Jackson adadan bir vombatgiller örnek almaya karar verdi. Vali John Hunter daha sonra yeni bir tür olduğunu doğrulamak Edebiyat ve Felsefe Derneği Joseph Bankalara hayvanın cesedi gönderdi. Ada William Clark sonra Clarke Adası seçildi.

Wombats 1906 yılında haşarat olarak sınıflandırılan ve 1925 This bir lütuf tanıtımı ve büyük ölçüde numaraları ve wombatta dizi azalttı yaşam önemli bir miktarda kaldırılması konusu idi.

Ortak wombats nedeniyle öncelikle kendi burrowing davranışlarına bir sıkıntı olarak bazı çiftçiler tarafından kabul edilir. “Şişko Yağ-arsed Wombat” 2000 Sidney Olimpiyatları dil-yanak “gayri resmi” maskotu oldu. 2005 yılından bu yana, Wombat Günü denilen resmi olmayan bir tatil 22 Ekim’de gözlenmiştir.

Wombat et Avrupalıların gelmesinden yerli Avustralyalıların varış çalı besin kaynağı olmuştur. Nedeniyle türlerin korunması, gıda olarak wombat eti ana Avustralya mutfağının artık parçasıdır, ancak wombat güveç kez birkaç gerçekten Avustralya yemekleri biriydi. 20. yüzyılda, daha kolay bulunabilir tavşan eti daha sık kullanıldı. yemeğin adı da popüler çocuk kitabı ve müzikal tarafından kullanılır.

Wombats Avustralya posta pulları ve sikkeler yer var. kıllı burunlu wombat esas olarak yüksek koruma durumunu vurgulamak için özellikli vardır. Avustralyalı 1974 20-yüzde damgası ve aynı zamanda bir Avustralya 1981 beş kuruş damga özellikli türler. Ortak wombat 1987 37-yüzde damgası ve Avustralyalı 1996 95 sentlik damga ortaya çıkmıştır. 2006 Avustralya Bush Bebekler damga serisi bebek ortak wombatta bir AU $ 1.75 damgası ve seri bir veteriner tarafından tedavi altına ortak wombatta 60 cent damgası özellikleri Release 2010 Rescue sahiptir. Wombats nadiren dolaşan Avustralyalı sikkeleri üzerinde görülen, bir istisna da bir koala ve lorikeet gösteren 50 sentlik madeni para olduğunu. Ortak wombat 2005 hatıra $ 1 jeton ve 1998 Avustralya Gümüş Kanıtı $ 10 sikke üzerinde kuzey kıllı burunlu wombatta çıktı.

Avustralya’da birçok yerde artık vahşi yerel tükenmiş olduğu yerlerde çok sayıda da dahil olmak üzere, wombat adını edilmiştir. yerel soyu tükenmiş ortak wombatta yapılan atıflar, Victoria Central Highlands parçaları bulunan Daylesford örneğin Wombat Devlet Ormanı ve Wombat Hill edilebilir. Wombat Wombat, Yeni Güney Galler kasabasında içerir sonra diğer önemli yerler atadı. otel de dahil olmak üzere çok sayıda daha az önemli Avustralyalı yerler, hayvanların adını veriyor. wombats Tanınmış heykel Güney Avustralya şunlardır: Scotdesco Aborjin Topluluğu (Tjilkaba) ve Wudinna ziyaretçi bilgi merkezi, Adelaide Hayvanat Bahçesi ve Norwood “Büyük Wombat”; Yeni Güney Galler: Wombat, Yeni Güney Galler; Victoria: Daylesford, Trentham, Victoria ve Kinglake; Tazmanya: Steppes Devlet Rezerv.

Wombats aynı zamanda Avustralya televizyon özelliği olmuştur. wombats genellikle evcil hayvan olarak tutulur olmasa da, bir evcil hayvan olarak ortak bir wombatta kayda değer bir tasviri Şişko Avustralya televizyon programında Ülke Uygulaması değil. Brisbane televizyon şovu Wombat de hayvanlar için seçildi.

Avustralya edebiyat wombatta birçok başvurular içerir. Örnekler Blinky Bill maceralarını ve Norman Lindsay tarafından Magic Pudding ana antagonist birinden Bay Walter Wombat vardır. Wombats bazen özellikle video oyunları, popüler kültür özellikli olmuştur. Willy Wombat 1997 yılında Sega Saturn için Hudson Soft tarafından yayımlanan bir oyundu ve Crash Bandicoot aslında bir wombatta olarak öngörülmüştür.

Dışkısı Küp Şeklinde Olan İlginç Hayvan; Wombat01:01

  • 613,374 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?