BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Doğal seçilim yoluyla evrimin yaşam üç milyar yıllık bir geçmişi var. İnovasyon arayan şirketler, evrendeki en büyük buluşu yani doğayı görmezden gelemezdi.

Ne eksik var doğanın yaratıcılığını yakalama sistematik bir yoludur, Janine Benyus, bir biyolog, “yenilik danışman” ve yazar diyor. Mühendislik uygulamaları kırık olan Benyus diyor. biyomimetik eğitim materyalleri Uzmanlar; biyonik mühendisleri protezler ve mekaniği üzerine çalışıyoruz. “Tarımdan iş için her şeyi kapsayan bir şemsiye terim yoktu,” diyor. Ve böylece hiçbir şekilde yenilik sistematize etmek.

Yani o yeni bir disiplin, Biomimicry, onu 1997 kitabın başlığını dediği başlattı. Benyus sevdirmek ve muhtemelen insan buluş kadar eski ad hoc biomimetic uygulamalarını organize etmek o zamandan bu yana çalışmaktadır.

Velcro
1941 yılında Alpler’de bir av gezisi sonrasında, İsviçreli mühendis George de Mestral köpeği dulavratotu çapak kaplıydı. Mestral onun mikroskop altında bir tane koyun ve çevik kürk ve çorap bağlı kanca basit bir tasarım keşfetti.

Benyus muhtemelen biyomimikliği en bilinen ve ticari açıdan en başarılı örneği olduğunu söyledi ve Ekim 1952 yılında ABD patenti 2717437 kazandı – deneme yıl sonra, o Velcro icat etti.

Atlılar için Kağıttan Ev
Biyomimikri Benyus göre “yenilik, doğadan ilham” dır. Biyomimikler – mühendisler, mimarlar ve diğer yenilikçiler – olan “doğanın çıraklar,” diye bir 2009 TED konuşmasında söyledi. Onlar sorusuna, tarafından yürütülen “Her zaman eğer ben sordum bir şey icat başladı ne doğanın bu çözecek nasıl?”

Benyus neredeyse her doğayı paralel insan buluşların örneklerini görür. Eşekarısı kendi yuvalar benzetmeye doku “güzel İtalyan endpapers.” O bir onun mülkiyet büyümesine izin bir süre TED seyirci söyledi: “O kadar güzel yapıldı O kadar mimari oldu Çok hassas oldu…”

Benyus en danışmanlık, Biyomimikri 3.8, bilimsel literatür taraması ve o “zebra ile amip” dediği, distile mühendisleri ile çalışabilir ilgili doğal tasarım prensiplerini sunuyoruz bildiriyor neler montaj tarafından şirketlere yardımcı olur. şirket, kamu yararı şirketi, kurumsal müşteriler için mühendislik ve fikri mülkiyet gelişme içine tasarım araştırmalarına ötesinde hizmetlerini geliştirmeye başlıyor.

Yüksek hızlı trenler anlamıyla baş ağrılarına neden olabilir. Japonya trenler tünellerden çıktıkları zaman, özellikle yüksek olabilir onların kabul gürültü kirliliği seviyesi, sınırlar nedeni budur. Onlar ile sürücü olarak, hava basıncı çeyrek mil duydum bir av tüfeği gibi gök gürültüsü üretebilir, burun ortaya çıktığı, dalgalar halinde kurar ve.

1990’larda Eiji Nakatsu, Japon demiryolu şirketi JR Batı bir kuş gözlem mühendisi, İzmir yalıçapkını, bir yemek izinde suya Dart zar zor bir dalgalanma yaratan bir balık yiyen tavuğu ilham aldı. Trenin yeniden tasarlanan burun – 50 metrelik çelik yalıçapkını gaga – sadece gürültü sorunu çözmek değildi; o güç kullanımını azaltmış ve daha yüksek hızlar sağladı.

