BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Ailesi aslen Rize Ardeşen ilçesinden. Henüz 9 yaşında karikatürler Erdil Yaşaroğlu ilk profesyonel karikatür girişi Limon dergisi ve 2002 yılına kadar, çizme orada devam dergisi Leman adını aldıktan sonra 1989 Yaşaroğlu, aynı yıl Sun gazetesinde yayımlandı başladı. 1990 yılında göster televizyon programı Plastip Lafa Lafa Açıldı, TV Çocuk dünyasına adımını atar çizin denilen, Beyaz 50 televizyon programlarına kadar yakın gösteride yer aldı. Yaşaroğlu komikaze.net 1999 yılında kurulmuş adında bir web sitesi var. 2002 yılında arkadaşlarıyla Penguen mizah dergisi kurdu. Halen, Penguenler dergide çizilir. 16 Eylül 2010 tarihinde o oyuncu ve sunucu Begüm de çıplak evli ve 2012 yılında dünyanın en büyük karikatür çizim Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Bir çizgi roman balonlar ve başlıklar metin ile bir anlatı, sık sık tefrika, kısa mizah göstermek veya oluşturmak için birbiriyle paneller düzenlenmiş çizimler dizisidir. Geleneksel olarak, 20. yüzyıl boyunca ve 21. içine bu basılmış yatay şeritler ile, gazete ve dergilerde yayınlanmış Pazar gazeteleri özel renk çizgi roman bölümlerinde uzun dizileri teklif ederken, siyah-beyaz günlük gazetelerde. İnternetin gelişmesiyle birlikte, onlar web çizgi roman gibi online görünmeye başladı.

200’den fazla farklı karikatür ve yalnız Amerikan gazeteleri en az 7.300.000 bölüm olmak üzere toplam, 20. yüzyılın en her gün günlük karikatür panelleri vardı.

Şeritler bir çizgi roman sanatçısı veya karikatürist tarafından yazılmış ve çizilmiş. Adından da anlaşılacağı gibi, çizgi roman (örneğin, Blondie olarak “gag-bir gün” şeritler, Domuz önce Baba, Marmaduke ve inci Up getirmek) mizahi olabilir.

Popeye, Kaptan Kolay, Buck Rogers, Tarzan ve Tenten Maceraları görüldüğü gibi 1920’lerin sonunda başlayan, çizgi roman, macera hikayeleri özelliği onların şen kökeni genişletti. Böyle Yargıç Parker ve Mary Worth olarak sabun opera süreklilik şeritler 1940’lı yıllarda popülerlik kazandı. Tüm jenerik, çizgi roman, karikatürist Will Eisner “sıralı sanat” daha iyi bir tür nötr isim olacağını öne sürdü rağmen, denir.

İngiltere ve Avrupa’nın geri kalanında, çizgi roman, aynı zamanda bir şeridin hikayesi bazen üç veya daha fazla sayfaya üzerinde devam ile, çizgi roman dergilerinde tefrika edilmiştir. Karikatür gibi Liberty ve Boys ‘Life olarak ve aynı zamanda Amerikan Haftalık Pazar gazetesi eki üzerinde Flossy fırfırlar serisi olarak dergilerin ön kapak, Amerikan dergilerinde çıktı.

resim bir dizi kullanarak Storytelling tarih boyunca var olmuştur. Tekstil şeklinde bir orta çağ Avrupa Örnek Bayeux döşemelik olup. Baskılı örnekler 19. yüzyıl Almanya’da ilk satirik veya mizahi ardışık anlatı çizimlerin bazıları üretildi 18. yüzyıl İngiltere’sinde, ortaya çıktı. William Hogarth 18. yüzyıl İngiliz karikatürler anlatı gibi bir Rake İlerlemesi olarak dizileri, tek paneller ikisini de içerir.

Biblia Pauperum ( “yoksullar ‘İncil”), daha sonra Ortaçağ’da resim İnciller başında bir gelenek, bazen ağızlarına-bazı bunları yapar çıkan parşömenler üzerine yazılmış minyatürlerde yer alan figürlerin tarafından konuşulan kelime ile İncil olayları tasvir Modern karikatürlerle ölçüde ataları.

