BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Nepal anne sağlığı içinde bir başarı öyküsü olarak görülüyor, sadece birkaç ülkeden biri anlamlı doğum sırasında ölen kadınların sayısını düşürmek için. kadının toplumdaki statüsü geliştirir kadar hala, doğum tehlikeli kalacaktır.

Dokuz aylık hamile Lalu Nepali, 30, Nepal, 17 Aralık 2012 uzak batı bölgesinde, Rima, Achham evinin yakınlarında yangın tutuşturuk toplar (Allison Shelley)

ikindi eğimli altın ışığında, Lalu Nepali uzun tahta bir çekiçle pirinç yendi. ahşap başının üstünde bir ayak genişletilmiş ve o ritmik güm, güm, güm ile kabuklarından pirinç ayıran, tahıl onun kazık üzerine düştü. Onu neredeyse patlama karnında tutmak için sanki beyaz bir eşarp onu midsection etrafında sıkıca sarıldı. O her grevle efor homurdandı. Güm, hırıltı, güm, hırıltı. hamile Dokuz ay, o herhangi bir gün nedeniyle oldu.

Nepal gebelik ve doğum kadın şansını artırmak için küresel çaba başarı öykülerinden biri olarak görülüyor. Birleşmiş Milletler, gelişmekte olan ülkelerde yaşamın çeşitli yönlerini geliştirmeleri ölçmek için Binyıl Kalkınma Hedeflerinin yarattı ve beşinci hedef olarak, yüzde 75 Neredeyse hiçbir yerde bu başarılmıştır 2015 yılına kadar gebelik ve doğum etrafında ölen kadınların oranı ile azaltmaktır doğum sonuçları değişen beklenenden daha zorlu kanıtlanmıştır.

Nepal zaten önemli ölçüde anne ölümlerini azalttı birkaç ülkeden biridir ve BKH 5. ulaşmak için yolda olduğunu ama sağlık sistemindeki yatırımlar kökleşmiş toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile sakat olan. Kadınların durumu düzelene kadar, doğum tehlikeli bir emek kalacaktır.

Nepal hükümeti kendi anne sağlığı istatistikleri geliştirmek için çok çalıştı ve uluslararası kalkınma gündeminin etrafında ulusal politika düzenlemiştir. tasdik edilmiş ve üreme hakları, özellikle geçici anayasada alındı ​​sağlığa 2011’de Hükümet harcamalarında kadınlar 2.6’ya, 1996 yılında 4,6 olan ortalama çocuk sayısının azaltılmasına yardımcı 2006 ve 2011 Kürtaj arasında üçe katlanmıştır titiz bir aile planlaması programı yoktur 2007 ve daha fazla kadın kliniklerinde doğum kadınları ödeyen bir hükümet programı tarafından kısmen motive sağlık merkezlerinde doğum vardır.

Lalu Uzak Batı Nepal, iki gün sürücü ve uzak sağlık politikası dövülmüş olan kalabalık başkenti gelen bir dünyada derin yaşıyor. Onun köy derin bir vadi üzerinde çıkık, bir dağın kenarında katmanlar halinde dizilir. Achham karşısında, sonsuz tepeler patates ve buğday fideleri ile ekili alanların teraslar içine oyulmuştur.

onu yerel kliniğe Lalu almak için yavaş yavaş ana toprak yola yükselen dağın yan kesip bir yol boyunca, onun acı bağlı bir iki saat yürümek zorunda kaldı. Sonra bir kaygan, çakıl mayınları yolu inen, dağın ters yüzünde geri çift vardı. Sağlık sonrası sert şekerler ve anlık erişte biraz daha fazla satış çay evinin oluşan küçük bir kasaba geçmiş, ana yoldan. Bir dik, kayalık yol kliniğe inen; gerçekleşmesi için bekleyen bir heyelan gibi hissediyor.

