BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Güzellik zevk veya memnuniyeti bir algısal deneyim sağlayan bir hayvan, bir fikir, nesne, kişi veya yerde bir özelliğidir. Güzellik, estetik bir parçası, kültür, sosyal psikoloji ve sosyoloji gibi incelenmiştir. “Ideal güzellik” hayranlık ya da mükemmellik için, yaygın belli bir kültürün güzellik atfedilen özelliklere sahiptir bir varlıktır.

“Güzellik” deneyim genellikle cazibe ve duygusal refahı duygularına yol açabilir doğa ile denge ve uyum içinde olmak gibi bazı varlık bir yorumunu içerir. Bu öznel bir deneyim olabilir, çünkü sık sık “güzellik bakanın gözündedir” dedi. söylenir

güzellik algıları evrimsel şeyler, insanlar ve güzel kabul manzara yönleri genellikle algılama insan genlerinin gelişmiş hayatta kalma yapma ihtimali durumlarda bulunmuş olması, tespit dair kanıtlar vardır.

En iyi İngilizce “güzellik” ya da “güzel” olduğunu κάλλος, Kallos çevirir klasik Yunan isim ve sıfat, καλός kalos oldu. Ancak, kalos ve aynı zamanda “iyi kalitede” “iyi” ya da tercüme ve bu nedenle sadece güzel daha geniş bir anlama sahip olduğunu olabilir. Benzer şekilde, kallos ilk ve en önemli insanlara uygulanan ve erotik çağrışım taşıdığını İngilizce sözcük güzellik farklı kullanıldı.

güzel için Koine Yunanca kelime hōraios, bir sıfat etimolojik “saat” anlamına gelen kelime ὥρα, hora gelen ὡραῖος oldu. Koine Yunanca, güzellik ve böylece “Kişinin saat olmak” ile ilişkili bulunmuştur. Eski görünmeye çalışan genç bir kadın ya da genç görünmeye çalışıyordu yaşlı bir kadın güzel kabul olmaz oysa Böylece, olgun meyve (zamanının), güzel kabul edildi. Evimde Yunanca, hōraios “genç” ve “olgun yaşlılık” da dahil olmak üzere birçok anlamı vardı

güzellik erken Batı teorisi gibi Pisagor olarak Sokrat öncesi dönemde erken Yunan filozofları, eserlerinde bulunabilir. Pisagor okulu matematik ve güzellik arasında güçlü bir bağlantı gördüm. Özellikle, altın orana göre belirlenmiş nesneler daha çekici görünüyordu belirtti. Antik Yunan mimarisi simetri ve oran bu görüşe dayanmaktadır.

Platon, diğer tüm Fikirler üzerinde Fikir (Formu) olarak güzelliği kabul. Aristoteles savunarak, güzel (Kalon kadar) ve erdem arasında bir ilişki gördü “Fazilet güzel amaçlamaktadır.”

Klasik felsefe ve erkekler ve ideal insan güzellik Yunan filozofların ilkelerine uygun olarak üretilen kadın heykelleri bir “klasik ideali” olarak bilinen şeyin yeniden kabulü için önde gelen Rönesans Avrupa’da yeniden keşfedilmiştir. Yunan ve Roma sanatçılar tarafından atılmıştır vakıflar da erkek güzellik için standart sağladığınız iken kadın insan güzelliği açısından, kimin görünüm uyan bu ilkelerine hala bir “klasik güzellik” denir ya söylenen bir kadın, bir “klasik güzellik” sahip batı medeniyet. Gotik döneminde güzellik klasik estetik kanon günahkâr olarak reddedildi. Daha sonra, Rönesans ve Hümanizm bu görüşü reddetti ve akılcı düzen ve oranlarda uyumu bir ürünü olarak güzellik düşündü. Rönesans sanatçıları ve (örneğin onun “sanatçıların yaşamlarında” Giorgio Vasari gibi) mimar mantıksız ve barbar olarak Gotik dönemi eleştirdi. Gotik sanatının üzerinde bu bakış 19. yüzyılda, romantizm kadar sürdü.

Age of Reason bir felsefi konu olarak güzellik bir ilgi bir artış gördü. Örneğin, İskoç filozof Francis Hutcheson güzellik “birlik çeşitliliği ve çeşitli birlik” olduğunu savundu. Romantik şairler de, “Bir Grecian Urn üzerinde Ode” savunarak, John Keats ile, güzellik doğa ile son derece endişe haline geldiği

Güzellik her -yani gerçek, hakikat güzellik olduğunu.
Ye yeryüzünde bildiğimiz ve bütün siz bilmemiz gerekir.
Romantik dönem
Romantik dönemde, Edmund Burke klasik anlamda ve yüce güzellik arasında bir fark öne. Burke ve Kant tarafından irdelenmiştir olarak yüce kavramı, Gotik sanatı ve mimarisi görüntüleme önerdi olmasa yüce olarak güzelliğin klasik standardına uygun olarak.