Çin’de, blok baskı kendi gelenekleriyle ve görüntü ile metnin esas, 1884 geri lianhuanhua tarihini ne oldu deneyler.

ilk gazete karikatür 19. yüzyılın sonlarında Kuzey Amerika’da ortaya çıktı. Sarı Kid genellikle ilk olarak yatırılmaktadır. Ancak, sanat formu birleştirerek kelime ve resimler yavaş yavaş gelişmiş ve proto-çizgi roman birçok örnek vardır.

İsviçreli öğretmen, yazar ve karikatür sanatçısı Rodolphe Töpffer (Cenevre, 1799-1846), modern çizgi roman babası olarak kabul edilir. İlk Ovadya Oldbuck veya Histoire de Monsieur Jabot (1831) Maceraları olarak 1842 yılında ABD’de yayınlanan bu tür Histoire de M. Vieux Bois (1827) olarak görev yaptığı resimli hikayeler, Alman ve Amerikan çizgi sanatçıların sonraki nesiller boyunca ilham kaynağı. 1865 yılında, Alman ressam, yazar ve karikatürist Wilhelm Busch Amerikan çizgi roman üzerinde doğrudan bir etkisi vardı şerit Max ve Moritz, yaklaşık iki sorun yapma erkek yarattı. Max ve Moritz gibi Struwwelpeter ( “Shockheaded Peter”) olarak Alman çocuk hikayeleri ven ciddi ahlaki masalları bir dizi vardı; birinde, çocuklar, bazı yaramazlık üretmiş sonra, bir değirmen üzerinden çalışmasını ve kaz sürüsü tarafından tüketilen tahıl bir çuvala atmış bulunmaktadır. Max ve Moritz, konuşma balonları horlama için günlükleri testere gibi ağrı için yıldızlı olarak 1897 Tanıdık çizgi-roman ikonografisinde Katzenjammer Çocuk oluşturulan Alman göçmen Rudolph Dirks, bir ilham kaynağı ve balonlar Dirks ‘şerit kökenli düşündüm.

Derece popüler, Katzenjammer Çocuk ortamın tarihinin ilk çizgi-roman telif hakkı sahipliği takım elbise biri occasioned. Dirks Joseph Pulitzer altında daha iyi bir maaş vaadi William Randolph Hearst ayrıldığımda karikatürcüler düzenli Hearst için Pulitzer terk beri, bu alışılmadık bir hareket oldu. yaratıcısı Dirks karakter haklarını muhafaza ederken son derece sıradışı bir mahkeme kararında, Hearst, adı “Katzenjammer Çocuklar” haklarını korudu. Hearst derhal şerit kendi versiyonunu çekmek için Harold Knerr kiraladı. Dirks Hans ve Fritz onun sürümü değiştirildi (daha sonra, kaptan ve Çocuk). Böylece, rakip sendikaların tarafından dağıtılan iki sürümü yıllardır çizgi roman sayfalarını süslemektedir. sonunda Amerika Birleşik Özelliği Syndicate tarafından dağıtılan Dirks ‘versiyonu, 1979 yılına kadar koştu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, çizgi roman büyük bir popülerlik Pulitzer ve Hearst arasındaki gazete savaş (itibaren 1887) fırladı. ilk renkli çizgi takviyesi, bazen 1892 yılının ikinci yarısında Chicago Inter-Ocean tarafından yayınlanan New York Journal’ın ilk renk izledi iken Little Bears (1893-1896), tekrarlayan karakterleri ile ilk Amerikan çizgi olarak Pazar komik sayfalar 1897 yılında 31 Ocak 1912 tarihinde, Hearst onun New York’ta Akşam Gazetesi ülkenin ilk tam günlük karikatür sayfasını tanıttı. Bu gazete rekabet ve en büyük Amerikan gazetelerinde çizgi roman hızlı görünüm tarihi Ian Gordon tarafından tartışılmaktadır. Bu olayların birkaç bir eğlence biçimi olarak gazete çizgi roman azalan rolü seyri nedeniyle son yıllarda meydana gelen rağmen gazete çizgi roman olarak pek çok olay, geniş toplum boyunca yankılandı var.

