BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Evliya Çelebi’nin olarak bilinen Mehmed Zilli Seyahatname adlı bir seyahatname onun bir yorum kayıt, kırk yıllık bir süre boyunca Osmanlı İmparatorluğu ve komşu toprakların toprakları üzerinden seyahat eden bir Osmanlı Türk oldu.

Evliya Çelebi, Kütahya zengin bir ailenin yıllık 1611 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Derviş Mehmed Zilli, bir Osmanlı saray kuyumcu, annesi bir Abhaz oldu. Annesi de daha sonra sadrazam Melek Ahmed Paşa bir akrabası vardı. adlı kitabında, Evliya Çelebi, Ahmed Yesevi geri onun baba soyağacının izini sürüyor. Evliya Çelebi, İmparatorluk ulemadan bir mahkeme eğitimi aldı. Kahire’de tasavvuf Dergâhı’nın samimi bir bilgi ve o “Evliya-yı Gülşenî” (Gülşenî of Evliya) olarak kendini ifade ettiği bir graffito gösterildiği gibi o, Gülşenî sufi emri katıldı olabilir. fanatizme karşı bir dindar Müslüman, Evliya bellekten Kur’an okuduğun ve İslam hakkında serbestçe şaka olabilir. Osmanlı grandees din adamlarının ve şovmen olarak kullanmış olmalarına rağmen, Evliya seyahat onu tutmak istiyorum istihdam reddetti. Onun günlük yazma binaları, marketler, gümrük ve kültür üzerine notlar alarak, İstanbul’da başladı ve 1640 yılında şehrin sınırlarının ötesine yaptığı seyahatler hesapları ile uzatılmıştır. Evilya Çelebi’nin seyahatleri toplanan notlar Seyahatname ( “Seyahatname”) denilen on ciltlik çalışması oluşturmaktadır.

O Transilvanya Habsburglar savaştı.

Evliya Çelebi’nin 1682 süre sonra öldü: o zaman İstanbul veya Kahire’de olup olmadığı belirsizdir.

Mostar

Mostar
Evliya Çelebi’ye göre, adı Mostar “köprü kaleci” anlamına gelir. Köprünün, yüksek uzun 28 metre ve 20 metre Çelebi köprü diğer bir uçurumun uzanan, göğe yükselen bir gökkuşağı kemer gibi “olduğunu yazdı. … Ben, Allah’ın fakir ve sefil köle, 16 ülkeden geçti, ama ben böyle bir yüksek köprü görmedim. O gökyüzü kadar yüksek kaya kaya atılır. ”

Avrupa
Çelebi 1663 He ziyareti sırasında Rotterdam misafir olarak yerli Amerikalıları karşılaştı iddia yazdı: “Onlar Dünyamız huzurlu olması için kullanılan ‘diyerek, bu Cizvitler ursed, ama her savaş yapmak açgözlü sömürgecilerin tarafından dolmuştur yıl ve hayatımızı kısaltmak. ”

1665-66 yılında Viyana ziyaret ederken, Çelebi Alman ve Farsça, daha sonra iki Hint-Avrupa dilleri olarak bilinen ne olacağını arasındaki genetik ilişkinin erken gözlem kelimeler arasında bazı benzerlikler dikkat çekti.

Azerbeycan
Bu havuza Allah’ın kararı petrol yerden dışarı kadar kabarcıklar, ama Kaplıcalar şekilde, su havuzları krem ​​gibi yüzeyde donmuş yağ ile oluşturulmaktadır By “Tüccarlar Wade ve toplamak. Bakü Çelebi petrol tüccarların yazdı onunla potalarda petrol ve dolgu keçi derisi, bu petrol tüccarlar daha sonra farklı bölgelerde bunları satmak. Bu yağ ticareti gelirleri doğrudan Safevi Şah yılda teslim edilir. ”

kırım Hanlığı

Kırım Tatar mülteciler,
Carlo Bossoli tarafından.
Evliya Çelebi, ticaret yolları tahrip ve ciddi bölgeleri depopulating, Kırım Hanlığı’na topraklarından üzerine Azak gelen Kazak akınları etkisi üzerine belirtti. Çelebi varış zaman, ziyaret edilen şehirlerden birçok Kazaklar tarafından etkilenen ve o kasa olarak rapor tek yer Arabat Osmanlı kalesi oldu.

