BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Son yıllarda, menülerde daha fazla baharat var: biber lokma, tacos veya Vietnamca erişte üzerinde dolloped Sriracha sos kırmızı jalapeños gelen, ya da Maya acı bir canlandırıcı tekme kurutulmuş ancho veya acı biber gelen olup olmadığını çikolata.

Ama biber hissi sadece acı değil: Acıyor! Bu ağrı ve tahriş şeklidir. İnsanlar onu tolere şöyle dursun, onu ararlar ve enjoy it neden hiçbir belirgin biyolojik bir neden var. Yüzyıllar boyunca, insanlar hevesle kapsaisin-doğa bizi püskürtmek için yaratılmış gibi görünüyor hissi-olsa bile ısı üretir molekül tüketilen var.

Mutfağında acı bir ipucu için sevgi gibi, baharatlı ısı sevgimiz klima sonucudur. Bu pişirme ateşin icadından beri lezzet sürekli unsuru olmuştur fiziksel ısı, biber hissi taklit: Biz geliştiğini acı yemek sevmeye. biber hissi de biz serinlemek ve susuzluk söndürme arasında bir ilişki geliştirdik muhtemelen çünkü, cilde hoş ama içecekler ve dondurma zevkli olan soğuk benzer. Ama bundan daha fazlası var.

O belli kültürler çok baharatlı gıdalar tercih merak etmeye başladı Paul Rozin, Pennsylvania Üniversitesi’nde psikoloji profesörü, 1970’li yıllarda, ısı için bizim tat ilgilenmeye başladı. O insanlar ve hayvanlar arasındaki farklar odaklanarak, araştırmak, güney Meksika’da Oaxaca bir köye gitti. sakinleri orada biber baharatlı yiyecek bir diyet ağır yedik. kendi domuzlar ve köpekler de bunun için bir tat almış?

“Onlar acı biber sevdim herhangi hayvanların bilseydim köyde insanların sordu,” Dr Rozin bir röportajda söyledi. “Onlar çok eğlenceli ve komik olduğunu düşündüm. Dediler ki: acı biber gibi hiçbir hayvan “Orada bir unspicy peynir kraker ve acı sos ile bağcıklı biri arasında bir seçim domuz ve köpek vererek, bu gözlemi test etti. Her ikisi de atıştırmalıklar yemek, ama onlar Sonraki Dr. Rozin chilies sevmeye fareleri şart çalıştı. O onları mülayim olanlar üzerinde baharatlı atıştırmalıklar seçmek için alabilir, bu mutfağı ısı varlığı muhtemelen adaptasyon basit bir mesele olduğunu gösterecektir. O sıçan doğumdan itibaren bir biber diyet bir grup beslenen; Diğer bir grup, biber yavaş yavaş yemek ilave oldu. Her iki grup da nonspicy yemekleri tercih sürdürdü. O fareler hasta yapmak için bir bileşik ile biber-ücretsiz yemek çivili, bu yüzden daha sonra bulur iğrenç ama yine de biber-bağcıklı gıda üzerinde seçti. Daha sonra, çeşitli kalp, akciğer ve kas problemlerine neden bazı sıçanlarda bir vitamin B eksikliği kaynaklı biber aromalı gıda ile tekrar sağlığına onları emzirdi: Bu azalır ama ısı onların nefrete ortadan kaldırmamıştır.

Sonunda, kimin kapsaisin algılama yeteneği yok edildiğini, sadece fareler gerçekten onların nefretini ona kaybetti. Dr. Rozin, insanlığa özgü bir şeyin, kültür ya da psikoloji bazı gizli dinamiği inanmak geldi chili en yanık aşkımız sorumluydu. hayatta kalması için görünüşte ilişkisiz Nedense, bir kaçınma sevindirici yapmak için kendilerini kondisyon insanlarda.

Kısa bir süre sonra, Dr. Rozin Meksikalı köylülerin gönlüne diyetlerine sınırlı ısı ile Amerikalıların bir grup toleransları karşılaştırıldı. O, acı biber farklı miktarlarda tadı iyi olunca rütbe onlara sormak ve ne zaman dayanılmaz oldu ile tatlandırılmış her grup mısır aperatifler besledi.