uzun soluklu Amerikan çizgi roman şunlardır:

1. Katzenjammer Çocuk (1897-present)
2. Gasoline Alley (1918-present)
Ripley’in 3. Believe It or Not! (1918-present)
4. Barney Google ve Snuffy Smith (1919-present)
5. Yüksük Tiyatro / Popeye (1919-present)
6. Küçük Öksüz Annie (1924-2010)
7. Blondie (1930-present)
Günlük şeritler ve Pazar şeritler: Gazete komik şeritler iki farklı gelir. Çoğu gazete karikatür sendikasyon; Bir sendika insanların yazmasını ve bir şerit çizmek işe ve daha sonra bir ücret karşılığında birçok gazete dağıtır. Birkaç gazete şeritleri bir gazeteye özel. Örneğin, Walt Kelly Pogo çizgi roman başlangıçta sadece 1948 yılında New York Star çıktı ve şu yılına kadar sendikasyon için kaldırdı değildi.

tipik olarak sadece Pazar günleri görünen bir Pazar şerit ile tezat olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir günlük şerit, Cumartesi aracılığıyla hafta içi Pazartesi günü gazetelerde görünür. genellikle siyah ve beyaz, ve Pazar şeritler halinde basılır günlük şeritler renk genellikle. Ancak, birkaç gazete renkte günlük şeritler yayınlanan ve bazı gazeteler siyah ve beyaz Pazar şeritler yayınlandı. Gazete çizgi roman için iki geleneksel biçimleri şeritler ve tek gag panelleri vardır. şeritler genellikle uzun boylu daha geniş, yatay görüntülenir. Tek paneller geniş, daha kare dairesel veya daha uzundur. Şeritler genellikle, ama her zaman değil, panele panelden sürekliliği ile birkaç küçük paneller bölünür. Mike Peters ‘Mother Goose ve Grimm ara sıra görüldüğü gibi yatay şerit de, tek bir gag tek bir panel için kullanılabilir.

1930’larda, bir günlük şerit orijinal sanat genişliğinde altı inç yüksek 25 inç gibi büyük çizilmiş olabilir. şeritler küçüldü gibi, panellerin sayısı azaltılmıştır.

popülerlik ve şeritler erişilebilirlik genellikle kırpılmış ve kaydedilmiş anlamına geliyordu; John Updike ve Ray Bradbury de dahil olmak üzere yazarlar kısaltıldı şeritler çocukluk koleksiyonları hakkında yazdım. Onlar, faksla fotokopi veya gönderilecek zaman sık sık duyuru panolar, kırpılmış şeritler dağılımının yardımcı formunu vardı. Baltimore Sun’ın Linda Beyaz Lucy o futbol tekme çalışırken içine Charlie Brown kandırmak için yönetmek nasıl görmek için her sonbaharda ben Winnie Winkle, Ay Mullins ve Dondi maceralarını takip “hatırlattı ve bekledi. (Ben üniversiteye gittikten sonra, benim baba sadece özledim vermedi emin olmak için her yıl o şerit dışarı klibi ve bana göndermek istiyorsunuz.) ”

Prova sayfaları (onlar Pazar şeritler halinde renkli için düzenlenmiş) sendikalar şeritlerin üretimi için siyah-beyaz ve hat sanatı ile gazete temin hangi araçlar vardı. Michigan State Üniversitesi Comic Sanat Koleksiyonu kütüphanecisi Randy Scott gazete çizgi roman geleneksel abone gazetelere dağıtılmıştır kağıdın büyük yaprak “olarak bu açıklanır. Tipik her levha ya belirli bir başlık ya da bir Pazar şerit altı günlük şeritler. Böylece, bir olacak Beetle Bailey hafta iki yaprak, ayrı kesilmiş ve yerel çizgi roman sayfası içine takılacak son hali çok daha büyük baskılı ve hazır Lansing Devlet Journal varmak istiyorum. ” Çizgi roman tarihçi Allan Holtz şeritler paspaslar matbaa doğrudan koymak için hazır ya da plakaları (erimiş metal plakaları yapmak için döküldüğü plastik veya karton tepsiler) olarak verilmiştir anlattı. O da dağıtım elektronik araçlar daha yaygın baskılı levhalar “olma ile kendi çıkış yolu üzerinde kesinlikle belirtiyor.

