BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Bir grup bilim adamı üstüne muz, bir merdiven bir kafese beş maymun yerleştirilir ve ortada.

Bir maymun merdivene çıktım her zaman, bilim adamları soğuk su ile maymunlar geri kalanı batırılmış.

Bir süre sonra, bir maymun merdivenden yukarı başlamak istiyorum her zaman, diğerleri aşağı çekin ve dövdü olacaktır.

Bir süre sonra, hiçbir maymun ne kadar büyük bir günaha, merdiven tırmanma deneyin cesaret edemez.

Bilim adamları daha sonra maymunlar birini değiştirmeye karar verdi. Bu yeni maymun yaptığı ilk şey merdiveni tırmanmak başlar oldu. Hemen, diğerleri onu aşağı çekti ve onu dövdü.

Birkaç dayak sonra, yeni maymun değil, bir kenara dayak hiçbir belirgin nedeni var olmasına rağmen, merdivenden yukarı gitmek için asla öğrendim.

İkinci maymun değiştirilmiş ve aynı meydana geldi. İlk maymun ikinci maymunun dayak katıldı. Üçüncü bir maymun değiştirilmiş ve aynı tekrarlandı. Beşinci nihayet yanı sıra değiştirildi önce dördüncü maymun, aynı sonuçlanan değiştirildi.

olmadan hiç bir soğuk duş aldıktan – – Ne kaldı beş maymun bir grup merdiven tırmanmaya çalıştı herhangi bir maymun dövmeye devam etti.

Onlar merdiveni tırmanmak teşebbüs herkesi dövdü neden maymunlar sormak mümkün olsaydı, onların büyük olasılıkla cevap olacaktır “Bilmiyorum. Bu işler burada yapılır sadece nasıl. ”

Bunlar tanıdık geliyor mu?

Kaynak: Bu hikaye, günümüz masal, G.R. deneylerinde kısmen ilham kaynağı oldu bulundu Stephenson, 1920’lerde Wolfgang Kohler tarafından yürütülen şempanzelerin yanı sıra bazı deneyler “spesifik bir Kültür edinimi rhesus maymunları arasında öğrenilmiş tepki”. Yıllar geçtikçe, o şimdi haliyle kentsel efsane oluşturmak için bir araya parçalı edildi. Bu yazı zevk varsa, benzer Yüzüncü Maymun Etkisi takdir edebilir.

Akran baskısı (ya da sosyal baskı) etkisi bir akran grubu, gözlemciler, ya da etkileyen grup veya bireysel olanlar uymak için tutumları, değerleri veya davranışlarını değiştirmek için başkalarını teşvik eden bir birey Ezel Tavşancıl olduğunu. etkilenen sosyal gruplar üyelik açıkça tanımlanmamış olduğu hem üyelik bireyler (örneğin siyasi partiler ve sendikalar gibi) “resmen” üye olduğu grupları, ve klikler içerir. Ancak, bir kişi üye olmak ya da akran baskısı etkilenecek bir grubun üye olmak isteyen olması gerekmez. Bir de bir ilişkilendirme önlemek istediği ile dissosiyatif grupları tanımak ve böylece o grubun normlarına karşı davranabilir.

Siz ve ilişkileri her bir interaktif ve belirsiz bir şekilde diğer şekillendirme, birbirine bağlanmıştır. senin ilişkileri karşılıklı olarak artırılması zaman, mutluluk doludur. ilişkiler dengesiz bir güç dağılımı, ya da insanların psikolojik sakat ve başka zarar biriyle, tek taraflı olduğu zaman umutsuzluk bulmak nerede, o.

paradoks kişisel kendini sosyal etkileşim doğmuş ise, etik ilişkilerin sonucu olanların toplamından daha fazla olan bir benlik gelişimi olmasıdır etkileşimlerin-bazı ne “gerçek” sen, senin iç veya özel olarak adlandırdığımız kendini. ilişkilerinizi en iyi olmuştur zaman en çok çekirdek olarak tanımlamak Bu bölüm en güçlü olduğu. o kötü muamele zamanlarda, bu onuru üzerine bir saldırı var.

İnsanlar, aileler olmadan ne olursa olsun form gelen eşli gelen tek eşli ama aynı aileler genellikle mahvetti zaman, zarar da, nükleer genişletilmiş, zarar ve hasar var olamaz. Çünkü yakın temas, söylenmemiş tahvil ve başkalarının duygularının öğrenilirken, bir aile bireysel farklılıklar en az tolere edilir bir yer genellikle

Neden Akran Baskısı İşleri

Grup basıncı sosyal uygunluk üretiminde son derece etkilidir ve hiçbir yerde sadece tarif edilenler gibi küçük, birbirine sıkı sıkıya bağlı gruplara daha güçlü uymak basınçtır. Ve ne kadar güçlü bir grup basıncı deneysel ortaya konmuştur edilebilir. Psikolog Süleyman Asch eski ve en ünlü çalışmalardan biri yürütülen: O öznelerinize iki kart gösterdi. İlk on bir satır oldu. İkinci üç satır, bunlardan biri ilk kartta hattıyla aynı uzunlukta idi.

konular ilk kartta çizgi eşleşti üç satır hangi istenecektir. Ama eklenen kırışık vardı: Deney başlamadan önce diğer konular yapmadan önce yedi confederates kendi cevap vermek için, Asch düzenlenmiş vardı. Ayrıca, bazen yanlış cevap vermek için müttefiklerdensiniz talimat verdi. Sonunda, görevin görünüşteki basitlik rağmen, üç ya da dört takım konular aslında en az bir kez bir dört denek zaman yanlış cevap yüzde 50 ile kabul confederates tarafından verilen yanlış bir cevap ile anlaştı.

Yarım asır sonra, 2005 yılında, psikiyatrist ve nörolog Gregory Berns Asch’in çalışma-ve güncel neredeyse aynı sonuçları buldum. denekler daha sonra aynı veya farklı karar, nesnelerin bakmak ve Berns bir grup sordu. Birer birer, katılımcıların araştırmacıların görev yanıt verdiği beynin bir parçası görmek için izin veren bir beyin tarayıcı bağladım bulundu. Ama çalışmada 32 gönüllüye habersizce, dört kişi-onlar bekleyen bir araya geldi oda vardı bazı soruların sahte cevap vermek Berns tarafından istenmiş.

Bekleme salonunda, her konu ve işbirlikçilerinin ise, sohbet bir uygulama yuvarlak oynadı ve tüm grup bağ oluşturabilen bir yolu olarak, birbirlerine fotoğraflarını aldı. Sonra konu MR odasına gitti. konular nesneler aynı ya da farklı olsaydı ilk, diğerleri sonra karar, bir grup olarak gözlemlerini görüşeceklerini, söylendi. Şahıs daha sonra nesneyi grubun cevabı gösterilmiştir ve. Bazen grup oybirliğiyle yanlış bir yanıt verdi; Başkaları kez bir oybirliği doğru bir. Birkaç karışık cevaplar da dahil edildi.

Mantıksız Toplumsal Alışkanlıkların Nasıl Yerleştiğinin Kanıtı Olan İnanılmaz Deney01:26

  • 3,051 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?