BAŞKA BİR VİDEO DAHA? 🎲 RASTGELE İZLE

Sezen Aksu (Fatma sezen Yıldırım, 13 Temmuz 1954 Sarayköy, Denizli, Türkiye), dünya çapında 40 milyonun üzerinde albüm sattı Türk pop müzik şarkıcısı, şarkı yazarı ve yapımcı. Onun takma “Türk Pop Kraliçesi” ve Minik Serçe ( “Küçük Serçe”) içerir.

Türk pop ve dünya müziği Aksu’nun etkisi 1975 yılında onu ilk beri devam eden ve Sertab Erener’in, Şebnem Ferah, Aşkın Nur Yengi, Hande Yener, Levent Yüksel gibi birçok diğer müzisyenler, onu himayesi ve işbirliği ile takviye edilmiştir. Goran Bregovic onu uluslararası bir izleyici kitlesine genişletilmiş ile Tarkan’la Eserleri “Şımarık” ve “Şıkıdım” ve onun işbirliği gibi kıta hit sonuçlandı.

Sezen Aksu Sarayköy, Denizli, Türkiye’de doğdu. O üç yaşında ve o orada onun çocukluk ve erken gençlik geçirdi zaman Ailesi Bergama taşındı. Onlar bir doktor veya mühendis olarak istikrarlı bir mesleğe sahip olmak, onu istediği için Aksu’nun ailesi onu şarkı cesaretini. O da evi terk kadar bekleyin ve ailenin balkonda şarkı için kullanılır. Liseyi bitirdikten sonra, o yerel tarım enstitüde eğitim almaya başladı, ancak müzik konsantre üniversiteyi bıraktı.

onun yakın arkadaşı Ajda Pekkan ile birlikte, Aksu 1970’lerde Türk pop müziğinin temellerini ile yatırılmaktadır. Onun sesi de Balkanlar ve Yunanistan yayıldı. Aksu ayrıca kritik değerlendirmek üzere Avrupa ve ABD dışındaki gezdi etti.

O Türkiye’de anayasa reformu, azınlık hakları, kadın hakları, çevre ve eğitim reformu için destek de dahil olmak üzere, çeşitli nedenleri savunulan vardır. Aksu, evli ve dört kez boşanmış, ancak Ali Engin Aksu, şu anda Kanada’da bulunan jeoloji doktora ikinci evliliğinden adını muhafaza edilmiştir. O da Pist’on grubun bir vokalist olan Sinan Özer adlı Mithat Can, bir oğlu var.

Nükhet Duru ve Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda bir konser Sezen Aksu, İstanbul, 2012
Sezen Aksu “sezen Seley” adı altında 1975 yılında ilk single’ı Haydi şansım / Gel Bana yayınladı. Onun 1976 tek Olmaz Olsun / Vurdumduymaz Türk listelerinde bir numaraya ulaşana kadar Ancak, o keşfedilmemiş kaldı. “Yılın Kadın Sanatçısı Promising” 1976 yılında Sezen Aksu. İlk albümü ona bir Türk gazeteci tarafından kaleme takma vermek oldu 1978 tarihli Serçe oldu.

Bir Aksu nihayet 70’lerin ortalarında Eurovision Şarkı yarışmasına başvurmak için Türkiye’yi var sürücü. İronik, ancak o üç kez Küçük Bir Aşk Masalı (A Little Aşk Masalı) Özdemir Erdoğan ile bir düet oldu yarışma için ulusal finalde yarıştı rağmen, “Heyamola” Coşkun Demir ve Ali Kocatepe ve 1945 ile bir üçlü olarak yapıldı gerçekleştirildi solo performans, hiçbiri Türkiye’yi yurtdışında temsil etme şansı var. Bu Eurovision’u kazanmak ve Avrupa’ya daha onun müzikal vizyonunu itmek Aksu’nun hayalini gerçekleştirmek için ona öğrenci Sertap Erener bırakılamayacak oldu.

80, Aksu, romantik hem de profesyonel oldu yapımcı Onno Tunç ile bir ilişkisi vardı. Bir çift olarak böyle Sen Ağlama, Git, Sezen Aksu’88 ve Sezen Aksu söylüyor gibi Türk pop müziğinin yeni bir çığır açmıştır çalışmalara imza koydu. O Tunç ile onu en çok satan albümü güncel Gülümse ortak yapımcılığını zaman onun müzik, 90’lı yıllarda olgunlaştı. Hadi Bakalım denilen albümünden A-1 parça Türkiye’de ve Avrupa’da bir hit oldu ve Almanya’da bir single olarak yayınlandı. Daha sonra Gecenin Ritmi olarak şarkıcı Loona tarafından europop yeniden keşfedilen olacaktı. O da Tunç ile tekrar özellikle (a Lover için) Aşkın Nur Yengi en debut albümü Sevgiliye üreten, onun vokalistlerin albümleri üretmeye başladı. O da sanatçılar Sertap Erener ve Levent Yüksel ile başarısını tekrarlamak oldu.

2012, Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda bir konser Nilüfer ve Sezen Aksu
Tunç ile yollarını ayrılık, 1995 yılında Aksu, batı klasik ve yöresel Türk müzik gelenekleri hem çizim, deneysel albümü Işık Doğudan Yükselir ile dışarı dallı. Bu albüm yurt dışında ismini yapılmış ve ona Avrupa’da izleyen bir dünya müziği verdi. 1996 yılında, onun özel uçak düştü zaman aynı yıl trajik ölen Tunç, bir haraç olarak Düş Bahçeleri yayınladı. 1997 yılında Düğün ve Cenaze, Goran Bregovic ile işbirliği bu kez ettik yayınladı.

She deneysel sesleri kullanmaya başladı 1998 yılında piyasaya sürüldü ve bir kez daha geleceğe Türk pop iterek Adı Bende Saklı, onu köklerine geri döndü. Bir sonra 2003 tarihinde – Aksu, Yaz bitmeden yılları arasında 2000 mühendis / mikser gibi eski Sparks basçı Martin Gordon özellikli (aynı zamanda onu izleyen Avrupa turuna bas gitarist olarak ve) onu izleyen albümleri Deliveren, Şarkı Söylemek Lazım olan bu trend ile devam iki yıl aradan tüm gelirleri hayır nereye gitti aynı yıl Kardelen piyasaya Yani, o 2005 yılında bahane ile geri döndü ve 2005 yılı sonuna bir bahane piyasaya önce / disk tek ve özgün bahane albümü bulunan çift CD albümü Remixes diskin iki bahane şarkıların remixleri.

2005 yılında Fatih Akın’ın belgesel filmi “Köprüyü Geçmek: İstanbul Hatırası” yer aldı şarkısı “İstanbul Hatırası” bir performansla, Aksu geçtiğimiz günlerde yeniden serbest olmuştur onun tüm eski klasikleri dijital remastered ve özel yeni tasarlanmış olan kollu.

2008 yılında, Aksu Denizyıldızı Records Deniz Yıldızı olarak adlandırılan albümünü yayınladı. Ve 2009 yılında onun son albümü yürüyorum Düş Bahçelerinde yayınladı. Albüm yeni orijinal şarkı yanı sıra diğer şarkıcılar, en önemlisi Çakkıdı, kibir, Yok Ki için Sezen Aksu’nun bestelediği bazı eski şarkılar içeriyor.

Sezen Aksu’nun Efsane Bir Sanatçı Olmasını Sağlayan Görünmez Yıldızlar46:27

  • 143,981 kez izlendi

📝 BU KONUDA SENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN NE OLDU?