Tahmin edilebileceği gibi, Meksikalılar Amerikalılardan daha iyi ısı tolere. Ancak her iki grup için, “doğru” ve “ah” arasındaki fark jilet inceliğinde oldu. “Onlar en makbul hotness düzeyi sadece dayanılmaz ağrı seviyesinin altında oldu,” Dr Rozin dedi. “Bu yüzden acı kendisi dahil olduğunu düşünmek götürdü o: Onlar sınırlarını zorlayan ve bu fenomenin bir parçası oldu.”

İnsan beyninde, zevk ve isteksizlik duyumları yakından örtüşmektedir. Her ikisi de refleksleri olarak eski kökenleri gösteren beyin sapındaki sinir güveniyor. Her ikisi de motivasyon şekillendiren dopamin nöronlarının beynin sistemine girmeleri. Onlar algı ve bilinç etkileyen benzer üst düzey kortikal alanlar etkinleştirin.

Birkaç beyin yapılarında, acı ve zevk yanıt nöronlar pozitiften negatife degradeler oluşturan, birbirine yakın yalan: Anatomi aynı zamanda bu iki sistemin yakından etkileşim içinde olduğunu gösterir. Bu çapraz konuşma bir sürü keyfi artırılması, stres sırasında salınan endorfin cevap hedonik acı noktalar-alanlarına yakın gerçekleşir.

Acı aşk zevk ve acı bir arada çalışarak bu iki sistemlerden daha fazla bir şey oldu, Dr Rozin sonucuna vardı. ne zaman biter Superhot tasters riski olmadan mahkeme tehlike ve ağrı, daha sonra rahatlama hissediyorum. “İnsanlar da silindir bardak, paraşütle atlama, ya da korku filmleri üzerine sürmek tarafından üretilen korku ve uyarılma gibi geliyor,” diye dergi Motivasyon yazdı ve Duygu-yanı sıra üzgün filmleri ağlama ve su donma atlayarak. “Bunlar ‘benignly mazoşist’ etkinlikleri, biber tercihi ile birlikte, benzersiz insan gibi görünüyor.”Acı biber anlamıyla mazoşizm biçimi, tehlike soliciting kasıtlı olabilir Yeme.

Kabartma: Dr. Rozin teorisi lezzet beklenmedik bir duygusal bileşeni olduğunu göstermektedir. Siri Leknes, Oxford Üniversitesi’nde daha sonra bilişsel nörobilimci, başkanlığındaki bir 2011 çalışması onlar olsaydı, özünde, aynı görmek için zevk ve rahatlama ilişkisi baktı. hoş, biri nahoş: Dr. Leknes 18 gönüllülere beyinleri tarandı ise iki görevi verdi.

İlk görev, onlar en sevdikleri yemek tüketen ya da taze deniz meltemi kokulu dahil zevkli deneyimler bir dizi, hayal istendi. Diğer, onların sol kolları yeterince oldukça ağrılı olabilir ama bir yanık neden olacak kadar değil bağlı bir cihazdan 120 derecelik bir ısı beş saniyelik patlaması ardından, ağrı geldiğini görsel bir sinyal verildi.

Taramalar kabartma ve zevk algıları ve yargıları oluşturan frontal korteksin bir alanda üst üste, iç içe olduğunu gösterdi ve hedonik acı noktalar yakın başka. duygular, onların şiddeti yaşama doğru kişinin tavrı da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı. Bir kötümserlik ölçeğinde yüksek puanlar gönüllüler sonuna kadar ağrı beklemiyordum belki de, iyimser mi daha rahatlama güçlü bir dalgalanma var.

Dünyanın en acı biber, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, Ed Currie tarafından birkaç yıl önce geliştirilen, Carolina Reaper olduğunu. Kendi web sitesinde biber yeme insanların videoları özellikleri ve işkence çalışmalar vardır. bir adam geri bir lokma, daha sonra sürpriz ile açık gözleri, onun koltuk ipuçları çalışır ve o zemin üzerinde düşer. Başka terlemeleri kadar bir fırtına ve korkunç acı gibi görünüyor, ama o her şeyi yemiş kadar devam basar.

Bu izleyerek, ne olursa olsun keyfi biber tatlar tadını elde edilebilir olduğu açıktır, gerçek tatmini sadece sonrasında gelir: at kabartma dayandı ve hayatta olan.