Tek panelleri genellikle, ama her zaman değil, kırılmış ve süreklilik eksikliği değildir. Günlük Fıstık bir şerit ve günlük Dennis the Menace tek paneldir. J. R. Williams’ın uzun dönem Out Our Way o Willets Bizim Way Out Pazar şerit içine alacak şekilde genişlemiştir sonra bile bir günlük panelde olarak devam etti. Jimmy Hatlo en Onlar Every Time genellikle bazı aldatıcı iddialı, kasıtsız veya entrikacı insan davranışlarını ve durumun gerçeği ortaya ikinci paneli gösteren ilk paneli ile bir iki panel formatında görüntülenen Do It olacak.

Erken günlük şeritler genellikle gazetenin tüm genişliğini çalışan, büyük ve bazen üç ya da daha fazla inç yüksek idi. Başlangıçta, bir gazete sayfası tek bir günlük şerit, genellikle ya üst veya sayfanın alt kısmında yer. 1920’lerin ortalarına gelindiğinde birçok gazete, birçok şeritler birlikte toplanmış olan bir çizgi roman sayfası vardı. 2000 yılına kadar, dört standart günlük şeritler kez günde tek şerit tarafından işgal bir alanda uygun olabilir kadar on yıllar boyunca, günlük şeritler boyutu, daha küçük ve daha küçük hale geldi.

NEA Syndicate iki kademeli bir günlük şerit, Star Hawks ile kısa bir süre denediği, ancak birkaç yıl sonra, Star Hawks tek bir katman aşağı düştü.

Flaman bölgesinde, iki katmanlı şerit Spike ve Suzy ve Nero gibi birçok günlük şeritler standart yayın tarzıdır. Cumartesi aracılığıyla Pazartesi görünür; 2003 yılına kadar Flanders hiçbir Pazar gazeteleri vardı. Son yıllarda, bu renk siyah ve beyazdan açtınız.

Pazar gazeteleri, geleneksel bir özel renk bölümü dahil. Böyle Yüksük Tiyatro ve Küçük Yetim Annie olarak Pazar günü erken saatlerde şeritler, bütün bir gazete sayfasını, tam sayfa olarak koleksiyoncular tarafından bilinen bir format doldurdu. 1930’larda ve 1940’larda içine Pazar sayfaları genellikle ana Şerit aynı sanatçı tarafından ikincil bir şerit taşıdı. Yukarıda veya ana Şerit altında ortaya olursa olsun, ekstra şerit gibi oda ve Yönetim Kurulu, Gene Ahern tarafından çizilen hem birlikte koştu Sincap Cage olarak, kaban olarak biliniyordu.

1930’larda, bir Pazar şerit için orijinal sanat genellikle oldukça büyük çizildi. Örneğin, 1930 yılında, Russ Westover “37 × 17” boyutunda onun Tillie Tuvalet Pazar sayfasını çekti. 1937 yılında, karikatürist Dudley Fisher tüm Pazar sayfasını dolduran büyük bir tek panel olarak çizilmiş Civarındaki yenilikçi Sağ başlattı.

Tam sayfa şeritleri sonunda şeritler yarısı boyutu değiştirildi. Böyle Phantom ve Terry ve Korsanlar olarak Şeritler gibi New Orleans Times Picayune olarak tam boy gazetelerde, bir sayfaya iki şeritler bir biçimde görünen, ya da başladı Chicago Sun- gibi bir magazin sayfasında bir şerit ile Zamanlar. Pazar şeritler birden fazla formatta görünmeye başladı, bu karikatürist yeniden düzenlenmiş izin vermek için, gerekli oldu kırpılmış veya paneller düştü. Dünya Savaşı sırasında, çünkü kağıt sıkıntısı Pazar şeritlerinin boyutu küçülmeye başladı. Savaştan sonra, şeritler küçük nedeniyle artan kağıt ve baskı maliyetleri küçük olsun devam etti. son tam sayfa çizgi roman 1971 11 Nisan için Prince Valiant şerit oldu.

