BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Attila Hun olarak, Mart 453. yılında ölümüne kadar 434 den Hun hükümdarı oldu Attila sık sık toprakları üzerinde Attila Hun İmparatorluğu, diğerleri arasında Hunlar, Ostrogotlar ve Alanlar oluşan bir aşiret konfederasyonu lideri oldu sevk Orta ve Doğu Avrupa.

Saltanatı sırasında, o Batı ve Doğu Roma İmparatorluğu en korkulan düşman biriydi. O iki kez Tuna geçti ve Balkanları yağmaladılar, ama İstanbul’u almak mümkün oldu. İran’da yaptığı başarısız bir kampanya Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu’nun işgali ile 441 yılında izledi, başarı olan Batı’yı istila Attila cesaretlendirmiş. O da 451 yılında Ren nehrini geçmek ve katalon savaşı mağlup olduktan önce kadarıyla Aurelianum (Orléans) olarak yürüyen, Roma Galya’yı (Modern Fransa) fethetmek için çalıştı.

Daha sonra kuzey eyaletlerini yıkıcı, İtalya’yı işgal, ancak Roma almak başaramadı. O Romalılara karşı ileri kampanyalar için planlanan, ancak gepidler onun yakın danışmanı Ardaric Hun İmparatorluğu hızla çöktü sonra Hun yönetimine karşı bir Germen ayaklanma, led Attila’nın ölümünden sonra 453. yılında öldü.

Attila’nın tarih yalnızca tam kaynaklar Hunlar düşmanları tarafından Yunanca ve Latince yazılmış ki, büyük bir meydan okuma ile karşı karşıya. Attila’nın çağdaşları hayatının birçok referansları sol, ancak bu sadece fragmanları kalır. Priscus Yunanca yazdığı bir Roma diplomat ve tarihçi, ve o Belli ki onun tarafından önyargılı olduğu 449. yılında Hun mahkemede Theodosius II büyükelçiliğinin bir üyesi olarak, bir tanık ve Attila hikayesi bir aktör hem de oldu siyasi konumu, ama onun yazma Attila yaşam hakkında bilgi için önemli bir kaynak olduğunu ve kendisine fiziksel bir açıklama kaydedilmiş olduğu bilinen tek kişidir. O 430 476 kadar dönemini kapsayan sekiz kitap Geç Roma İmparatorluğu’nun bir tarih yazdı.

Bugün Priscus sadece parçaları var ‘çalışması, ancak 6 yüzyıl tarihçileri Procopius ve Jordanes, özellikle Jordanes içinde tarafından yaygın gösterildi’ Menşe ve Gotlar’ın Deeds. Bu Priscus tarihine sayısız referanslar içerir ve aynı zamanda Hun imparatorluğunun ve komşuları hakkında önemli bir bilgi kaynağıdır. O Attila’nın ölümünden sonra bir yüzyıl boyunca Attila ve Hunlar halkının mirasını açıklar. Marcellinus’un, aynı dönemde, Justinianus bir şansölye gelir de Hunlar ve Doğu Roma İmparatorluğu arasındaki ilişkileri açıklar.

Sayısız dini yazıları 6. ve 17. yüzyıllar arasında el kopyalama yıllar kimlik doğrulaması veya bozuk bazen zor yararlı ama dağınık bilgileri içerir. 12. yüzyılda Macar yazarlar şanlı ataları olarak olumlu bir ışık Hunlar canlandıracak diledi ve böylece belirli tarihsel unsurları bastırılmış ve kendi efsanelerini ekledi.

Hunların edebiyat ve bilgi kendilerini destanlar vasıtasıyla, ağızdan aktarılan ve nesilden nesile aşağı teslim edilmiştir şiirler attılar edildi. Dolaylı olarak, bu sözlü tarih fragmanları İskandinav ve Almanlar, 9. ve 13. yüzyıllar arasında yazdığı Hunlar komşularının literatürde aracılığıyla bize ulaştı. Attila gibi Nibelungenlied birçok Ortaçağ epik, yanı sıra çeşitli eddas ve Saga önemli bir karakterdir.

Arkeolojik araştırma Hunların yaşam tarzı, sanat ve savaş hakkında bazı ayrıntıları ortaya çıkardı. henüz bulunamamıştır bir kaç savaşlar ve kuşatmalar izleri, ama bugün Attila türbesi ve onun sermayesinin yeri vardır.

434 (aynı zamanda Rua veya Ruga olarak da bilinir) Ruga ölümü birleşik Hun kabilelerinin kontrolü, kardeşi Muncuk Han, Attila ve Bleda oğulları bıraktı. İki kardeşlerin zamanda liderlik varsayımı ‘üyeliği, Hun kabileleri Doğu Roma İmparatorluğu içinde sığındığı çeşitli dönekler, kardeşlerin ile aynı fikirde muhtemelen Hun soylu iadesi için Doğu Roma İmparatoru Theodosius II elçileri ile pazarlık vardı’ .