Bir Myers-Briggs kişilik testi Eğer bir dışa dönük konum olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Ama acı sos sevgin de, senin mizaç hakkında bir şeyler ortaya koyabilir?

Biz rapor gibi, 1980’li yıllarda, Paul Rozin adlı Pennsylvania Üniversitesi’nde psikoloji profesörü rollercoasterlara sevme ve baharatlı yiyecek sevme arasında bir bağlantı belgelenmiştir.

Daha yakın zamanlarda, Penn State bir grup araştırmacı kişiliği bizim gıda ısı ya da baharat bizim şehvet önemli bir oyuncu gibi görünüyor olduğunu göstermiştir. Bir çalışmada aksiyon filmleri tadını çıkarmak için en meyilli olan insanlar, macera arayışı ve keşif baharatlı yemek yanık zevk yaklaşık altı kat daha fazla olduğunu buldu.

Çalışma birkaç yıl önce yayınlanan “Ben ilişki bulduğumuz gibi güçlü olduğunu kesinlikle şaşırdı,” araştırmacı John Hayes anlattı.

Şimdi Hayes ve meslektaşı Nadia Byrnes burada bir bağlantı var kanıt oluşturur bu ay yeni bir araştırma yayınlandı.

Ancak, dergi Gıda Kalitesi ve Tercih görünen yeni bir çalışma, anahtar cinsiyet farklılıkları işaret ediyor.

boğazda yanma – – erkek meslektaşlarıyla daha baharatlı gıdalar gibi kadınlar, o çıkıyor, acı daha çizilmiş olabilir.

Erkekler için, maçoluk faktörü – sert adamlar acılığa dayanacak şekilde mümkün olmalıdır fikir – bir rol oynadığı görülmektedir. “Bu gücü ve maçoluk ile baharatlı gıdalar tüketen kültür derneği erkekler için öğrenilen bir sosyal ödül yarattı olması mümkündür,” kağıt varmıştır.

Acı sos çılgınlığı içine atlamak istiyorsanız ne olursa olsun kişilik ya da motivasyon, burada bazı ipuçları. (Not: Biz ilk 2012 yılında bu ipuçlarını derlenmiş)

1. Kolay yapar.

“Pişirme sırasında gıda içine birkaç damla ekleyin,” Tony Simmons, McIlhenny Co başkanı, ikonik Tabasco sosu yapımcısı diyor. “Isı yoluyla gelmeyecektir, ama lezzet olacak.”

2. lezzet değil, ısı odaklanmak yardımcı hafif soslar ile başlayın.

Scott Roberts, biber-başkanları ile popüler bir ada blogun yaratıcısı. kendi sitesinde, ayrıca acı Şili Peppers ve acı Soslar onun Scoville Ölçeği tablosu bulacaksınız.

Eğer acı sos ağzınızı yakmak için sadece var inanmaktadır tanıyorsanız eğer O, o kişi Gürcistan Şeftali ve Vidalia Onion Acı Sos deneyin diyor. “Ona bu biraz ver, ve o tamamen onun fikrini değiştirecek,” diyor.

3. ısı ipuçları ile kendi çeşni oluşturun.

“Mayo ile Sriracha yoğrulduğu,” lokma bir kıvılcım krem ​​iyilik olarak tanımlıyor Peter Moore, Erkek Sağlığı editörü, diyor. “Mülayim bir hindi sandviç için harika yayıldı.”

4. Pozlama, pozlama

Bunu Denemeye devam, Washington gıda yazar Nycci Nellis diyor, ve büyük olasılıkla hoşgörü oluşturmak mümkün olacak.

“Ben ince bir duman ödünç hafif sos Amca Brutha yeşil acı sos ile başladı,” Nellis söyledi. “Şimdi düzenli olarak benim pişirme Sriracha, aka horoz sosu ve diğer daha yoğun acı soslar kullanın.”

5. Tat Eğer söndürmek önce.

Eğer hiç denemedim acı sos dousing ile gıda berbat etmeyin, Rocklands Barbeque ve Izgara Şirketi John Snedden diyor.