Çizgi romanlar da Pazar gazetesi dergilerde yayınlandı. Russell Patterson ve Flossy fırfırlar Carolyn Wells’in The New Adventures Pazar dergi kapakları görülen bir sürekli şerit dizi oldu. 26 Ocak 1941 itibaren, o yılın 30 Mart kadar devam eden, Hearst Amerikan Haftalık gazete dergi eki ön kapakları üzerinde koştu. 1939 ve 1943 yılları arasında, Flossy sahip dört farklı hikayeler Amerikan Haftalık kapakları çıktı.

Pazar çizgi roman bölümleri geniş bir renk yelpazesi taklit çalışır çoklu baskı ile ofset renkli baskı kullandı. mavi, kırmızı, sarı ve siyah için “K”: Baskı plakaları dört veya daha fazla renk-geleneksel, CMYK renk modeli ile oluşturulmuştur. Her baskı plaka üzerinde minik noktalar bir ekran ile, noktalar farklı renk geçişleri göze görünen bir yarım ton olarak basılacak bir görüntü sağladı. mürekkep yarı opak mülkiyet tam renkli görüntülerinin bir optik etkiyi yaratmak için farklı renk yarım ton noktalar veriyor

1960’ların on genellikle Fritz Kedi ve Cazibeli Kürklü Freak Brothers gibi çizgi roman, taşınan yeraltı gazeteler, yükselişini gördü. Zippy Pinhead başlangıçta sendikasyon önce 1970’lerde yeraltı yayınlarda yer aldı. Bloom İlçe ve Doonesbury ulusal sendikasyon taşındı, daha sonra farklı başlık altında üniversite gazetelerde şeritler olarak başladı, ve. Yeraltı çizgi roman gibi seks ve uyuşturucu gibi gazete şeritler, genellikle tabu olan konuları kapsamaktadır. Birçok yeraltı sanatçı, özellikle Vaughn Bode, Dan O’Neill, Gilbert Shelton ve Sanat Spiegelman gibi Playboy, Ulusal Lampoon’un ve Pete Millar’ın karikatürler gibi dergiler için çizgi roman çizmeye devam etti. Jay Lynch Mad alternatif haftalık gazetelere undergrounds ve çocuk kitapları mezun oldu.

Çoğu çizgi roman karakterleri şeridin yaşamı boyunca yaş, ancak yıllar geçtikçe Lynn Johnston gibi bazı şeritler içinde iyi ya da kötü, karakter yaş için ödüllü yok. yaşlanma karakterleri içeren ilk şerit Gasoline Alley oldu.

çizgi roman tarihinin de mizahi değil, devam eden bir dramatik bir hikaye anlatmak serisi içerir. Örnekler Phantom, Prens Valiant, Dick Tracy, Mary Worth, Alçakgönüllülük Blaise, Little Orphan Annie, “Flaş Gordon” ve Tarzan bulunmaktadır. Bazen bu örnek Süpermen, Batman ve The Amazing Spider-Man için çizgi roman spin-off vardır.