20. yüzyıl ve sonrasında
20. yüzyıl postmodernizmin anti-estetik sonuçlanan, hem sanatçılar ve filozoflar tarafından güzellik artan reddi gördü. Bu güzellik Power Will Güzellik Will olduğunu savundu postmodernizmin ana etkiler, Friedrich Nietzsche’nin, birinin merkezi bir endişe olmasına rağmen.

güzellik, postmodernizmin reddi ardından, düşünürler önemli bir değer olarak güzellik döndü. Amerikan analitik felsefe Guy Sircello önemli bir felsefi kavram olarak güzellik durumunu teyit için bir çaba olarak Güzellik yaptığı Yeni Teorisi önerdi. Elaine Scarry de güzellik adalete ilişkin olduğunu savunuyor.

İnsan güzelliği
Ana madde: Fiziksel çekiciliği
bireysel olarak veya toplum birliği ile olsun, sık sık bu tür kişilik, zeka, zarafet, nezaket, karizma, bütünlük, uyum ve gibi psikolojik faktörleri içeren iç güzelliği bir kombinasyonu dayanmaktadır, “güzel” olarak bir kişinin karakterizasyonu zarafet ve estetik bir esasına göre değerlenmektedir fiziksel özelliklerini içeren dış güzellik (yani fiziksel çekiciliği).

güzellik Standartları kültürel değerlerini değiştirerek dayalı zamanla değişti. Tarihsel olarak, resimler güzellik için farklı standartlar geniş bir yelpazede göstermektedir. Ancak, pürüzsüz bir cilt, poslu organları ve düzenli özelliklere sahip, nispeten genç insanlar, geleneksel olarak tarih boyunca en güzel kabul edilmiştir.

Pompeii, c Roma kadının fresk. 50 AD
Fiziksel güzellik güçlü bir göstergesi “averageness” dir. insan yüzleri görüntüleri kompozit görüntü oluşturmak için bir araya ortalaması alınır, bunlar giderek daha yakın “ideal” bir görüntü haline ve daha cazip olarak algılanmaktadır. Bu ilk Francis Galton, Charles Darwin’in kuzeni, her biri için tipik bir yüz görünümü olmadığını görmek için vejetaryenler ve suçluların yüzleri fotoğrafik kompozit görüntüler üst üste geldiklerinde, 1883 yılında fark edildi. Bunu yaparken, o kompozit görüntüler bireysel görüntülerin herhangi kıyasla daha cazip olduğunu fark ettim. Araştırmacılar daha kontrollü şartlar altında sonuç çoğaltılır ve yüzleri bir dizi bilgisayar oluşturulan matematiksel ortalama daha olumlu bireysel yüzlerine göre puan olduğunu bulduk. Genetik veya edinsel kusurların olmadığını göstermektedir çünkü, cinsel yaratıklar ağırlıklı ortak veya ortalama özellikleri sahip arkadaşları çekici olduğunu evrimsel avantaj olduğu iddia edilmektedir. kanıt güzel yüzler için bir tercih erken bebeklik döneminde ortaya çıkar ve muhtemelen doğuştan ve çekiciliği kurulduğu tarafından kurallar farklı cinsiyetler ve kültürler arasında benzer o da vardır.

araştırmacılar tarafından incelenen olmuştur güzel kadın bir özelliği, yaklaşık 0.70 bir bel-kalça oranıdır. Fizyologlar, kum saati figürleri olan kadınların nedeniyle bazı kadın hormonlarının daha yüksek seviyelere diğer kadınlara göre daha verimli olduğunu bilinçaltında durum erkeklerin arkadaşları seçerek olabilecek bir gerçeği göstermiştir.

İnsanlar ya da güzel değil ne olduğunu belirlemek için medyada gördüğünüz görüntüler etkilenmektedir. Bazı feministler ve doktorlar dergilerde yer çok ince modeller yeme bozuklukları teşvik olduğunu ileri sürmüşlerdir ve diğerleri filmlerde ve reklamlarda yer beyaz kadınların baskın, güzellik Avrupa merkezli kavramına renk kadınlarda aşağılık duyguları yol açtığını iddia ettiler, ve içselleştirilmiş ırkçılık.

Siyah bu kavramı dağıtmaya çalıştı güzel kültürel bir harekettir.

Fatima Lodhi, Pakistan çeşitlilik ve anti-colorism savunucusu genç, “Güzellik tüm şekiller, gölgeler ve boyutlarda gelir” iddia ediyor.