Tekneler, Hastaneler Don Köpekbalığı
okyanus boyunca yavaş yavaş hareket eden bir canavar, köpek balıkları yosun ve diğer dost yolcuları oldukça uzak durun. Bu, büyük ölçüde sürükle azaltmak ve ücretsiz sürmek hitching mikroorganizmaların tutmaya yardımcı dentricles denilen mikroskobik desen ile kaplı benzersiz deri bir fonksiyonudur, var.

NASA bilim adamları riblets çağrı sürükle-azaltıcı desenleri oluşturmak için desen kopyalanmış. Onlar ceket bir Olimpiyat madalyası ve riblets Amerika Kupası yarışı beri onları yeniden 1987 yılında yasaklandı önce Amerika’nın Kupası’nı kazandı yelkenli Stars & Stripes, gövdelerine kullanılan ince film riblets adapte 3M ile çalıştı. Diğer uygulamalar uçaklar, tekneler ve yel değirmenleri sürükle azaltmak ve enerji tasarrufu yardımcı olabilir.

Aurora, Colorado merkezli Sharklet Teknolojileri, hastane, restoran mutfakları, bakteri püskürtmek başka bir yerde kamu banyo ve yüzey malzemeleri yapar. yüzeyde Dentricle gibi nano ölçekli yapılar kök alarak hataları önlemek.

Hasat Çöl Sis
Namibya Beetle çöl yaşam içine sis rulo olarak havaya sırtını yükseltir. daha sonra kendi ağzına doğru olukları tükendiğinde kendi kabuk yakalamak su damlaları, üzerinde diken. “Bu sis toplama yapının tasarımı ticari ölçekte ucuza çoğaltılabilir ve su tutucu çadır ve bina kaplamalarında uygulama bulabilir,” su toplama nasıl çalıştığını ortaya koydu 2001 kağıt yazarları yazdı.

Mucitler ve tasarımcılar not almış. Teknoloji Seul Ulusal Üniversitesi Pak Kitae tarafından tasarlanmış bir “Çiğ Bankası Şişe,” böceğin su toplama sistemi taklit eder. Sabah çiy üzerinde yoğunlaşır ve bir içme musluk bulunur bir şişe, onu aktarıyor.

Doğanın Su Filtresi
2003 Nobel Ödülü su hücre duvarlarında geçmesine izin veren bir membran proteini, yaklaşık 1990, buluşu için Johns Hopkins Peter Agre kısmen verildi. aquaporin keşfi biyokimyası uzun zamandır sorun çözüldü.

ve enerji verimliliği – – Biyolojik membranların Danimarka şirketi Aquaporin şık karmaşıklığı için geleneksel sanayi filmlerin polimer katmanlarını kaçınan deniz suyu arıtma için yeni bir yaklaşım geliştirdi.

Deneysel Balık Araba
“Tekerlek Reinventing” biomimetic bağlamda, hatta bir metafor olarak, kesin olmayan. doğa gerçekten tekerlekleri yapmaz, çünkü bu; mühendisler kalkmasından için bir şey yok. mütevazı kaba ve tumbleweed onlar nereye gittiğini almak için rulo evrim birkaç eserlerinden biridir.

Mercedes-Benz yerine sandık balığına bir araba gövdesinin (daha az tekerlekleri) için ilham bulundu, tropikal türler gibi, iyi, iki kapılı kompakt tür şeklinde. Balığın vücudu aerodinamik süper olduğu ortaya çıktı ve ortaya çıkan konsept otomobil kendi boyutunda bir araba için en verimli şekillerden biri vardır.

Hive Zihin Izgara yönetir
Arılar meşgul daha vardır; onlar da, çevik konum. sınırlı beyin gücü rağmen, bireylerin koloni çaba sarf ve içgüdüsel ona set ne iş hissedebiliyorum. tür elektrik şebekesine gibi karmaşık insan altyapı ile ilgili bir sorun, çeşitli parçaların birbirleriyle konuşmak kalmamasıdır. Izgara bileşenleri tüm ızgara izlemek yoktur.