Ertesi yıl, Attila ve Bleda Margus (Požarevac) imparatorluk Ortaelçiliğinden, tüm Hun şekilde at sırtında oturmuş ile bir araya geldi ve başarılı bir antlaşma müzakere. Romalılar tüccarlar Hunnish kendi pazarlarını açmak için 350 Roma pound (c. 115 kg) altın, onların önceki haraç iki katına, kaçakları geri dönmek için, ve Hunlar tarafından her Romalı esir sekiz katılaşma fidye ödemeyi kabul etti . antlaşma memnun Hunlar, Roma İmparatorluğu’ndan decamped ve belki pekiştirmek ve imparatorluklarını güçlendirmek için, büyük Macar Ovası evlerine döndü. Theodosius kentin ilk deniz duvar inşa, Konstantinopolis duvarlarını güçlendirmek ve Tuna Nehri boyunca yaptığı sınır savunma kurmak için bu fırsatı kullandı.

onlar Sasani İmparatorluğu’nu işgal ederken Hunlar önümüzdeki birkaç yıl için Roma gözden uzak kalmıştır. Onlar Sasaniler tarafından Ermenistan’da yenildi, onların işgali terk ve Avrupa’ya geri onların dikkatini döndü. 440, onlar antlaşma ile kurulmuştur Tuna’nın kuzey kıyısında piyasada tüccarlar saldıran, Roma İmparatorluğu sınırları yürürlükte olan yeniden ortaya çıktı.

Tuna geçerken, onlar Viminacium, Moesia bir şehir (Priscus göre) de dahil olmak üzere, nehir üzerinde Illyricum şehirlerine ve kaleleri yakıp koydu. Onların önceden onlar Romalılar Attila onun olarak kabul özelliği muhafaza eden bir fil teslim etmesini talep Margus, başladı. Romalılar piskoposun kaderini ele ederken, o Hunlar gizlice uzak terlik ve onlara kenti ihanet.

Hunlar Tuna Nehri boyunca şehir-devletleri saldırdı iken, (Geiseric önderliğinde) Vandallar Batı Roma Afrika’nın il ve Kartaca sermayesini ele geçirdi. Kartaca, Batı İmparatorluğu’nun en zengin eyaleti ve Roma için yiyecek bir ana kaynağı oldu. Sasani Şah Yazdegerd II 441 yılında Ermenistan işgal etti.

Romalılar Afrika’da Vandallar karşı bir sefer monte etmek için Sicilya göndererek, kuvvetler Balkan alanını çıkardı. Bu da Hunnish ordusu Margus ve Viminacium görevden ve ardından Singidunum (Belgrad) ve Sirmium aldı 441 yılında işgal Balkanlar, içine Attila ve Bleda Illyricum’un yoluyla açık bir yol bıraktı. 442 sırasında Theodosius Sicilya askerlerini hatırladı ve Hunlar karşı operasyonlarını finanse etmek için yeni paralar büyük bir sorunu emretti. O Hunlar mağlup inanıyordu ve Hunnish kral taleplerini reddetti.

Attila bu tür kuşatma kuleleri koçbaşları ve haddeleme gibi, Tuna Nehri boyunca ilerledikçe yeni askeri silahlarla donatılmış 443 Hunlar bir kampanya ile cevap verdi ve onlar Ratiara askeri merkezlerini istila ve başarıyla Naissus (NIS) kuşattı.

Nišava Nehri boyunca ilerleyen Hunlar yanında Serdica (Sofya), Philippopolis (Plovdiv), ve Arcadiopolis (Lüleburgaz) aldı. Onlar karşılaştı ve Konstantinopolis’in dışında bir Roma ordusunu yok ama Doğu sermayenin çift duvarlarla tarafından durduruldu. Onlar Callipolis (Gelibolu) yakın bir ikinci ordusunu bozguna uğrattılar.

Onun silahlı kuvvetlerinin elimden Theodosius, barış şartlarını müzakere Orientem Anatolius başına Magister militum gönderme, yenilgiyi kabul etti. terimler önceki antlaşma daha sert idi: İmparator üzerinde 6.000 Roma lira işgali sırasında anlaşmanın şartlarını isyan ettikleri için ceza olarak altın el anlaştılar (c 2000 kg.) Yıllık haraç 2.100 Roma lira yükselen, üç oldu altın (c 700 kg.); ve her Roma esir için fidye 12 katılaşma yükseldi.

Onların talepleri bir süreliğine karşılandı ve Hun krallar imparatorluğun içine çekildi. Bleda (muhtemelen 445 civarında) Bizans’tan Hunların çekilmesinin ardından öldü. Attila sonra Hunlar tek hakimi olma, kendisi için taht aldı.

Roma’ya Diz Çökrüten Müthiş Savaşçı; Hun İmparatoru Atilla49:56

  • 0 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?