BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE
Maasai güney Kenya ve kuzey Tanzanya yaşayan yarı göçebe savaşçı kabilesinin bir Nilotic etnik grup vardır. Onlar yüzünden Afrika Büyük Göller birçok oyun parkları yakınında ikamet ve kendilerine has gelenek ve kıyafetler için en iyi bilinen yerel popülasyonlar arasında bulunmaktadır. Maasai Maa, Dinka ve Nuer ilgilidir Nil-Sahra dil ailesinin bir üyesi konuşuyoruz. Onlar da Kenya ve Tanzanya, Swahili ve İngilizce resmi dillerinde eğitim verilmektedir. Maasai nüfusu 1989 sayımında 377,089 ile karşılaştırıldığında 2009 nüfus sayımında Kenya’da 841,622 numaralandırma olarak rapor edilmiştir.

Tanzanya ve Kenya hükümetleri geleneksel yarı göçebe bir yaşam tarzı terk etmek Maasai teşvik etmek için programlar uygulamaya koyduk, ama insanlar kendi asırlık gümrük devam etmiştir. Son zamanlarda, Oxfam Maasai yaşam tarzı nedeniyle çölleri ve çalılıklar içinde çiftlik yeteneklerini iklim değişikliğine bir tepki olarak benimsemiş gerektiğini iddia etti. Tanzanya ve Kenya boyunca birçok Maasai kabileleri kendi kültürlerini, geleneklerini ve yaşam deneyimi köylerine ziyaret edilir.

Maasai bir Nilotic gruptur. Onlar Afrika Büyük Göller bölgesini yaşamaktadır. Nilotes Nil-Sahra dil konuşan ve Güney Sudan yoluyla Güneydoğu Afrika’ya geldi. Maasai, Samburu ve kalenjin dahil alanında en Nilotes, kırsalcılar, ve savaşçılar ve sığır hırsızlarını olarak korkunç itibarına ünlüdür. Bantu, Maasai ve Doğu Afrika’daki diğer Nilotes olduğu gibi toplumsal örgütlenme, sünnet ve kelime terimlerin yaş grubu sistemi dahil olmak üzere komşu Cushitic gruplardan birçok gelenek ve göreneklere, kabul ettiler.

kendi sözlü tarih göre, Maasai şimdi ne şimdi kuzey Kenya nedir uzanan arazi uzun bir gövde geldikten, kuzey Turkana Gölü (Kuzeybatı Kenya) alt Nil vadisinde kaynaklanan ve 15. yüzyılda etrafında güney göç başladı 17 ve 18. yüzyılın sonlarında arasında merkezi Tanzanya. Diğer, özellikle güney Cushitic gruplar, Maasai toplumu içinde asimile ise zaten bölgede yerleşim oluşmuş birçok etnik gruplar zorla, gelen Maasai tarafından yerlerinden edildi. Nilotic ve Cushitic popülasyonlarının elde edilen karışım, aynı zamanda kalenjin ve Samburu üretti.

Maasai bölge 19. yüzyılda büyük boyutuna ulaştı ve güneyde Dodoma kuzeyde neredeyse tüm Dağı Marsabit Büyük Rift Vadisi ve komşu toprakların kaplı. Şu anda Maasai, hem de onlar bir parçası olan büyük Nilotic grup, sığır kadar doğu olarak Tanganyika’da Tanga sahil (şimdi anakara Tanzanya) yükseltti. Raiders mızrak ve kalkan kullanılabilir, ancak en doğru şekilde yukarı 70 adım atılmış olabilir atma kulüpleri (orinka) için korkulan edildi (appx. 100 metre). 1852 yılında, Kenya şimdi ne hareket 800 Maasai savaşçıları bir konsantrasyon bir rapor vardı. 1857 yılında, daha sonra şimdi güneydoğu Kenya, Masai savaşçıları Kenya kıyısında Mombasa tehdit ne “Wakuafi vahşi” depopulated sahip.

Alman Doğu Afrikası, c Maasai savaşçıları. 1906-1918
Bu nedenle göç, Maasai güneydeki Nilotic konuşanlar vardır.

genişleme dönemi 1883-1902 Maasai “Emutai” izledi. Bu dönem (1890’larda Afrika vebası salgın bakınız) bulaşıcı zatürre ve zatülcenpin, sığır vebası salgını ile işaretlenmiş ve çiçek oldu. tahmini ilk kuzeybatısında sonra Tanganika ne bir Alman teğmen tarafından ileri sürülen, sığır ve vahşi hayvanların yarısının yüzde 90 sığır vebası gelen telef oldu. aynı bölgede Alman doktorlar “her saniye” Afrika çiçek sonucu çiçek bozuğu yüzü vardı iddia etti. Bu dönem kuraklık ile çakıştı. Rains 1897 ve 1898 yılında tamamen başarısız oldu.

Avusturya kaşif Oscar Baumann 1891 ve 1893 arasında Maasai topraklarda gitti ve ( “Nil kaynağına Maasai toprakları sayesinde”) 1894 kitap Durch Massailand zur Nilquelle de Ngorongoro Krateri eski Maasai yerleşim anlattı: ” açlık delilik kucağında kimin gözleri dan … hemen hemen tüm emeklemek edebilmek ve kayıtsız savaşçılar, baygın büyükleri iskeletler boşa kadın vardı. akbaba sürüleri onların belirli kurbanlarını bekliyor, yüksek onları izledi. ” Bir tahmine göre Maasai üçte ikisi bu dönemde kaybedildi.

İngiliz yerleşimci çiftliklerde yer açmak için onları tahliye zaman 1911 yılında başka bir 1904 anlaşmasına ile başlayan ve ardından Kenya’da Maasai toprakları sonradan onları günümüz için Kajiado ve Narok ilçelerini hapsedip, yüzde 60 oranında azaltılmıştır. Tanganika Masai (şimdi anakara Tanzanya) Mount Meru Dağı Kilimanjaro arasındaki bereketli topraklarından yerinden ve 1940’larda Ngorongoro yakın bereketli yaylaları en bulundu. Daha arazi yaban hayatı rezervleri ve milli parklar oluşturmak için alınmıştır: Amboseli, Nairobi Ulusal Parkı, Masai Mara, Samburu, Kenya Nakuru Gölü ve Tsavo; Tanzanya şimdi ne ve Manyara, Ngorongoro Tarangire ve Serengeti.

Maasai pastoralist ve bir daha sedanter yaşam tarzı benimsemeye Tanzanian ve Kenyalı hükümetlerin yaptırım direnmişlerdir. Onlar her iki ülkede de milli parklar birçok otlatma haklarını talep ettiler.

Maasai insanların köleliğe karşı durdu ve oyun ve kuşlar yeme bir kaçınma ile birlikte en vahşi hayvanları yaşadı. Maasai arazi şimdi Doğu Afrika’nın en iyi oyun alanları vardır. Maasai toplum insan trafiği condoned asla ve insanlar arıyoruz yabancılar Maasai kaçınılması köleleştirmek.

Esasen kabilesinin on iki coğrafi sektörler vardır, kendi gümrük, görünüm, liderlik ve lehçeleri olan her biri. Bu alt bölümleri Keekonyokie damat, Purko, Wuasinkishu, Siria, Laitayiok, Loitai, Kisonko, Matapato, Dalalekutuk, Loodokolani ve Kaputiei şekilde bilinmektedir.

Güney Afrika’nın Savaşçı Kabilesi Masailer ile Arslanların Acımasız Rekabeti45:30

  • 0 kez izlendi