BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Angkor (Khmer: អង្គរ, “Capital City”) 15. yüzyıla yaklaşık 9 dan gelişti Khmer İmparatorluğu’nun başkenti oldu. Angkor 1010-1220 yılında dünya nüfusunun en az% 0.1 destekleyen bir Megaşehir oldu. şehir muhteşem Angkor Wat, Kamboçya popüler turistik merkezlerinden biri olan evler.

Khmer Hindu hükümdar Jayavarman II yaptığı “evrensel hükümdar” ve “tanrı-kral” ilan etmesiyle Angkor Sanskritçe Nagara’daki (नगर) kelimesinden türediği, “şehir” anlamına gelir. Angkorian dönem, MS 802 yılında başlayan, ve nüfusu Longvek güneye göç etmeye neden Ayutthaya tarafından Angkor 1431 görevden sonuçlandı ilk Siyam otoriteye karşı 1351. A Khmer isyan Ayutthaya hükümranlığı altında düşen geç 14. yüzyıla kadar sürdü.

Angkor kalıntıları günümüz Siem yakın ormanlar ve Kulen Hills tarım arazileri Büyük Göl (Tonle Sap) kuzey ve güney, ortasında yer almaktadır (13 ° 24’N, 103 ° 51’E), Siem Reap şehri Siem İl. Angkor Wat pirinç tarlalarının üzerinden dağınık tuğla moloz sıradan yığınları ölçekte değişen binin üzerinde Angkor alanı sayısının tapınaklar, dünyanın en büyük tek dini anıt olduğu söyleniyor. Angkor tapınaklarının çoğu restore edilmiş ve birlikte, onlar Khmer mimarisinin en önemli siteyi oluşturmaktadır. Ziyaretçiler yılda iki milyon yaklaşım ve Angkor Wat ve Angkor Thom dahil olmak üzere tüm genişlik, topluca bir UNESCO Dünya Mirası olarak korunmaktadır. turistler arasında sitenin popülerlik kalıntıları korunması için birden fazla zorluklarla karşı karşıya.

2007 yılında, uydu fotoğrafları ve diğer modern teknikleri kullanarak araştırmacıların uluslararası bir ekip Angkor en az 1000 kilometrekarelik bir kentsel yayılma bağlayan ayrıntılı bir altyapı sistemi (390 sq mi) ile, dünyanın en büyük sanayi öncesi kent olmuştu sonucuna özünde iyi bilinen tapınaklar. sistematik, stabilize, depolama ve alanı boyunca suyun dağıtılması için kullanılan karmaşık bir su yönetim ağına, çünkü Angkor “hidrolik şehir” olarak kabul edilir. Bu şebeke öngörülemeyen muson sezonu telafi etmek ve aynı zamanda artan nüfusu desteklemek amacıyla sulama için kullanılmış sanılıyor. Angkor, Guatemala Tikal Maya kenti, en yakın rakibi 100 ve 150 metrekare arasında oldu toplam boyutu kilometre (39 ve 58 sq mi). Angkor alandaki nüfusun büyüklüğü, araştırma ve tartışma bir konu olmasına rağmen, yeni tespit tarım sistemleri bir milyon kişiye kadar desteklenen olabilir.

Angkorian bölgenin başlıca tapınak, Angkor Wat, Kral Suryavarman’ın II 1113 ve 1150 yılları arasında inşa edilmiştir. Suryavarman’ın rakip prens ile bir savaş hüküm süren sonra tahta. Bir yazıt mücadele sırasında, Suryavarman’ın rakibinin savaş fil atladı ve Garuda bir yılan öldürüyor sadece efsanevi kuş adam olarak, onu öldürdü, diyor.

askeri kampanyalar, diplomasi ve sağlam bir iç yönetim ile onun siyasi konumunu pekiştirdi sonra, Suryavarman’ın kendi kişisel tapınak mozole olarak Angkor Wat inşaatı başlattı. Kmer kralların gelenek ve Hindistan’da Vaishnavism eşzamanlı yükselişi belki etkilenmiş ile Breaking, o Vishnu ziyade Siva tapınağı ithaf. her iki tarafta yaklaşık yarım mil uzunluğundaki duvarlar, Angkor Wat, görkemli Dağı Meru, tanrıların evi temsil eden merkezi kuleleri ile Hindu kozmoloji, canlandırıyor; Dış duvarlar, dünyayı çevreleyen dağlar; ve hendek, ötesinde okyanuslar. Khmer tanrılarla Devaraja ve şıkta bu onun ikamet belirleme geleneksel tema, delil çok fazla. birbirleriyle ilişkili olarak tapınağın ölçüleri kendileri ve parçaları kozmolojik öneme sahiptir.

Suryavarman’ın mitolojisinde değil sadece sahneleri tasvir bas kabartmalarla süslü tapınağın duvarlar vardı, ama aynı zamanda kendi imparatorluk sarayının hayatından. sahnelerin birinde, kral kendisi yüksek bir taht üzerinde bağdaş kurmuş oturan ve katılanların bir kuş sürüsü şemsiye ve fanlar yardımıyla onu rahat yaparken, mahkeme tutarak, onun konularda daha büyük boyutta olarak tasvir edilir.

Kamboçya’nın Esrarlı Ruhlarının Koruduğu Angkor Harabeleri52:49

  • 10,934 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?