Ama Lalu prenatal kontrollerini yararlanmak için hamileliği boyunca trek birkaç kez yapılan ve 100 Nepal Rupisi (1,03 $ USD) o her ziyaret için kazandı. emek daha güvenli hale getirmek için Nepal’in çabaları merkezi bir parçasıdır klinik ve hastanelerde doğum kadınları ikna olmuştur. Lalu yerel klinikte, Parvati Kayat adında bir taze yüzlü ebe görünüşte anma maaş almak için sağlık ocağı ulaşmaya çalışıyorum umutsuzca kadınları emekçi aldı. “Bazı kadınlar yolda teslim bile onlar sadece 1.000 rupi ($ 10,57) almak için buraya almak için mücadele o kadar kötü,” dedi. Program bölgeye bağlı olarak, 500 ila 1,500 Nepal Rupi veya $ 5 $ 15 USD ödüyor.

Lalu köyündeki bir şey diğer kadınların son birkaç yıldır yapıyor başlamıştı, klinikte doğum bu kez planladı. “Herkes orada daha rahat olduğunu söylüyor,” diye açıkladı.

Survival, değil konfor, ona öncelik önceki doğumlar oldu. Onun köyünde çoğu kadın korkunç bir kendi doğum hikayesini, ya da doğum sırasında bir akrabanın ölüme yakın deneyim ilgili olabilir. Bu endişeli gebelikler için yapar, ve politika değişikliği için itmek Nepal’in kadın sağlığı eylemcilere ilham verdi.

Nepal bu bölümünde kadınlar her ay onlar adet sırasında ailelerinden kendilerini ayırmak nerede chaupadi denilen bir gelenek uygulama. Adet kanı kirli olarak kabul edilir ve evde sağlayan kadınlar yıkıcı kötü şans getirdiğine inanılır.

Köyde, çoğu evlerde ahşap kirişler ve çamurdan yapılmış iki katlı, vardır. Üst katta bir koridor, teras, ve kurutmak olarak hizmet veren bir balkon yola yatak odası ve mutfak vardır. Alt katta stabildir; zemin inek ve manda gelen dışkı havuzları kadar emmek için saman kaplıdır. Kadınların adet gören ve bunlar doğurdu zaman tarihsel, onların kanla lekelenmiş olmaz kirli oda, yanında sığır, alt katta kaldı ne zaman (hatta bu yüzden, odalar doğumdan sonra veya adetin sonunda arıtılmış) .

Kadınların dua ve komplikasyonlar olsaydı yapılması gereken genellikle küçük olduğu için, basit bir emek için umut yüzden kadınlar, tek başına ya da kadın akraba veya geleneksel ebe yardımıyla doğurdu. Son sayıma göre, Uzak Batı Tepesi bölgesinde kadınların dörtte üçü hala evde doğurdu.

Lalu hayatta kalan iki kızı vardı, ama orada arasında bir oğul olmuştu. O uzun ve sancılı bir teslimat, istikrarlı doğdu, ama o ihlali olduğunu ve vücudu ortaya çıktı ise, başını saatlerce doğum kanalına sıkışmış edildi. Zamanla o ölmüştü doğdu; Lalu da neredeyse ölüyordu.

Klinikte komşularını ve doğum takip etmek Lalu kararı anne sağlığı Nepal’in yatırımlarının etkileri gösterir, ancak Kayat, ebe, o hala sadece ayda 10 ila 14 doğum gördüğünü söyledi. Ve o (o etiketli gibi) kliniğin biraz karanlık ve pis “delivary ODASI” olarak birthing önemi hakkında kadınlar arasında çok az anlama olduğunu söyledi. Kayat, “dedi, Orada aşırı kanama ölmeleri anlıyorum birkaç kadın, bu yüzden burada teslim etmelidir” “ama çoğunluk sadece para için geliyor.”

Kayat ve diğer sağlık çalışanları Nepal’in kalan anne sağlığı yatan sorunlar daha derin bir toplumsal sorunu görüyoruz. Kayat o kötü beslenme ve el emeği tehlikeye yüksek risk, gördüğü kadınlarla birlikte çalışır. “Ben yeşil sebzeler, sarı meyveler, baklagiller, ve fasulye yiyin, mümkün olduğunca dinlenmek, ağır yük taşımak yok onlara.” Ama, o Bazı kadınlar yedikleri söylüyorlar. Bu kötü hissediyor. Kadınların bir ses yok “, itiraf etti, ancak onların kilo başka bir şey … bazı kadınlar, onları nasıl? Nerede bu şeyler alabilirsiniz ‘sorduğunuzda ben avukat diyor Ben bu alabilirim? ”

