Kimsenin bilmediği bir şeyi öğrendiğindeki heyecanını düşün ya da zekice bir şey söylediğinde arkadaşlarının sana hayranlıkla bakışlarını hatırla… Niye böyle?

Çünkü sen meraklısın. Hayatın boyunca bir sürü şey merak ettin. Aradın, sordun, denedin, çözdün. Meraklandın ve kendine bir sürü şey kattın. Bak bugün de Merak TV’yi buldun : )

Merak TV, keşfetmen, sorgulaman, ilham alman, öğrenmen kısacası; aklını beslemen için burada. Tadını çıkar.

* * *
Merak TV’nin Hikayesi

Merak TV’yi kurmadan önce “merak” dediğimiz şey üzerine biraz araştırma yaptık. Bizleri neyin, neden meraklandırdığıyla ilgili bir sürü makale, kitap okuduk.

Meraklı olmanın hayatımıza neler kattığını yüzlerce büyük beynin ağzından dinledik. Aradığımız şey olayın nasılıydı. Meraklı olmak yani aklımızı beslemek için ne yapmalıydık?

Bir süre sonra parçalar birleşti. Çağ atlatan keşiflerde bulunmuş o zeki insanların bir çoğunun söylediği 4 ana adım vardı;

  1. Sorgula: En doğru bildiklerini bile sorgula.
  2. İlham Al: Yaratıcılığın peşinde ol, birleştirilmemiş noktaları birleştir.
  3. Öğren: Kendine yeni bilgiler ve yetenekler kat.
  4. Keşfet: Harekete geç ve deneyimle.

Bu kadar net adımlar bulmuş olmak bizi çok heyecanlandırdı ve Merak TV’yi bu adımlar üzerine kurduk. Şimdi, bu 4 adıma hizmet edecek videolarla Merak TV’yi dolduruyoruz.

Bizim gibi meraklı olan herkes için, kendilerine bir şey katmak istedikleri herhangi bir zamanda gelip akıllarını besleyebilecekleri bir yer yaratmaya çalışıyoruz.

Dünyaya daha meraklı gözlerle bakmana en ufak bir katkımız olursa, ne mutlu bize.

Merak ettiğin için teşekkür ederiz : )

* * *

Merak Neden Önemli?

Dahilerde görülen en önemli ortak özelliklerden biri merak. Meraklı olmayan bir dahi bulmanız mümkün değil.

Thomas Edison, Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Richard Feynman hepsi olağanüstü meraklı kişilerdi. Hatta Richard Feynman meraklı maceraları üzerine bir kitap bile yazmıştı.

 

Aklı Çalıştırır

Meraklı insanlar sürekli soru sordukları ve cevaplar aradıkları için beyinleri hep aktiftir. Nasıl vucudumuzdaki kaslar düzenli antrenmanla güçleniyorsa, beynimiz de meraklı olmanın sağladığı beyin aktivitesiyle sürekli güçlenir ve güçlenir.

 

Yaratıcılığı Arttırır

Herhangi bir şey ile ilgili meraklandığında, aklımız o konuyla ilgili yeni fikirlere açık hale gelir ya da yeni fikirler üretir. Yeterince meraklı olmayan insanlar, gözlerinin önündeki fikirleri göremezler.

 

Yeni Fırsatlar Sunar

Meraklı olduğunuzda yeni dünyalar yeni olasılıkların varlığını keşfedersiniz. Bu fırsatlar normalde hayatın sıradanlığı arasında akar gider ve kaybolur. Ama meraklı insan gizemin ve sıradanlığın arkasına baktığı için fırsatları yakalar.

 

Hayata Heyecan Katar

Meraklı insanın hayatı hiçbir zaman sıkıcı değildir. Dünyanın en normal ya da sıkıcı şeyi gibi görünen bir şeyin detaylarını keşfetmeye çalışarak kendini zihinsel bir maceraya atabilir. Onun için her zaman ilgi çekici bir şey vardır ve bütün hayat onun için oyuncaklardan ibarettir.

 

Gördüğün gibi meraklı olmak hafife alınabilecek bir şey değil. Hayata meraklı gözlerle bakmanın kattığı renkler eşsiz.

Merak TV ile biz o renkleri çoğaltmak istiyoruz.