BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Albert Einstein (1879 14 Mart – 18 Nisan 1955) bir Alman doğumlu teorik fizikçi. O genel görelilik teorisi, (kuantum mekaniği ile birlikte) modern fiziğin iki temel unsurundan biri geliştirdi. Einstein’ın çalışmaları da bilim felsefesi üzerindeki etkisi ile bilinir. Einstein en Onun kütle-enerji denkliği formülü E ( “dünyanın en ünlü denklemi” lakaplı olmuştur) = mc2 için popüler kültür bilinmektedir. O, özellikle onun “teorik fizik hizmet” için fotoelektrik etkisi, kuantum teorisinin evrimin çok önemli bir adım hukuk onun keşfini Fizik 1921 Nobel ödülünü aldı.

Kariyerinin başında yakınında, Einstein Newton mekaniği elektromanyetik alan yasaları klasik mekaniğin yasalarını uzlaştırmak için artık yeterli olduğunu düşündüm. Bu izafiyet özel teorisinin gelişmesine yol açmıştır. O görelilik ilkesi de yerçekimi alanları için uzun olabilir ki, fark ve 1916 yılında kütleçekim onun daha sonraki teorisi ile o genel görelilik üzerinde bir bildiri yayınladı. O parçacık kuramı ve moleküllerin hareket yaptığı açıklamaların neden istatistiksel mekanik ve kuantum teorisinin sorunlarla başa çıkmak için devam etti. O da ışığın foton teorisinin temelini attı ışık termal özellikleri araştırıldı. 1917 yılında Einstein, evrenin büyük ölçekli yapısını modellemek için genel görelilik kuramını uyguladı.

Adolf Hitler, Yahudi olmak, 1933 yılında iktidara geldi ve ne zaman o ABD’yi ziyaret edildi, o Bilimler Berlin Akademisi’nde profesör olmuştu Almanya’ya geri gitmedi. O Dünya Savaşı arifesinde 1940 yılında bir Amerikan vatandaşı olma, Amerika’ya yerleşen o “yeni bir tür son derece güçlü bombalar” potansiyel gelişimi için onu uyaran ve öneren Başkan Franklin D. Roosevelt’e bir mektup onayladı ABD benzer bir araştırma başlar. Bu sonuçta Manhattan Projesi haline ne yol açtı. Einstein Müttefik kuvvetleri savunan desteklenen, ancak büyük ölçüde bir silah olarak yeni keşfedilen nükleer fizyon kullanma fikrini kınadı. Daha sonra, İngiliz filozof Bertrand Russel ile, Einstein, nükleer silahların tehlikesini vurgulanan Russell-Einstein Manifestosu, imzaladı. Einstein 1955 yılında ölümüne kadar, Princeton, New Jersey for Advanced Study Institute ile bağlanmıştır.

Einstein 150’den fazla sigara bilimsel çalışmalar ile birlikte 300’den fazla bilimsel makale yayınlamıştır. Aralık 2014 tarihinde 5, üniversiteler ve arşivler 30.000 ‘den fazla benzersiz belgeleri içeren, Einstein’ın kağıtları duyurdu. Einstein’ın entelektüel başarıları ve özgünlük kelime “deha” ile “Einstein” eşanlamlı yaptık.

1900 yılında mezun olduktan sonra, Einstein bir eğitim sonrası ararken neredeyse iki sinir bozucu yıl geçirdi. O Şubat 1901 yılında İsviçre vatandaşlığına, ancak tıbbi nedenlerden dolayı askere değildi. Marcel Grossmann’ın babasının yardımıyla Einstein bir asistan sınav olarak, Fikri Mülkiyet, patent ofisi Federal Ofisi Bern bir iş sağladı. O bir çakıl sıralayıcı ve elektromekanik daktilo gibi cihazlar çeşitli patent başvuruları değerlendirdi. o “tam makine teknolojisi hakim” dek terfi geçti olmasına rağmen 1903 yılında, İsviçre Patent Ofisi Einstein’ın konumu, kalıcı hale geldi.

sonunda ışığın doğası ve hakkında yaptığı radikal sonuçlara Einstein açan düşünce deneyleri bariz göstermek elektrik sinyalleri ve zaman elektrik-mekanik senkronizasyon, iki teknik sorunlar iletimi ile ilgili sorular ile ilgili patent ofisinde çok işini uzay ve zaman arasındaki temel bağlantı.