Çelebi Kırım’da köle ticaretinin yazdı:

Bu pazar görmemişti bir adam, bu dünyada hiçbir şey görmemişti. Bir anne, bir oğul-dan babası ve kardeşi, ve onlar ağıtlarında arasında satılmaktadır, orada oğlu ve kızı kopmuş yardım, ağlama ve üzüntü çığlıkları edilir.

Parthenon
1667 yılında Çelebi Parthenon heykelleri onun hayret ifade ve olduğu belirtilmişti “insan eliyle yapılmış bazı zaptedilemez kale gibi.” O Parthenon gibi bir şiirsel dua oluşan “daha Heaven kendisinin insan elinden daha az bir çalışma, her zaman için ayakta kalmalıdır.”

Seyahatnamesinde
Seyahatnamesinde abartılı bir şekilde yazılı ya da idi açıklamaları birçok açıkça yaratıcı kurgu ya da 3-kaynak yanlış yorumlama, onun notlar kültür ve 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu yaşam tarzları için yararlı bir rehber olmaya devam rağmen. sadece Konstantinopolis, Mısır ile son hacim ile ilk hacim fırsatlar.

çeşitli parçaların çevirileri olmasına rağmen şu anda tüm Seyahatnamesinde hiçbir İngilizce çevirisi vardır. uzun tek İngilizce çeviri Ritter Joseph von Hammer-Purgstall, Avusturyalı oryantalist tarafından 1834 yılında yayımlandı: o adı altında bulunabilir “Evliya Efendi.” Von Hammer çalışmaları ilk iki cilt (Konstantinopolis ve Anadolu) kapsar ama onun dili antika. Chicago profesörü Robert Dankoff Üniversitesi tarafından yazılmış bir Osmanlı zihniyet, ve seçkin alıntılar Dankoff ve Sooyong Kim’in 2010 Çeviri: Diğer çeviriler onuncu hacminin Almanca, Evliya Çelebi’nin Dünyası adlı 2004 tanıtım çalışma içine Erich Prokosch neredeyse tam tercümesinin on hacimleri, bir Osmanlı Gezgin: Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi Kitap seçmeler.

Evliya o gitti her bölgede dillerin toplanan numunelerin sahip olduğunu kaydetti. Seyahatnamesinde Katalogda yaklaşık 30 Türk lehçeleri ve dil vardır. O herhangi bir ortak Hint-Avrupa mirasını inkar olsa Çelebi, Almanca ve Farsça birçok kelime arasındaki benzerlikleri belirtiyor. Seyahatnamesinde ayrıca birçok Kafkas dilleri ve Tsakonian ve dilsel edebiyatının dışında yazılı Ubıh sadece kaybolmamış örneklerinin ilk uyarlamalarını içerir.

Onun Seyahatnamesinde 10 hacim, o aşağıdaki yolculuklar anlatılmaktadır:

Konstantinopolis ve çevresi (1630)
Anadolu, Kafkasya, Girit ve Azerbaycan (1640)
Suriye, Filistin, Ermenistan ve Rumeli (1648)
Doğu Anadolu, Irak ve İran (1655)
Rusya ve Balkanlar (1656)
Macaristan Askeri Kampanyalar (1663-1664)
Avusturya, Kırım, ve ikinci kez Kafkasya (1664)
Yunanistan ve ikinci kez ardından Kırım ve Rumeli (1667-1670)
Mekke’ye Hac (1671)
Mısır ve Sudan (1672)

Popüler kültür
İstanbul Kanatlarımın Altında (İstanbul Kanatlarımın Altında, 1996) efsanevi havacı kardeşler Hezarfen Ahmet Çelebi, ve Lagari Hasan Çelebi, Murad IV döneminde 17. yüzyılın başlarında Osmanlı toplumu, yaşamları hakkında bir film, tanık ve rivayet Evliya Çelebi’nin.

Çelebi, Orhan Pamuk’un romanı Beyaz Kale görünür ve Slovak yazar Juraj Cervenak tarafından Kaptan Bathory Maceraları (Dobrodružstvá Kapitana Báthoryho) romanlarında yer alır.

