BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Matematiksel numara π yaygın olarak 3,14159 yaklaştırılan bir matematik sabitidir. Kendi çapında bir çemberin çevresinin oranıdır. O da bazen “pi” olarak yazıldığından olsa, orta 18. yüzyıldan beri Yunan harfi “π” tarafından temsil edilmiştir.

İrrasyonel bir sayı olan π tam bir kısmını (eşdeğer, onun ondalık gösterimi kalıcı yinelenen düzende yerleşir asla sona erer ve asla) olarak ifade edilemez. Yine de, 22/7 ve rasyonel sayı olarak kısımlar genellikle π yaklaştığı kullanılır. basamak rasgele dağılmış olduğu görülmektedir; Ancak, bugüne kadar, bu hiçbir kanıt bulunmuştur. rasyonel katsayılarına sahip sıfır olmayan herhangi bir polinomun kökü olmayan bir sayı – Ayrıca, π aşkın bir sayıdır. π Bu aşkınlık, bir pusula ve cetvel ile daire kare alma antik meydan çözmek için imkansız olduğunu ima eder.

Eski uygarlıklar π değeri pratik nedenlerle hassas bir şekilde hesaplanabilir gerekiyordu. Çinli matematik ve yaklaşık beş 5. yüzyılda CE Hint matematik için, geometrik teknikler kullanılarak, yedi basamak olarak hesaplanmıştır. Sonsuz serisine dayanan π için tarihsel ilk tam formülü, bir bin yıl kadar sonra, 14. yüzyılda Madhava-Leibniz serisi Hint matematik keşfedildi zaman mevcut değildi. 20. ve 21. yüzyıllarda, matematikçiler ve bilgisayar bilimciler hesaplama gücünün artırılması ile kombine edildiğinde, 13300000000000 (1013) basamak üzerinde, 2015 itibariyle, pi için ondalık gösterimi genişletilmiş yeni yaklaşımlar keşfetti. Hemen hemen tüm bilimsel uygulamalar hiçbir π birkaç yüz basamak daha ve birçok önemli ölçüde daha az gerektirir, bu nedenle bu hesaplamalar için temel motivasyon kayıtları kırmaya insan arzusudur. Ancak, ilgili kapsamlı hesaplamalar Test süper ve yüksek hassasiyetli çarpma algoritmaları için kullanılır olmuştur.

Tanımı daire ile ilgilidir, çünkü π trigonometri ve geometri birçok formüller, daire, elips ya da küreler Bilhassa bulunur. Aynı zamanda kozmoloji, sayılar teorisi, istatistik, fraktallara, termodinamik, mekanik ve elektromanyetik olarak diğer bilim dallarında kullanılan formüller bulunur. π yaygınlığı en yaygın olarak bilinen matematiksel sabitleri biri hem içinde hem de bilimsel topluluk dışında yapar: buna adamış birçok kitap yayımlandı, Pi sayısı Günü ve π basamak genellikle neden bir rekor hesaplamalar kutlanır haber manşetlere. 70.000 üzerinde basamak kayıtlarına yol açmıştır hassasiyet artan π değerini ezberlemek çalışır.

Birçok kişi π basamak çok sayıda ezberlemiş, bir uygulama piphilology denir. Bir ortak teknik kelime uzunlukları π rakamlarını temsil ettiği bir hikaye ya da şiir ezberlemek: ilk kelime üç harf, ikinci kelime birine sahiptir vardır, üçüncü dört sahiptir, dördüncü birine sahiptir, beşinci beş sahiptir ve vb. aslında İngiliz bilim adamı James Jeans tarafından geliştirilen bir ezber yardım, erken örneği, “Ben kuantum mekaniğini içeren ağır dersler sonra bir içki, elbette alkollü, istediğiniz nasıl.” şiir kullanıldığında, bazen Piem olarak adlandırılır. π ezberlemek için Şiirler İngilizce’nin yanı sıra birçok dilde oluşan edilmiştir.

Guinness World Records tarafından onaylanmış π, rakamlarını ezberlemek için rekor, 2006 yılında Mart 2015 9 saat Rajveer Meena Hindistan’da okunduğu 70.000 hane ve 21 27 dakika, Akira Haraguchi, emekli Japon mühendis, okunduğu iddia 100.000 ondalık, ancak iddia Guinness World Records tarafından doğrulanmadı. Rekor π ezberci tipik şiirleri güvenmeyin, ancak bunun yerine bu sayı desen ve loci yöntemi hatırlamak gibi yöntemleri kullanabilirsiniz.