Elektrik güvenilmez, pahalı, ya da daha kötüsü olduğunda Regen Enerji, ağı içine pahalı pik güç dönemlerde yükleri dengelemek mümkün bir şirketin tutma gücü emen cihaz ve makineleri döner. şirket senkronize kovanında her arı tutarak, verimliliği maksimize etmek için birbirleriyle kablosuz iletişim kontrol sağlar.

Wind fin
Kambur balinalar şaşırtıcı her canavar yaklaşık 80.000 pound ağırlığında dikkate alınarak çevik yüzücüler bulunmaktadır. onların yüzme cesaret Bölüm onların yüzgeçleri ön kenarında, siğil sırtları olarak adlandırılan tüberküllerin bir sıra gelebilir.

Frank Fish, Pennsylvania West Chester Üniversitesi’nde biyoloji profesörü olan türbin kanatları benzer darbelere satırları ekleyerek o sürükle ve gürültüyü azaltabilir rüzgar yönünü değiştirerek hızını artırmak ve yüzde 20 koşulmuş gücünü artırmak olduğunu keşfetti.

o bir Boston hediye dükkanında bir balina heykeli üzerinde diken fark sonra balık fikrini geliştirdi. O sanatçı yanlış ve darbelere genellikle düz ve keskin yüzgeçleri, ön kenarında gitmek gerektiğini var ki, yanlış, kabul.

darbelere artık Envira-Kuzey Systems tarafından ve Akışkan Earth sörf tahtaları üzerinde yapılan endüstriyel fanlar üzerinde satılmaktadır.

Watercube
Çin, 2008 yılında Pekin Olimpiyatları’na ev sahipliği yaparken, aralarında, mimari kahramanlık ile Watercube adlandırılan yüzme merkezi, şef dünyayı büyüledi. Watercube tasarımı oa doğal hissediyorum ve deprem dayanımı veren sabun köpüğü yapısına dayanmaktadır.

Dikdörtgen imkan duvarlarını oluşturan ve işlev olarak, büyük kabarcıklar oluşur. Her kabarcık sağlam plastik bir yastık. sadece 0.008 inç kalınlığında olan kabarcıklar, daha sonra bu güneşten tuzak sıcak hava havuzu ısıtmak için dağıtılmıştır. Plastik güneş, hava durumu ve hatta toz hasarlara karşı dayanıklıdır. Aynı zamanda temizlenmesi kolaydır. Yağmur yağdığında, Pekin’in kalın dumandan kiri uzak süpürülür.

titiz, watercube biyomimikliği olarak hak etmez. Bubbles – gaz ve sıvı isabetli etkileşimleri – fiziksel, biyolojik değil, olgudur.

Geko Ayaklar Yapıştırıcılar
Kertenkeleleri pürüzsüz duvarları ölçek ve tavan arasında baş aşağı koşar için efsanevi yeteneği ile doğarlar. kendi kavrama kaynağı diken altındaki mikroskobik tüyler milyonlarca olduğunu. Her kıl cazibe ufacık, ama net etkisi güçlüdür.

Bilim adamları, tek bir kertenkele minik ayak parmakları kıl teorik 250 lira taşıyabiliyor tahmin ediyoruz. gerçek hüner kıl yönünü değiştirerek, kavrama anında kırık olmasıdır: hiçbir yapışkan kalıntıları, hiçbir yırtılma, gerekli herhangi bir baskı.

Massachusetts Amherst, araştırmacıların Üniversitesi’nden bir ekip Geckskin, bir indeks kartı boyutunda şeridi 700 kiloya kadar tutabilir o kadar güçlü bir yapıştırıcı geliştirmiştir. Gecko bant bir form hastanede sütür ve zımba yerini alabilir. Spiderman uzakta olmayabilir gibi ve yetenek gecko-teyp eldiven ve ölçek duvarları bir çift don.