şeritler bir dizi ana karakter olarak hayvanların ( ‘komik hayvanlar’) özellikli var. Bazıları sözlü düşünceler var ama insanlar tarafından anlaşılmış değildir, (Marmaduke, dünyanın en sinirli Köpek) sözsüz olan (Garfield, Fıstık içinde Snoopy) ve bazı insanlarda (Bloom County, Calvin ve Hobbes, Mutts ile sohbet edebilirsiniz Citizen Dog, Toka,) Domuz önce, inci Bulanık alın ve Köpek Cafe. Diğer şeritler Pogo ve Donald Duck gibi, hayvanlar üzerinde tamamen ortalanır. merkezi bir karakter vardı Gary Larson adlı Far Side, sıradışı oldu. Bunun yerine Uzak Ucu insanlar, canavarlar, yabancılar, tavuk, inek, solucanlar, amip, ve daha fazlasını içeren karakterlerin çeşitli kullanılır. karakterler çoğunlukla insanlar ve gerçek hayattan sınırlı olsa Home John McPherson’ın Kapat de, bu temayı kullanır. Wiley Miller insan, hayvan ve fantastik karakterler karıştırır, ama aynı zamanda bir şemsiye başlık, Sigara Sequitur altında birkaç farklı çizgi roman süreklilikleri yapar sadece. Bob Thaves Frank & Ernest 1972 yılında başladı ve insan karakterleri farklı şekillerde tezahür olduğu gibi, bu şeritlerin bazıları yol açtı – hayvanlar, sebze ve mineraller gibi.

çizgi roman, uzun çağdaş toplum için bozuk bir ayna tuttu ve neredeyse başından itibaren siyasi veya toplumsal yorumlarıyla kullanılmıştır. Bu Doonesbury arsız liberalizme Little Orphan Annie muhafazakar eğimli arasında değişiyordu. Pogo Pogo en Okeefenokee Bataklığı’nın hayvan sakinleri olarak günün birçok tanınmış siyasetçiler karikatürize, özellikle yıkıcı etkisi hayvanları kullandı. korkusuz bir hareket, Pogo’nun yaratıcısı Walt Kelly bobcat Basit J. Malarkey’nin, karakterlerin kuş gözlem kulübü devralarak ve bütün istenmeyen kökünün kurutulması üzerine eğilip bir megaloman adında onu karikatürize, 1950’li yıllarda Joseph McCarthy aldı. Kelly de McCarthy döneminde olası hükümet düzenlemelerine karşı orta savundu. çizgi romanlar gerekiyordu cinsel şiddet ve yıkıcı içerik için ateş altında geliyordu bir dönemde, Kelly aynı çizgi roman ne korkuyordu. Kongre alt komite önce gidiş, o çekicilik için yaptığı çizimler ile üyeleri ve şahsiyetinin kuvvet ilerledi. çizgi roman hiciv için güvenli oldu.

20. yüzyılın başlarında sırasında, çizgi roman yaygın olan kağıtları ABD’deki şeritler büyük dolaşımını vardı yayıncı William Randolph Hearst ile ilişkili bulundu. Hearst sarı gazetecilik onun pratikte ün salmış olduğunu ve o az veya hiç çizgi roman özellikli New York Times okuyucuları ve diğer gazeteler tarafından kaşlarını çattı. Hearst’ün eleştirenler çoğu zaman onun gazetelerde tüm şeritler kendi siyasi ve sosyal görünümler için cephede olduğunu varsaydık. Hearst bazen karikatürcülerine veya zift fikirleri, George Herriman en Krazy Kat en önemlisi onun sürekli destek işe yaramadı. Bill Watterson ve diğer karikatüristler için bir ilham kaynağı, Krazy Kat 1920 ve 1930’larda aydınlar arasında önemli aşağıdaki kazanmıştır.

Böyle Doonesbury ve Boondocks gibi bazı komik şeritler, çünkü onların düzenli siyasi yorumların editoryal veya op-ed sayfasında ziyade çizgi roman sayfasında basılmış olabilir. Örneğin, 12 Ağustos 1974 Doonesbury şerit Watergate skandalı onun tasviri için 1975 Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Dilbert nedeniyle bazen ofis politikaları hakkında şeridin yorumların bir gazetenin yerine çizgi roman sayfasının iş bölümünde bulunan ve Tank McNamara genellikle nedeniyle konunun spor sayfasında görünür. destekleyici karakterlerden biri dolaptan çıktı ve eşcinsel olduğunu ilan ettiğinde Lynn Johnston en iyi ya da kötü bir kargaşa yarattı.

Erdil Yaşaroğlu Herkesi Güldürmenin Formülünü Veriyor19:13

  • 509,198 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?