Evliya Çelebi Ölümsüzlük suyu (Evliya Çelebi ve Hayat, 2014, dir. Suyu’nu Serkan Zelzele), Çelebi’nin maceralarını çocuk adaptasyon ettik, ilk tam uzunlukta Türk animasyon filmidir.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO yıldönümleri kutlama için takvim Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yıldönümü dahil.

Viyana başkenti ve Avusturya’nın en büyük şehri ve Avusturya dokuz devletlerinden biridir. Viyana yaklaşık 1,8 milyon nüfusa sahip, Avusturya’nın başlıca şehir (metropol alan içinde 2,6 milyon, yaklaşık bir Avusturya’nın nüfusunun üçte) ve onun kültürel, ekonomik ve politik merkezi. Avrupa Birliği’nde şehir sınırları içinde nüfusun 7 büyük şehridir. 20. yüzyılın başlarına kadar dünyanın en büyük Almanca konuşan şehir olduğunu ve Birinci Dünya Savaşı Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun parçalanması önce şehir, 2 milyon nüfusu vardı. Bugün Berlin’de sonra Alman konuşmacılar ikinci büyük numarası vardır. Viyana Birleşmiş Milletler ve OPEC dahil olmak üzere birçok önemli uluslararası kuruluşlar, ev sahipliği yapmaktadır. şehir Avusturya’nın doğu kesiminde yer alan ve Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan sınırlarına yakındır. Bu bölgeler Avrupa Centrope sınır bölgesinde birlikte çalışırlar. Yakındaki Bratislava ile birlikte, Viyana 3 milyon nüfuslu bir metropol bölge oluşturur. 2001 yılında, şehir merkezi, UNESCO Dünya Mirası ilan edilmiştir.

Sigmund Freud – Apart nedeniyle müzikal mirası Müzik Şehri olarak kabul edilmesini, Viyana da dünyanın ilk psiko-analist ev çünkü “Düşlerin Kenti” olduğu söylenir. Kentin kökleri daha sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun başkenti bir Ortaçağ ve Barok kenti haline ve erken Kelt ve Roma yerleşim yalan. İyi 20. yüzyılın başlarında kısmından Viyana Klasisizm büyük yaşından itibaren, bir lider Avrupa müzik merkezi olarak önemli bir rol oynadı sahip tanınır. Viyana’nın tarihi merkezi Barok kaleler ve bahçeler, ve Ringstraße büyük binalar, anıtlar ve parklar ile kaplı geç 19. yüzyılda da dahil olmak üzere mimari toplulukları, zengin.

Viyana yaşam kalitesi için bilinir. 127 dünya kentleri arasında 2005 tarihli bir çalışmada, Economist Intelligence Unit dünyanın en yaşanabilir şehirler için (Vancouver, Kanada ve San Francisco, ABD ile berabere) ilk şehir sırada yer aldı. 2011 ve 2015 yılları arasında, Viyana Melbourne, Avustralya arkasında, ikinci sırada yer aldı. Yedi yıl üst üste (2009-2015) için, insan kaynakları danışmanlık kuruluşu Mercer ilk dünyadaki şehirlerin yüzlerce anket yıllık “Yaşam Kalitesi” Viyana’yı sırada, bir başlık şehir hala tutan 2015 Monocle 2015 “de Yaşam Anketi kalite içindeki bir üs yapmak için “dünyanın en iyi 25 şehirde bir listede Viyana ikinci sırada”. ”

BM-Habitat 2012/2013 yılında dünyanın en müreffeh kent olarak Viyana’yı sınıflandırmıştır. kültür, altyapı ve pazarlar: şehir üç alanları kapsayan 162 gösterge analiz 2014 Yenilik Şehirler Endeksi’nde (256 şehirler dışarı) altıncı dünyada 2007 ve 2008’de yenilik kültürü için küresel 1’inci sırada edilmiş ve. Viyana düzenli kentsel planlama konferanslara ev sahipliği ve sık sık şehir planlamacıları tarafından bir vaka çalışması olarak kullanılmıştır.

2005 ve 2010 yılları arasında, Viyana uluslararası kongreler ve toplantılar için dünyanın bir numaralı hedef oldu. Bu 3,7 milyon üzerinde turist bir yıl çekiyor.

Dünya Tarihinin En Büyük Seyyahı Kabul Edilen Evliya Çelebi’nin Gözünden Viyana44:43

  • 3,541 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?