Örümcek Web Cam
Bazı örümcekler ultraviyole ışınlarını yansıtan özel bir ipek ip ile ince hazırlanmış böcek ağları korumak. Kuşlar ultraviyole ışınlarını görmek ve onlar kaçınmalısınız engel olarak ağları tanıyabilir.

mühendisleri etkisini yeniden üretebilir, bu camsı binaların içine onların zaman zaman yanlışlıkla intihar çalışır kuşlar kurtarabilir. Arnold Glas Alman mühendisler örümcekler kopyalanan ve yüksek hızlı baş ağrısı kuşlar kurtarmak için ultraviyole yansıtan kaplamanın bir web-benzeri deseni ile kendi Ornilux marka cam sırlı.

Çok Fishy Rüzgar Çiftliği
Rüzgar türbinleri kendi kanatları çapı bir futbol sahasından daha fazla çevreleri süpürme, çağdaş peyzaj Colossus vardır. Eleştirmenler çirkin onları arayın ve dönen bıçaklar masum kuşları clobber söylüyorlar. Bir etkinlik sorunu da var. Türbinler daha güçlü hale gelmiştir, fakat boyutu da çok aralıklı gerektirir. Bu bir rüzgar çiftliği arazi bir sürü kaplıyor demektir.

Caltech’ten John Dabiri bir çözelti su altında bulunan. Optimize Rüzgar Enerjisi için Caltech Alan Laboratuvarı (Flowe) – – birbirlerine göre türbinlerin yeri aralarında hava akımının avantajı aldığı o bir deney rüzgar çiftliği inşa. Türbin yerleştirme yüzme balık okullar tarafından üretilen uyandırma girdapları inceleyerek tespit edildi.

Dabiri en 30-ayak-uzun boylu türbinleri rüzgar rüzgar çiftliği akar enerji üretilen toplamak dikey bıçakları twirling var. Özünde, bıçaklar, enerji üretimi için, balık ileri hareket için suyun davranışı yararlanmak şekilde rüzgarın davranışları yararlanın.

‘Şeker Kaplamalı Aşılar’
Doğa ölüleri hayata yapamazsınız, ama görünüşte ölü yeniden canlandırabilirsiniz. eklembacaklıların milimetre uzunluğunda kuzen olan su ayıları, 120 yıl boyunca kuruyabilir. anhidrobiyosis denilen bir işlem yaratık kimyasal makineleri korur – DNA, RNA ve proteinler – su onları canlandırıyor kadar.

Aşıların yarısı taşıma veya tedavi sırasında buzdolaplarında tatili kaybolur – Biomatrica, San Diego şirket, artık buzdolabında gerekir böylece canlı aşı koruyan bir ürün haline bu süreci uyarladı. su ile reanimated kadar Biomatrica kimyasal bariyer aşısı “-tamamladı küçültmek”.

Nova Laboratories, Leicester, İngiltere, şirketin yaklaşık her 2010 dergi makaleye göre, “şekerlerin yapılmış bir camsı filmi” aşıları sabitleyen teknoloji geliştirdi “şeker kaplı aşılar.” Tropikal ülkelerde savunmasız nüfusları aşılama için yararlı – kaplama 113 derece Fahrenheit kadar sıcaklıklarda altı ay boyunca etkili virüs tutar.

Firefly Lightbulbs
Belçika, Fransa ve Kanada’dan bilim adamları tarafından Ocak ayında yayınlanan bir araştırmaya göre, keskin, sivri ölçekler – onların karınlarındaki cins Photuris ışık yangınları böcekler, nuru kendi anatomisi ile amplifiye zaman.

Bu gözleme dayanarak, bilim adamları daha sonra inşa edilmiş ve yüzde 55 oranında parlaklığını artıran bir ışık yayan diyot (LED), benzer bir yapıyı koydu.

Doğayı Taklit Ederek İcat Edilen Olağanüstü Teknolojik Buluşlar49:35

  • 0 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?