O Bern tanıştığı birkaç arkadaş ile, Einstein bilim ve felsefe tartışmak için düzenli olarak bir araya, kendini alay “Olympia Akademisi” adlı küçük bir tartışma grubu, başladı. Onların okumaları, onun bilimsel ve felsefi bakış etkilemiştir Henri Poincaré, Ernst Mach ve David Hume, eserleri dahil.

1900 yılında, Einstein’ın kağıt “Folgerungen aus den Capillaritätserscheinungen” ( “Kapilerite Fenomen dan Sonuçlar”) prestijli Annalen der Physik yayınlandı. Nisan 1905 30, Einstein proforma danışmanı olarak hizmet veren, Alfred Kleiner, Deneysel fizik profesörü olan, tezini tamamladı. Onun tez başlıklı bir sonucu olarak, Einstein, “Moleküler Boyutları Yeni belirlenmesi.” Zürich Üniversitesi tarafından doktora verildi Einstein’ın annus mirabilis (mucize yıl) adı olmuştur Aynı yıl, o, fotoelektrik etki üzerine, Brownian hareketi, özel görelilik, ve haber onu getirmek için vardı kütle ve enerji denkliğini, dört çığır açan bildiri yayınladı akademik dünya, 26 yaşındayken.

1908, o bir lider bilim adamı olarak tanındı ve Bern Üniversitesi öğretim atandı. Ertesi yıl, Zürih Üniversitesi’nde elektrodinamik konulu bir konuşma ve görelilik ilkesi verdikten sonra, Alfred Kleiner teorik fizik yeni oluşturulan profesörlük için fakülte onu tavsiye etti. Einstein 1909 yılında doçent olarak atandı.

Einstein bunu Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Avusturya vatandaşlığı kabul Nisan 1911 yılında Prag’da Alman Charles-Ferdinand Üniversitesinde profesör oldu. Onun Prag sırasında Einstein radyasyon matematik ve katıların kuantum teorisi 11 bilimsel eserler, 5 tanesi yazdı muaftır. Temmuz 1912 yılında Zürich onun alma mater döndü. 1912 ila 1914 yılına kadar o analitik mekaniği ve termodinamik öğretti ETH Zurich teorik fizik profesörü oldu. O da süreklilik mekaniği, ısı moleküler teori, o matematikçi ve arkadaşı Marcel Grossmann ile çalıştı hangi kütleçekim sorunu okudu.

1914 yılında Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsü (1914-1932) ve Berlin Humboldt Üniversitesi’nde bir profesör müdürü atandı sonra Alman İmparatorluğu’nun döndü, ancak çoğu öğretim yükümlülükleri kurtulmuş. Yakında Prusya Bilimler Akademisi üyesi oldu ve 1916 yılında Alman Fizik Derneği (1916-1918) başkanı olarak atandı.

Einstein’ın genel izafiyet teorisi hakkında yeni, 1911 yılında yapılan hesaplamalara göre, başka bir yıldızın ışığı Güneş’in yerçekimi tarafından bükülmüş olacaktır. 1919 yılında bu öngörü Einstein’ın dünyaca ünlü yapım Bu gözlemler uluslararası medyada yayınlanan 29 Güneş tutulması Mayıs 1919 döneminde Sir Arthur Eddington tarafından teyit edilmiştir. “- Evrenin Yeni Teorisi – devrilen Newton Fikirler Bilim Devrimi”: 7 Kasım 1919 tarihinde, önde gelen İngiliz gazetesi Times oku afiş başlık baskılı.

1920 yılında Fen Hollanda Kraliyet Akademisi Dış Üyesi oldu. 1921 yılında Einstein “Teorik Fizik yaptığı hizmetlerden dolayı ve özellikle fotoelektrik etkinin yasası bulduğu için” Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. Genel Görelilik Teorisi hala biraz tartışmalı olarak kabul edilirken foton fikri tuhaf kabul edildi ve 1924 türetme kadar evrensel kabul almadı olarak, atıf aynı zamanda, bir açıklama olarak ancak sadece bir hukuk keşif olarak gösterildi işi tedavi etmez SN Bose Planck spektrumunun. Einstein Royal Society Dışişleri Üyesi O da 1925 yılında Royal Society adlı Copley Madalyası aldı 1921 yılında (ForMemRS) seçildi.

Herkesin Umudu Kestiği Einstein’ın 1 Yılda Tüm Dünyayı Değiştirme Hikayesi05:18

  • 714 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?