“Bu bir sağlık sorunu, bu da bir güçlendirme sorunu, cinsiyet sorunudur değil sadece,” Samita Pradhan, Katmandu Agro-Ekoloji ve Kalkınma Merkezi’nde kadın hakları aktivisti açıkladı. Nepal Birleşmiş Milletlerin Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde 186 ülkenin 157 out yer alıyor, ve Uzak Batı’da kadınlar ülkedeki herhangi bir bölgenin ev kararlarında söylemek en azından var. anne sağlığı programının bir hükümet çalışması kadınların daha güçlenmiş ve daha ekonomik açıdan istikrarlı nerede sağlık merkezlerinde yer alan en doğumlar ülkenin bölgelerinde meydana gelen bulundu.

hamileliği boyunca Lalu sürekli fiziksel emek çeşit yapıyordu; şiddetle bir duman tıkanmış mutfakta yemek pişirme, odun büyük kazık ayırmayan, kızı banyo, bir balta ile odun kesme. O bebek hakkında ve onun yan aralıksız ağrı hakkında endişeli. “Hastane çalışmak, ama ne yapılabilir değil bana?” diye sordu. “Ben çalışamıyorum bile ben var.” Lalu hiçbir ona yardım etmek için biri olduğunu söyledi “Bir yaşlı anne-in-law var ve genç kızım, hiç kimse.”

Ben Lalu gördüm Çoğu kez, kocası Ghagane Nepali bazen terzi olmak için pratik, onun dikiş makinesi ile çalışan, bazen çocuklar çalışma yardımcı bahçesinde oturmuş, orada da oldu. kabul kadın çalışmaları – – hatta dokuz aylık hamile eşi ile bu köyde cinsiyet rolleri Ghagane ev emek yapmak için akıl almaz olduğunu çok yerleşik vardır.

Lalu fiziksel gidiş ev tutarken, Ghagane rolü ailesi için sağlamaktı. Ama Achham erkekler için neredeyse hiçbir istihdam yoktur; köy kadınları, erkek dolu, ve yaşlı ya da hasta. Şehirde sağlıklı erkekler, diğer geçici işçi ile sıkışık oda içine küçük ödeme için yorucu saatler çalışmak ve kazık Hindistan geziler arasında ilgisi ile, tatile dikkatsiz göçmenleri vardır.

Ghagane geçenlerde kendisi eve döndü. O aile bileşik onun nesil yaşam tek adamdı. “Biz evde en az bir kardeşi olmalı çünkü geri geldi,” dedi. “Ben Nepal gibi ama ailenizi desteklemek isterseniz Hindistan’a gitmek zorunda.” , Uzaktayken zaman eve dönmek yeni cep telefonları yurt dışında satın gösteriş ve çay içme, ama Ghagane daha çalışkan ve ailesi için üretken olmak için bir yol bulmak için, onun dikiş makinesi ile çalışıyordu erkeklerin çoğu. Ama Lalu homurdandı onun iş ahlakı rağmen, o oturmuş kaldı ve onun işleri aracılığıyla ona yol panted.

“Hamilelik ve doğum sonrası kadınlar için çok kritik bir zamandır. Onlar halledilir varsa, bunlar o kadar çok sorunları engelledi, ama olacak, hatta [sırasında] onlar odun, inek gübresini, gübre, tüm taşımak zorunda olan dönemleri. onlar ‘Ben küçük bir çocuk var.’ ‘Ben hamileyim’ demek ya da ‘Ben menstruating ediyorum’ veya olamaz Onlar da hiç ses var, “Pradhan, Katmandu eylemci açıkladı. “Bu, sadece sağlık [politikası] Bu konu … anne sağlığı konuları ele edemez çok karmaşık sosyal konularla ilgili [olan]”

Lalu klinikte sağlıklı bir evlat doğuran sona erdi. O Nepal’in başarı hikayesinin bir parçası: hayatı boyunca o bir klinikte eğitimli ebe doğumdan istikrarlı bir yalnız doğuran taşındı ve o kurtuldu. Ama evde onu rolü ve altta yatan sorunları Nepal son anda noktaya kadar onu fiziksel emek sağlığı için kadınların şansını genişletmek için ele olacaktır.

İmkansızlıklar İçinde Doğurmak; Nepal’de Hamile Bir Kadın Olmak21:56

  • 1,400,464 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?