Japonya’da ‘bishonen’ olarak erkeklerde güzellik kavramı bilinmektedir. Bishonen dişiller özelliklere sahip erkeklere atıfta Japonya’da güzellik standardı oluşturulması ve genellikle kendi pop kültür idoller sergilenen fiziksel özellikleri. Japon Estetik Salonları A milyarlarca dolarlık bir endüstri bu nedenle vardır.

toplum üzerindeki etkileri

çiçek tasarımı, Jin hanedanı (1115-1234 AD), Şanghay Müzesi ile Çin yeşim süsleme

Atacama Çölü’nde gece gökyüzü. noctcaelador kavramı duygusal bir eki, ya da sevgisini, gece gökyüzünde açıklar
Güzellik karşılaştırma standardı sunar ve elde değil ne zaman kızgınlık ve memnuniyetsizlik neden olabilir. “Güzellik ideali” uymaz insanların kendi toplulukları içinde ostracized olabilir. televizyon durum komedisi Ugly Betty nedeniyle onlar çirkin gördükleri kişilere karşı toplumun unwelcoming tutumlar zorlukları ile karşı karşıya bir kız hayatını canlandırıyor. Ancak, bir kişi de dolayı güzellik taciz hedeflenmiş olabilir. Malena olarak, bir çarpıcı güzel İtalyan kadın kocalarını “woo” olabileceği korkusuyla çalışmalarını vermeyi reddeden toplumun kadınların yoksulluğa zorlanır. Baktığım Gözüyle belgesel Güzellik güzel kabul kadınların görüşmeler yoluyla toplumsal bereket ve kadın güzelliğinin küfürler hem araştırıyor.

Araştırmacılar iyi görünümlü öğrenciler sıradan bir görünüme sahip öğrencilerden daha öğretmenlerinden daha yüksek notlar almak bulduk. fiziksel olarak çekici “sanıkları” göstermiştir sahte ceza davalarını kullanılarak bazı çalışmalar olması olasılığı daha azdır suçlu-ve suçlu bulunduğu takdirde iddia edilen suç dolandırıcılık iken ters etki gözlenmiş olmasına rağmen, belki de (hafif cümleler-daha az çekici olanları almak olasıdır jüri) suç kolaylaştırılması olarak davalının çekiciliğini algılanan çünkü. gençler ve psikiyatrist ve kendi kendine yardım yazarı Eva Ritvo bu kadar genç yetişkinler arasında yer Çalışmaları, cilt sorunları, sosyal davranış ve fırsat üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Ne kadar para bir kişi de fiziksel güzellik etkilenebilir kazanır. Bir çalışmada fiziksel çekiciliği düşük insanlar 5 sırayla 3 iyi görünümlü kabul edilir olanlara göre daha az yüzde 8’e kazanmak sıradan görünümlü insanlar, daha az yüzde 10 kazanmak bulundu. onlar varsayılan az olasıdır, ancak krediler için piyasada, en çekici insanlar, onayları almak için daha az olasıdır. evlilik pazarında, kadın görünüyor bir prim vardır, ama erkekler görünüyor pek önemi yok.

Tersine, çok çirkin olan hırsızlık, yasadışı uyuşturucuların satan hırsızlık değişen suçların bir dizi suç için bireyin yatkınlığını artırır.

görünüşlerine göre başkalarına karşı ayrımcılık fiziksel görünüş olarak bilinir.

Augustine “Güzellik gerçekten Tanrı’nın iyi bir hediyedir.; Ama iyi o büyük iyi düşünmek olmayabilir, Tanrı bile kötü onu dağıtır” güzellik dedi

Çirkinlik
Çirkinlik bakmak için tatsız ve oldukça olumsuz değerlendirme ile sonuçlanan bir kişinin veya şeyin bir özelliğidir. çirkin estetik, çirkin itici ya da saldırgan olmaktır.

başkalarına çirkin görünen insanlar benzer işçilerden daha yılda 10 ila 15 oranında daha az kazanç, iyi belgelenmiş ayrımcılığa maruz ve hemen hemen her iş için işe daha az olasıdır, ancak ayrımcılıkla mücadele için yasal başvuru yoksundur.

Bazı insanlar için, çirkinlik kendi persona merkezi yönüdür. Jean-Paul Sartre tembel göz ve şişirilmiş, asimetrik bir yüzü vardı, ve onun kendini tarif çirkinlik ile uzlaşmak için onun ömür boyu mücadele felsefi fikirleri birçok bağladı. Sokrates de bizim dışa çirkinlik bizi kaydedebilirsiniz felsefe sonucuna, bir felsefi temas noktası olarak görev yaptığı çirkinlik kullanılır. Onun algılanan çirkinlik için kendi zamanında ünlü, Abraham Lincoln çağdaş tarafından tanımlanmıştır: “O çirkin olduğunu söylemek başka bir şey değildir; onun rakam grotesk olduğunu eklemek, yeterli bir izlenim ulaştırmaktır.” Ancak, onun görünüyor onun hukuk ortağı William Herndon, “O herhangi bir yöntemle güzel bir adam değildi yazdığı gibi, kendi kişisel ve siyasi ilişkilerde bir varlık olduğunu kanıtladı, ne diye bir çirkin biriydi, o dikkatsiz bir çirkin adam oldu . onun görünüyor, sade görünümlü ve düz oyunculuk hiç pompa, ekran veya haysiyet, sözde vardı onun arabası ve yatağın basit göründü o üzgün görünüşlü bir adam vardı;.. onun melankolik yürürken ondan damladı . onun belirgin kasvet arkadaşları etkiledi ve ona kimse onun büyük başarı araçlarını sempati yarattı.

Neden Bazı İnsanlar Bize Güzel ya da Çekici Gelir?45:50

  • 342,092 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?