Birkaç yazar kelime uzunlukları π rakamlarını temsil etmek için gerekli olan kısıtlı yazı, yeni bir form oluşturmak için π rakamlarını kullandık. Cadaeic Cadenza bu şekilde π ilk 3835 basamak içerir ve tam boy kitap değil Wake 10.000 kelime, π her temsil eden bir rakamı bulunur.

Belki de tanımı ve formüllerde onun her yerde varlığını basitliği, π daha başka matematiksel yapıları daha popüler kültürde temsil edilmiştir.

Hindistan ziyaret ederken π hesaplanması ve keşfetmek için bir formül – tarihsel ilk tam – 2008 Open Üniversitesi ve BBC belgesel ortak yapım, BBC Four Ekim 2008’de yayınlanan Matematik, Hikayesi, İngiliz matematikçi Marcus du Sautoy bir görselleştirme gösterir trigonometri katkıları.

Palais de la Découverte (Paris’te bir bilim müzesi) olarak pi odası olarak bilinen dairesel bir oda var. onun duvarında π 707 basamak yazılıdır. rakam kubbe benzeri tavana bağlı büyük ahşap karakterlerdir. basamak 528 hane başlayan bir hata dahil İngiliz matematikçi William Shanks tarafından bir 1853 hesaplanmasına dayanmaktadır. Hata 1946 yılında tespit ve 1949 yılında giderilmiştir.

Carl Sagan romanı İletişim evrenin yaratıcısı derin π basamak içinde mesaj gömülü ileri sürülmektedir. π ve rakam da Kate Bush tarafından albümünden Hava şarkının “Pi” sözler dahil edilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok okul (ABD tarzı 3/14 yazılı) 14 Mart’ta Pi Günü gözlemlemek. π ve dijital gösterimi genellikle matematiksel ve teknolojik fikirli gruplar arasında iç şakalar için kendini tarif “matematik meraklılarının” tarafından kullanılmaktadır. Massachusetts Institute of Technology’de birkaç üniversite alkış “3.14159” yer alıyor. Tarih ve saat 3/14/15 09:26:53 pi çok daha fazla basamak yansıyan çünkü 2015 yılında Pi Günü özellikle önemli oldu. 3,1416: – 3/14/16 – 4 ondalık basamağa yuvarlanır pi değeri yıl dahil tarih nedeniyle 2016 yılında Pi Günü de önemli

değerli teknoloji patent Nortel portföyü için 2011 ihale sırasında, Google π dahil matematiksel ve bilimsel sabitler dayalı alışılmadık belirli tekliflerin bir dizi yaptı.

1958 yılında Albert Kartal formülleri basitleştirmek için τ ile = π / 2’ye değiştirilmesi önerisinde bulundu. Bununla birlikte, diğer araştırmacılar bu şekilde τ kullanımı bilinmektedir. Bazı insanlar bir sırayla veya yarıçapı ziyade çapına bir çemberin çevresinin oranı olarak radyan sayısı, o τ savunarak, farklı bir değer, τ = 6.283185 … = 2π kullanmak, π daha doğal ve birçok formüller kolaylaştırır. Bu sayının kutlamaları, yaklaşık 28 Haz “Tau Günü” yapmak ve “iki kez pasta” yiyerek, 6.28 eşittir, çünkü medyada bildirilmiştir. Ancak τ bu kullanım ana matematik yolunda vermiş değil.

1897 yılında, amatör Amerikalı matematikçi 3.2 de dahil olmak üzere, pi için çeşitli yanlış değerler ima daire ve alan metinleri kare için bir yöntem tarif Indiana Pi Bill, geçmek Indiana yasama ikna etmeye çalıştı. Tasarı yasama fiat bilimsel sabitin değeri oluşturmak için bir girişim olarak tanınıyor. Tasarı Temsilciler Indiana Meclisi tarafından kabul, ama Senato tarafından reddedildi.

Pi Sayısının 100.000 Basamağını Ezbere Söyleyebilen Adam13:11

  • 1,466,161 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?