“Eğer bir şey bir ısırık almak önce, acı sos içine çatal daldırma,” Guy Gourmet olarak da bilinir Paul Kita, diyor. Eğer çatal tine bir nebze koymak ve bunu bir tat vermek ise, ısıyı ölçmek mümkün olacak. “Bu şekilde, ısı dil kavurucu bit alarak riskini azaltır ediyoruz.”

6. Sizin için çok acı biber uyun.

“Bu ısı merdiveni adım yukarı çekmek için oldukça kolay,” Cajohns Fiery Foods John Sabit diyor. O gezegen üzerindeki en acı biber bazı yapılan soslar tanıtmak Chile Pepper Enstitüsü’nde millet işbirliği var.

“Habanero ısının üst kademe sadece bir başlangıç ​​olduğunu unutmayın!” Sabit diyor.

Sadece gıda prudes bazen biraz acı soslu serpmek için korkuyorlar. Ama neden her birimiz hiç hoşuna gidiyor mu? Kapsaisin, hotness arkasında kimyasal, tam anlamıyla dil yanıyor düşünmek için beyin neden olur.

Bilim adamları biz baharatlı şeyler tapıyorum neden olarak bir kayıp vardır, The New York Times diyor. mutfak tadı ötesinde, orada potansiyel diğer vücut ağrıları knock out, tıbbi faydaları-baharatlı gıdalar düşük kan basıncı doğrulanmış, ve hatta belki de mikropları mücadele yardımcı olur. Ama insanlar çoktan kendi gıda acı şeyler dökme edilmiştir, uzun geri 4.000 M.Ö. acı biber ekimi tarihleri ​​vücudumuzun-herhangi bir kanıt anlayış vardı.

Belki, bazı bilim adamları düşünüyorum, biz sadece ağrı için gluttons olduğu kablolu ediyoruz. Pennsylvania Paul Rozin Üniversitesi size atomik biber salçası ölüm çeşit ile sosis slater her zaman düşünüyor, ne diye terimleri “iyi huylu mazoşizm.” Sergileyen ediyoruz Dr Rozin en yeni bir çalışmada giderek acı biber sampler tüketen zaman denekler, kendi favori olarak sadece bearably acı seçti gösterdi. Hangi insanlar hala yandı seviyorum demektir. Ve biz sadece hızlı heyecan için bunu yapıyor olabilir: “. Bedenim ben belada düşünüyor vücut üzerinde Zihin, ama ben değilim biliyorum,” Rozin diyor.

Bu sadece bir insan olmanın o garip tuhaflıklar biri olabilir. “İnsan Tabasco sosu seviyor tek hayvandır,” Yale psikolog Paul Bloom quips. Ve Tabasco sosu bunun az olduğunu. Mutfağınızda Tabasco Scoville ısı birimlerinin yani şişenin yüzbinlerce içine koşmak tipik aşırı acı soslar, her yerde iyi huylu masochists favorileri, üstleri, sadece 5000 olduğunu. Ve radikal ağrı biber baharatlı trendleri chicest için Doritos gelen yenilebilir her yerde süsleyen hangi yıllık lezzet Tahmin-rapor sunmaktır McCormick gibi kurumsal devleri için meraklısı dükkanlarında satın alabilirsiniz çeşitlerinin yüzlerce, ABD’de büyük bir iş vardır haute cuisine atılmış.

Bütün kırmızı yüzlü sanayi de deli eşiğinde kez-Yani, gerçekten, soslar bazıları sadece acil sizi göndermeden bir kürdan ucu örneklenmiş edilebilir olabilir odası ama bizim benzersiz insan hakkında rahatlatıcı bir şey var damak tadınızı. Hayvan dünyanın geri kalanı ya biber yanık yaşamaya nörolojik fakülteleri yoksun veya tamamen şeyler önler. Aslında, biber kapsaisin varlığı kimyasal sokmaları bize tarantula zehiri tam olarak aynı şekilde bulduk kesinlikle anti-insan, bir ısırık bilim adamları alarak meraklı silaj tutmak için bir savunma mekanizması olabilir. Ama burada biz, bizim çorba bunu damping ve cesur bir başka yere bir kaşık slurp. Biraz sapık olabilir, ama bu bizim küçük sapıklık var.

Gözlerimizi Yaşartsa da Acı ve Baharatlardan Neden Vazgeçemeyiz?40:11

  • 29,351 kez izlendi