BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE
Ece Temelkuran (Temmuz 1973 22 doğumlu, İzmir), Türk gazeteci ve yazar. ve Habertürk (2009 – Ocak 2012), ve Habertürk TV (2010 – 2011) bir sunum – O Milliyet (2009 2000) için bir köşe yazarı oldu. O hükümeti eleştiren Aralık 2011 Uludere katliamı ve diğerleri hükümetin ele eleştiren yazılar yazdıktan sonra Habertürk kovuldu. O iki kez “en çok okunan siyasi köşe yazarı” Türkiye’nin seçildi. Onun sütunlar aynı zamanda Guardian ve Le Monde Diplomatique gibi uluslararası medyada yayınlandı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, o (Türk-Ermeni Across the Divide Derin Dağı, Kenar 2010 Verso ve Kitap, BOA Editions 2010) İngilizce yayınlanan iki olmak üzere toplam 12 kitap yayınlamıştır. 2008 yılında o derin dağ yazdı hangi süre içinde Gazetecilik Çalışmaları, Reuters Enstitüsü’nde misafir öğretim üyesi Türk-Ermeni Divide.Her kitaplar Ne anlatayım ben sana dahil karşısında, oldu! ( “Ne Tell You Going am!”) (Everest, 2006) açlık grevlerine ilişkin Türk siyasi mahkumlar tarafından. 2008 yılında Düşünce Ödülü Türkiye’nin Ayşe Zarakolu Özgürlük İnsan Hakları Derneği layık görüldü.

İlk romanı, Muz Sesleri ( “Muz Sesleri”) 2010 yılında yayımlandı ve Arapça tercüme edilmiştir.

Sosyalizm, sosyal mülkiyet ve üretim araçlarının demokratik kontrolü ile karakterize, ekonomik ve sosyal sistemlerin bir dizi olduğu; yanı sıra kendi işyerinde amaçlayan siyasal ideolojiler, kuramlar ve hareketler olarak. Sosyal mülkiyet, kamu kooperatif veya kolektif mülkiyet biçimlerine atıfta bulunabilirler; eşitlik vatandaş mülkiyeti; veya bunların herhangi bir kombinasyonu. sosyalizmin birçok çeşidi vardır ve bunların içine alan tek bir tanımı olmamakla birlikte, sosyal mülkiyet çeşitli formları tarafından paylaşılan ortak bir unsurdur.

Sosyalizm piyasa dışı ve pazar her iki formda ayrılabilir. Piyasa dışı sosyalizm ayni faktör piyasalarında, para ve sermaye birikimi için yapılan mühendislik ve hesaplama etrafında merkezli teknik kriterlere dayalı bir ekonomik mekanizma ikamesini gerektirir; Bu nedenle kapitalizmin daha farklı ekonomik yasalara göre işleyen. Piyasa dışı sosyalizm geleneksel kar sistemi ile ilişkili verimsizliği ve krizleri aşmak amaçlamaktadır. Buna karşılık, piyasa sosyalizmi kendi çalışması ile ilgili olarak, bazı durumlarda, kâr güdüsü toplumsal-iktisadi teşebbüslerinin arasındaki sermaye malları tahsisi için para fiyatlar ve faktör piyasalarında kullanımını korur ve. Karlar olur ya bir sosyal temettü ya da doğrudan her firmanın işgücüne şeklinde geniş topluma tahakkuk. fizibilite ve sosyalist bir sistem için kaynak tahsisi ve hesaplama kesin yöntemler sosyalist hesaplama tartışma konusudur.

sosyalist siyasi hareket kapitalizmle ilişkili sosyal problemler için genel endişe dışarı orta-1700’lerin devrimci hareketler arasında kökenli siyasi felsefeler çeşitli bir dizi içerir. piyasalarda ve planlama üzerinde tartışmaya ek olarak, sosyalizmin çeşitleri sosyal yönetim üretken kurumlar içinde düzenlenecek nasıl mülkiyet, ve sosyalizmi inşa devletin rolü kendi halinde farklıdır. bu endişeleri ile ilişkili çekirdek ayrımlar, liberter sosyalizm karşısında reformizm karşı devrimci sosyalizm ve devlet sosyalizmi bulunmaktadır. Sosyalist siyaset merkeziyetçi ve ademi hem olmuştur; enternasyonalist ve yönlendirme milliyetçi; siyasi partiler organize ve parti siyasetine karşı; sendikalarla ve bağımsız ve sendikaların, kritik diğer zamanlarda üst üste gelen zamanlarda; ve hem sanayileşmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde mevcut. sosyalizmin bütün eğilimlerin kendilerini demokratik olarak kabul ederken, dönem “demokratik sosyalizm” sık sık demokratik süreçlere ve siyasal sistemler için savunucuların yüksek değeri vurgulamak için kullanılır ve genellikle onların yaklaşımı demokratik olarak algıladıkları diğer sosyalist eğilimleri kontrast çizmek için.

Karl Marx ve kapitalizmin ekonomik dinamiklerini gözle teknolojik gelişmenin doruk noktası olarak onun işbirlikçisi Friedrich Engels tarafından daha fazla artikülasyon ve ilerleme sonra 19. yüzyıla gelindiğinde, “sosyalizm” temelli bir post-kapitalist sistemin kapitalizme ve savunuculuk muhalefeti belirtmek için gelmişti üretim araçlarının toplumsal mülkiyetinin bazı formda. 1920’lerin ortalarına gelindiğinde sosyal demokrasi ve komünizm uluslararası sosyalist hareket içinde iki baskın politik eğilimleri oldu. 20. yüzyılda sosyalizm en etkili laik siyasi-ekonomik dünya görüşü olarak ortaya çıktı. Dünyanın ilk ismen sosyalist devlet olarak Sovyetler Birliği’nin çıkması Sovyet ekonomik model ile sosyalizmin yaygın dernek neden olurken, pek çok ekonomist ve aydın olmayan planlanan uygulamada modeli diktatörlük şeklinde devlet kapitalizmi ya da bir olarak işlev gördüğünü iddia ettiler idari veya komut ekonomisi. Sosyalist partiler ve fikirler, bütün kıtalarda güç ve nüfuz değişen derecelerde dünya çapında birçok ülkede ulusal hükümetlerin başlığı ile bir siyasi güç olmaya devam etmektedir. Bugün, bazı sosyalistler aynı zamanda çevrecilik, feminizm ve liberalizm gibi diğer toplumsal hareketlerin, nedenlerini benimsemiştir.

İnsanlık Beceriksizlik ve Utançlarından Nasıl Kurtulacak?09:55

  • 143,965 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?